Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Alláh na fotbale

09. září 2023
Sdílejte:
Víc než kde jinde se na Blízkém východě míchá fotbal s politikou. Na stadionech se protesty rozžínají i zhášejí. Jen v bohatých zemích to docela neplatí: Proč se potit na stadionech místních týmů, když si můžu pustit Barcu nebo Bayern? Nebo si na ně zaletět.
Afghánští fanoušci slaví v září 2013 výhru 2:0 nad Indií ve finále Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.Foto: Profimedia

Tu euforii si pamatuju dodnes. Po desítkách let války a nepokoje měli Afghánci konečně co slavit. Národní fotbalový tým v září 2013 porazil dvěma góly Indii a vyhrál Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.

Tisíce lidí v ulicích Kábulu i dalších měst slavily víc než fotbalové vítězství. Jako by se po letech konfliktů, útlaku a ubíjející každodenní snahy o přežití něco zlomilo. Jakmile hra skončila, vyhrnuli se mladí muži a chlapci do ulic. Vyvěšovali obrovské afghánské vlajky, svlékali si trika a ze střech aut a kamionů křičeli: „Ať žije Afghánistán!“ Nikdo jim v tom nebránil, ani policie. „Na ulicích nebyly žádné ženy, což připomíná konzervativní společenské nastavení Afghánistánu, ale za povšimnutí stálo, jak se v davu promísily národnosti,“ psala z hlavního afghánského města Pamela Constableová do Washington Post. Multietnický Afghánistán na chvíli zažil jednotu.

Klaksony troubily, z autorádií zněl afghánský pop i vlastenecké písně. V hlavním městě bránily průjezdu aut tančící davy. Nad hlavami jim burácely a jiskřily světlice a rakety, dokonce se na oslavu střílelo – ale nikdo se nebál. Byla to vůbec první mezinárodní fotbalová trofej pro válkou znavený Afghánistán a taky první spontánní masový projev, který si zapamatoval i ten, koho fotbal vůbec nezajímá.

Oslavy se z ulic přesunuly na stadion Ghází v Kábulu – na místo, které v devadesátých letech Tálibán zneužíval pro svou propagandu a k veřejným popravám. Deset let nato zeje stadion prázdnotou. Oficiální fotbalové soutěže Tálibán zakázal. Jeho čelní představitelé mají za to, že by člověk neměl dělat nic, co ho „odvádí od Boha“. Mnozí Afghánci ale přesto dál sledují cizí fotbalové ligy a hádají se, jestli je lepší Ronaldo, nebo Messi.

Související články

Video: Tip na trénink od Toniho Kroose. Takhle učí syna ovládat míč

Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.

Video

Jak dopadnou české kluby v evropských pohárech? A o co se hraje v koeficientové bitvě?

Pohárová Evropa je na startu nové sezony, tentokrát hned se čtyřmi českými zástupci. Jaké má šance Sparta v Lize mistrů? Uhrají Slavia a Plzeň dost bodů do národního koeficientu? A jak může Mladou Boleslav i ostatní kluby z Česka poznamenat nabitý evropský program ve výsledcích v tuzemské lize?

Podcast

Držte si klobouky. Startuje žhavý podzim, za chvíli je derby

A z prvního místa do něj jde Sparta. Povíme vám, proč je její aktuální ligová bilance běžná. A na slávistickém programu si zase ukážeme, jaké hody máme před sebou.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.