Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Super Spieltag: Bayern narazil, Leverkusen ale umí odpouštět

11. prosinec 2023
Hrací den plný sousedských sporů přineslo 14. kolo Bundesligy. Stuttgart se oznámil jako seriózní vyzyvatel, zatímco Bayern i Leverkusen tratily body. Mezitím mnichovští veteráni řeší svoji budoucnost.
Debakl 1:5 ve Frankfurtu je patrný ve tvářích hráčů Bayernu.Foto: Profimedia

Jestli DFB Pokal ve druhém kole naznačil, že to letos bude jízda, jeho třetí pokračování v průběhu minulého týdne tento příslib víc než naplnilo. Jen tři prvoligové týmy postupují do jarní části. Pomohl los, který proti sobě postavil Stuttgart s Dortmundem (2:0) a Gladbach s Wolfsburgem (1:0). Leverkusen zmohl Padeborn (3:1) a zmíněné vítěze doplní Hertha, St. Pauli, Kaiserslautern, Fortuna a třetiligový Saarbrücken. Ten po Bayernu překonal i Frankfurt (2:0).

Sledujte Bundesligu

Partnerem německého fotbalu na stránkách Football Clubu je Nova Sport.

Bundesliga živě

Eintracht si chuť po vypadnutí spravil v lize. A obětí nebyl nikdo jiný než Bayern Mnichov (5:1). Domácí byli lepší v každém ohledu, Frankfurt během první půle vedl o tři góly. Branka na 3:1 krátce před poločasem ještě naznačovala, že se nejedná o hotovou záležitost. Druhý gól Erica Ebimbeho hned po půli ale poslal jakékoliv myšlenky Bayernu na obrat k šípku.

Nakonec došlo na repete výsledku z roku 2019, který tenkrát zpečetil osud Nika Kovače na lavičce Bavorů. Leverkusen díky tomu zůstává jediným neporaženým týmem nejen v Bundeslize, ale napříč předními evropskými ligami. Ne snad ale proto, že by soupeře ze Stuttgartu převálcoval. V prvním poločase tomu bylo dokonce přesně naopak. Die Schwaben se uvedli jako právoplatný člen přední trojice a po výhře nad Dortmundem berou body i proti Leverkusenu - respektive, bod jeden.

Kadenci útočníků Stuttgartu v prvních 45 minutách totiž odolal brankář Hradecký a Alonsovo korekce v poločase dovolili Leverkusenu kontrolovat zbytek zápasu. Utkání, kde oba celky nasčítaly xG přes tři, tak skončilo pouhou jednogólovou remízou. Přesto šlo o skvělou podívanou na dva nesmírně dobře vedené celky plné individuální brilance.

Velká střetnutí na čele tabulky doplnil Dortmund s Lipskem. Utkání s motivem „kdo je v Německu čtvrtý“ se pokusil rozlousknout Mats Hummels už v patnácté minutě. To totiž viděl červenou kartu a BVB většinu utkání dohrávala v deseti. Pro Edina Terziće to byl podnět spoléhat na sobě vlastní defenzivní přístup. Ale jak řekl Kevin Kampl po zápase s Mainzem, Lipsko neumí na týmy, co proti nim brání.

Následoval proto neortodoxní zápas, kdy obě strany chtěly přenechat iniciativu soupeři a nakonec tým v deseti kontroloval míč víc než jejich oponent v plném počtu. O několik gólů z rohů a závěrečné drama později svítil na tabuli výsledek 2:3 ve prospěch hostů z Lipska. Přesvědčivý dojem, že si zaslouží vizitku čtvrtého celku v Německu na úkor právě BVB, ale nezanechali.

Tak jak přestávka pro jejich před týdnem odložený zápas neprospěla Bayernu, Unionu Berlin možná zachránila sezonu. Zapsali totiž první výhru od druhého hracího dne, obětí se stal Gladbach (3:1). Tím berlínští vytvořili tlak na trápící se Kolín s Mainzem. A protože jejich vzájemný zápas skončil bezbrankovou remízou, přeskočil Union v tabulce oba.

