Zažijte Fotbal jinak! Vstupenky na akci FC v prodeji zde

Alláh na fotbale

09. září 2023
Sdílejte:
Víc než kde jinde se na Blízkém východě míchá fotbal s politikou. Na stadionech se protesty rozžínají i zhášejí. Jen v bohatých zemích to docela neplatí: Proč se potit na stadionech místních týmů, když si můžu pustit Barcu nebo Bayern? Nebo si na ně zaletět.
Afghánští fanoušci slaví v září 2013 výhru 2:0 nad Indií ve finále Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.Foto: Profimedia

Tu euforii si pamatuju dodnes. Po desítkách let války a nepokoje měli Afghánci konečně co slavit. Národní fotbalový tým v září 2013 porazil dvěma góly Indii a vyhrál Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.

Tisíce lidí v ulicích Kábulu i dalších měst slavily víc než fotbalové vítězství. Jako by se po letech konfliktů, útlaku a ubíjející každodenní snahy o přežití něco zlomilo. Jakmile hra skončila, vyhrnuli se mladí muži a chlapci do ulic. Vyvěšovali obrovské afghánské vlajky, svlékali si trika a ze střech aut a kamionů křičeli: „Ať žije Afghánistán!“ Nikdo jim v tom nebránil, ani policie. „Na ulicích nebyly žádné ženy, což připomíná konzervativní společenské nastavení Afghánistánu, ale za povšimnutí stálo, jak se v davu promísily národnosti,“ psala z hlavního afghánského města Pamela Constableová do Washington Post. Multietnický Afghánistán na chvíli zažil jednotu.

Klaksony troubily, z autorádií zněl afghánský pop i vlastenecké písně. V hlavním městě bránily průjezdu aut tančící davy. Nad hlavami jim burácely a jiskřily světlice a rakety, dokonce se na oslavu střílelo – ale nikdo se nebál. Byla to vůbec první mezinárodní fotbalová trofej pro válkou znavený Afghánistán a taky první spontánní masový projev, který si zapamatoval i ten, koho fotbal vůbec nezajímá.

Oslavy se z ulic přesunuly na stadion Ghází v Kábulu – na místo, které v devadesátých letech Tálibán zneužíval pro svou propagandu a k veřejným popravám. Deset let nato zeje stadion prázdnotou. Oficiální fotbalové soutěže Tálibán zakázal. Jeho čelní představitelé mají za to, že by člověk neměl dělat nic, co ho „odvádí od Boha“. Mnozí Afghánci ale přesto dál sledují cizí fotbalové ligy a hádají se, jestli je lepší Ronaldo, nebo Messi.

Související články

Bude se hrát, nebo jen běhat? Zápas podzimu očima expertů

Oba vedou ligu se stejným počtem bodů, oba kluby vstoupily vítězně do Evropské ligy. V neděli na sebe narazí poprvé v této sezoně. Má tohle derby favorita? A s čím do něj Brian Priske a Jindřich Trpišovský půjdou? Ptáme se fotbalových znalců.

Derby

Cesta za snem startuje. Češky hrají o vyšší ligu i Euro

Muži odehráli už tři ročníky, ženám startuje premiérová Liga národů. Češky jsou ve druhé ze tří lig a když se dostanou výš, budou mít lepší vyhlídky na premiérový postup na velký turnaj.

Ženský fotbal

Harry průkopník. Bude jako Jordan?

Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen klub.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.