Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Alláh na fotbale

09. září 2023
Sdílejte:
Víc než kde jinde se na Blízkém východě míchá fotbal s politikou. Na stadionech se protesty rozžínají i zhášejí. Jen v bohatých zemích to docela neplatí: Proč se potit na stadionech místních týmů, když si můžu pustit Barcu nebo Bayern? Nebo si na ně zaletět.
Afghánští fanoušci slaví v září 2013 výhru 2:0 nad Indií ve finále Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.Foto: Profimedia

Tu euforii si pamatuju dodnes. Po desítkách let války a nepokoje měli Afghánci konečně co slavit. Národní fotbalový tým v září 2013 porazil dvěma góly Indii a vyhrál Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.

Tisíce lidí v ulicích Kábulu i dalších měst slavily víc než fotbalové vítězství. Jako by se po letech konfliktů, útlaku a ubíjející každodenní snahy o přežití něco zlomilo. Jakmile hra skončila, vyhrnuli se mladí muži a chlapci do ulic. Vyvěšovali obrovské afghánské vlajky, svlékali si trika a ze střech aut a kamionů křičeli: „Ať žije Afghánistán!“ Nikdo jim v tom nebránil, ani policie. „Na ulicích nebyly žádné ženy, což připomíná konzervativní společenské nastavení Afghánistánu, ale za povšimnutí stálo, jak se v davu promísily národnosti,“ psala z hlavního afghánského města Pamela Constableová do Washington Post. Multietnický Afghánistán na chvíli zažil jednotu.

Klaksony troubily, z autorádií zněl afghánský pop i vlastenecké písně. V hlavním městě bránily průjezdu aut tančící davy. Nad hlavami jim burácely a jiskřily světlice a rakety, dokonce se na oslavu střílelo – ale nikdo se nebál. Byla to vůbec první mezinárodní fotbalová trofej pro válkou znavený Afghánistán a taky první spontánní masový projev, který si zapamatoval i ten, koho fotbal vůbec nezajímá.

Oslavy se z ulic přesunuly na stadion Ghází v Kábulu – na místo, které v devadesátých letech Tálibán zneužíval pro svou propagandu a k veřejným popravám. Deset let nato zeje stadion prázdnotou. Oficiální fotbalové soutěže Tálibán zakázal. Jeho čelní představitelé mají za to, že by člověk neměl dělat nic, co ho „odvádí od Boha“. Mnozí Afghánci ale přesto dál sledují cizí fotbalové ligy a hádají se, jestli je lepší Ronaldo, nebo Messi.

Související články

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty

Nezmarův dluh. Kania sní o tom, že ho v Liberci splatí

V roce 2002 nebyl Jan Nezmar daleko od toho, aby dostal liberecký Slovan do Ligy mistrů ještě jako hráč. Sám si to i později vyčítal. Ondřej Kania teď doufá, že i tohle požene nového generálního ředitele klubu k úspěchům.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.