Nepřesvědčivý Werder Brémy ukončil jízdu Jesse Thorupa na lavičce Augsburgu a uštědřil mu jeho první bundesligovou porážku (2:0). V brance Brém byl opět Zetterer a Pavlenka zůstal na lavičce. V souboji nováčků byl zase úspěšnější Heidenheim (3:2 proti Darmstadtu). Hrdinou zápasu se stal Jan-Niklas Beste, který zapsal tři asistence.

Už v pátek Hoffenheim i díky asistenci Pavla Kadeřábka porazil Bochum (3:1). Kapsu mezi první a druhou polovinou tabulky potom otevřel Freiburg. Ten bral tři body ve Wolfsburgu (0:1). S takřka nezastavitelnými celky na čele a naopak bodově skromnými týmy u dna se možná letos Bundesliga dočká i nudného středu tabulky…

Aktuální tabulka Bundesligy / Zdroj: Bundesliga.de

Všichni mnichovští veteráni

Thomas Müller a Bayern Mnichov. Po více než dekádu prakticky synonymní spojení. Letos se ale začíná zadrhávat. Der Raumdeuter neodkopal letos ani třetinu ligových minut. Ve 34 letech se role mistra světa z roku 2014 proměnila. Trenér Tuchel na něj z větší části spoléhá z lavičky. Celých 90 minut dostal Müller v aktuálním ročníku jenom dvakrát - při prohře v poháru se Saarbrückenem a bezbrankové remíze s Kodaní.

Postupné odsouvání dvojnásobného vítěze Ligy mistrů do ústraní není nic nečekaného. Ostatně, na jeho postu mu v jednoho z nejlepších hráčů v Evropě vyrostl Jamal Musiala, tedy střelec gólu, který loni přiřkl Müllerovi jeho dvanáctý ligový titul.

Co už působí překvapivě, je Tuchelova preference pro Erica Maxima Choupo-Motinga na úkor právě Müllera, kdykoliv není Musiala k dispozici. Zvlášť za situace, kdy se rozjíždí jednání o nové smlouvě pro rádio Müller, zatímco Choupo nejspíš kope v Mnichově poslední sezonu.

Bayern si mezitím pojistil i na nadcházející ročník služby jiného veterána. Novou smlouvu podepsal z brankářů nejen Sven Ulreich, ale i Manuel Neuer. Ten svými výkony bezprostředně po návratu ze složité rekonvalescence ukázal, že ani ve svém věku (37 let) a po dvou vážných zlomeninách nepatří do starého železa.

Dál s ním počítá nejen Bayern, ale i Julian Nagelsmann pro reprezentaci. Zdá se, že chvíle, na kterou tak dlouho čeká nejen Marc-André ter Stegen, přijde až v létě 2025. To bude totiž Neuerovi 39. Ve stejném věku pověsil rukavice na hřebík Oliver Kahn a traduje se, že Manu chce svého předchůdce v tomhle směru napodobit.

Kdo tu teda hraje o titul?

Potenciál zamávat s čelem tabulky ještě před zimní pauzou má i příští kolo. Sobotní Topspiel (18:30) mezi Lipskem a Hoffenheimem může přeházet týmy v minilize o Evropu mezi čtvrtým a osmým místem. Lipsko je aktuálně čtvrté, Hoffenheim šestý.

Vrchol programu ale přijde v neděli. Leverkusen a Bayern si prohodí soupeře. Výběr Xabiho Alonsa nastoupí proti Frankfurtu (17:30) - soupeři, který jim dal možnost utéct Bayernu o šest bodů (FCB má zápas k dobru). Bayern zase přivítá Stuttgart (19:30) – celek, kterému vděčí za to, že šestibodová ztráta není skutečností.

V posledních týdnech se ve Fortuna lize víkend co víkend snášela ostrá kritika na VAR. Tohle kolo byla řada zápasů bez videorozhodčího. A zrovna na Bohemce by se přitom hodil. Pardubický Chlumecký dostal za úder hlavou ve stylu Tomáše Chorého pouze žlutou kartu. Jak byste tento zákrok posoudili vy?

Česká liga

Pražská Sparta zvítězila v Olomouci 4:1 a udržela si v čele tabulky Fortuna ligy čtyřbodový náskok. Za výhrou ji na Andrově stadionu hnalo přes 4500 fanoušků. Prohlédněte si jejich parádní choreo.

Sparta

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.