Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Racci proti Orlům. Pro někoho nuda, pro jiného zápas sezony

07. únor 2024
Sdílejte:
O rivalitě mezi Brightonem a Crystal Palace se toho, minimálně v Česku, moc neví. Vznikla zhruba před 50 lety a díky ní mají modrobílí svou dnešní přezdívku, která dobře leze z pusy.
Momentka ze sobotního M23 derby.Foto: Profimedia

Brighton v rámci 23. kola Premier League porazil Crystal Palace 4:1 a v takzvaném M23 derby si připomněl téměř 50 let od prvního vyřknutí pokřiku Seaaagulls! Fanoušci klubu z jižní Anglie správně předpokládají, že chorál vznikl jako reakce na největšího rivala Racků - tedy právě klub ze Selhurst Parku. Ten je zase přezdívaný Eagles (Orli). Kde se vzala rivalita těchto fotbalových klubů?

Možná vás to překvapí, ale v 70. letech minulého století se klubu z Brightonu přezdívalo Delfíni, a to na základě jedné konkrétní ankety v místních novinách. Pokud byste tenkrát zašli do klubového obchodu, váš vybraný fanouškovský předmět by opravdu obsahoval nikoliv obrázek racka, ale právě vodního savce.

I v Crystal Palace měnili přezdívku. Eagles, jak si v klubu z jižního Londýna říkají dnes, vznikla v roce 1973 a nahradila původní The Glaziers (Skláři).

Rivalita mezi Brightonem a Crystal Palace údajně gradovala v roce 1976 - oba týmy tenkrát bojovaly o postup z Third Division (třetí liga). V Anglii šla do popředí éra hooligans - mimochodem na této úrovni byl první rival pro fanoušky dnešních Seagulls klub Luton Town FC.

Z házení ruliček toaletního papíru se staly bitky uvnitř i vně fotbalového stadionu. Brighton hrál dlouhá léta (1902-1997) na hřišti The Goldstone Ground. Domácí a hostující tábory byly v této aréně rozděleny až od roku 1978.

Před prvním zápasem ročníku 1974/75 strávilo 400 fanoušků Crystal Palace páteční noc na pláži v Brightonu. 21 příznivců Eagles bylo ještě před výkopem vzájemného duelu zadrženo. Rekordní návštěva stadionu za posledních patnáct let nakonec čítala 26 tisíc diváků. Radoval se domácí Brighton, který díky brance Iana Mellora zvítězil 1:0.

Sezonu následující (1975/76) byla návštěva na The Goldstone Ground ještě vyšší. V ochozech se mačkalo 33 tisíc diváků i díky extra najatým pořadatelům. Ti měli (paradox v kontextu dnešní doby) za úkol najít na tribunách místo pro co nejvyšší počet příznivců.

Dýmovnice mířící z hostujícího kotle doprovázené pokřikem Eagles, Eagles začaly psát (dnešní) propojenou historii těchto klubů. Fanoušci Albionu totiž kontrovali skandováním Seagulls, Seagulls. Od té doby se oba fanouškovské tábory opravdu nemají rády a vzájemné zápasy berou často jako ty největší v dané sezoně. Na Racky přišli fanoušci Brigtonu tak, že jsou typičtí pro jejich pobřežní město a také se Seagulls dobře skanduje.

Ptáte se na další důvody rivality mezi kluby Brighton & Hove Albion FC a Crystal Palace FC? Už tenkrát kluby dělilo 40 mílí po silnici A23. Oba jsou navíc lokalitou situovány nedaleko londýnského letiště Gatwick. Proto se dnes těmto zápasům říká mimo jiné i El Gatwicko.


Tento rozhovor původně vyšel na webu Canal+ Sport.

Tady je Premier League doma

Víc obsahu k Premier League včetně přímých přenosů všech zápasů si můžete obstarat na stránkách Canal+ Sport.

To chci!

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s