Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Video: Penalta na věčnost. Připomeňte si legendární okamžik zesnulé německé hvězdy

Aktualizováno
20. únor 2024
Sdílejte:
Ve věku 63 let náhle zemřel Andreas Brehme. Mistr světa s Německem z roku 1990, kde rozhodl finále proměněnou penaltou na konci zápasu. Připomeňte si tenhle historický moment i skvělého krajního obránce nebo defenzivního záložníka.
Andreas Brehme (ve výskoku) slaví proměněnou penaltu ve finále MS 1990 v Římě. Vpravo za ním pospíchá Jürgen Klinsmann.Foto: Profimedia

Mistrovství světa v roce 1990 v Itálii bylo plné penalt. Čechoslováci ve čtvrtfinále vypadli právě s Němci po prohře 0:1, kterou z penalty v prvním poločase zařídil Lothar Matthäus.

Argentinci prošli až do finále (jako až třetí tým skupiny B za Kamerunem a Rumunskem) po penaltových rozstřelech s Jugoslávií a domácí Itálií.

Proti Andreasi Brehmemu tak v 85. minutě finálového zápasu stál „penaltový zabiják“, jak Sergia Goycocheu překřtili němečtí komentátoři.

Tehdy 29letý Brehme ho ale odčaroval, i když argentinský brankář směr jeho rozhodující penalty uhodl. Němci na lavičce s hvězdným Franzem Beckenbauerem v roli trenéra Argentině oplatili čtyři roky starou finálovou porážku z Mexika.

Andreas Brehme se navždy nesmazatelně zapsal do kronik fotbalu. Jedinou penaltou, kterou kdy v německém dresu kopal mimo penaltové rozstřely, jak připomíná německý web Kicker. Evidentně si uměl vybrat správný okamžik. Poslal ho do něj kapitán Matthäus, který ve čtvrtfinále penaltu proměnil, ale teď si na konci zápasu sám nebyl jistý a o svém kamarádovi z reprezentace i z tehdejšího působení v Interu Milán věděl, že má pevné nervy.

I tak Brehme přiznával, že to pro něj byl těžký moment. V dokumentu pro FIFA vzpomínal, jak k němu těsně před penaltou přišel Rudi Völler a řekl mu, že když promění, budou mistři světa. „Díky moc, to je skvělý způsob, jak někomu dodat sebevědomí,“ odpověděl mu a šel kopat.

V roce 2018 vzpomínal Andreas Brehme na vítěznou penaltu přímo na stadionu v Římě.

S Bayernem, Interem Milán a Kaiserslauternem má Andreas Brehme na kontě dva německé mistrovské tituly a jeden italský. V roce 1998, když Kaiserslautern vyhrál Bundesligu hned po postupu ze druhé ligy, Brehme ukončil hráčskou kariéru. Byli u toho s ním i Miroslav Kadlec a Pavel Kuka.

„Choval jsem k němu velký respekt. Přicházel jsem bez zkušeností se zahraničím, on byl mistr světa po boku Klinsmanna nebo Matthäuse. Hrál taky v Interu Milán. Byl to férový kluk, který se za vás postavil, když bylo potřeba. Vzpomínám si, že vždycky, když jsem dával gól, přiběhl za mnou mezi prvními s naprosto upřímnou radostí a objal mě. Dělal vše pro to, aby se spoluhráč cítil v týmu dobře,“ vzpomíná Kuka v rozhovoru s webem isport.cz.

Andreas Brehme svět opustil v noci na dnešek po srdeční zástavě. Náhle a nečekaně, jak německé tiskové agentuře DPA řekla jeho partnerka Susanne Schaeferová.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s