Nejzbytečnější pravidlo? Šest sekund proti zdržování nikdo nepočítá

02. únor 2024
Sdílejte:
Od roku 1998 mají rozhodčí počítat brankářům šest sekund, do kterých mají muži s rukavicemi poslat míč zpět do hry. Proč to nedělají? A jaký trest by měl přijít?
Šest sekund? To určitě. Jordan Pickford ví, jak zahrát soupeřům na nervy.Foto: Profimedia

Chytí neškodný míč, plácne sebou o zem a pak se dlouho rozhlíží kolem sebe. Řeč je o jedné z mistrovských brankářských zdržovacích taktik. Známe to všichni. Fandíme tomu, když náš tým vede a nesnášíme, když je to naopak. Přitom by k tomu vůbec nemělo docházet.

Už od roku 1998 je v pravidlech uvedeno, že brankář má mít míč, který ve hře chytí, pod kontrolou maximálně šest sekund. Schválně si to příště zkuste počítat. Pravidlo bylo dalším z řady proti zdržování hry. V roce 1992 byla zakázaná malá domů, od roku 1997 brankáři nesmí chytat do rukou ani míče z autů od spoluhráčů.

Na konci šedesátých let už bylo zdržování brankářů omezeno pravidlem čtyřech kroků, aby nemohli donekonečna pobíhat ve vápně. Stále ale míč mohli držet libovolně dlouho. A vlastně i to nekonečné pobíhání ve vápně nakonec bylo možné, protože jim dlouho nikdo nezakazoval, aby míč po čtyřech krocích spustili na zem, znovu ho zvedli a pak dělali další čtyři kroky. Tohle opětovné chytání není možné až od roku 1992, bylo zakázáno společně s malou domů.

Pojďme ale znovu do současnosti. Pravidlo (číslo 12.26) konkrétně říká, že „brankář smí mít míč pod kontrolou ne víc jak šest sekund, pak se jej musí zbavit, tj. buď ho vykopnout, vyhodit nebo ho položit či pustit na zem; potom jím i ve vlastním pokutovém území může dál hrát, ale již ne rukou.“

Prostě šest sekund a míč musí jít z ruky. Trestem za toto pochybení je nepřímý kop pro soupeře v útočném vápně, kde brankář míč předržel. Kolikrát jste ale viděli, že by rozhodčí takový přestupek potrestal? Těch případů je minimum. Jeden ze známých je z listopadu roku 2015 a má i přímou českou stopu. V zápase Evropské ligy Liverpool – Bordeaux rozehrál nepřímý kop, ze kterého padl gól, Jaroslav Plašil. Domácí brankář Simon Mignolet držel míč 20 sekund.

To je ale extrém. Brankáři v každém zápase drží míč déle než šest vteřin. Proč to rozhodčí netrestají? „Jde o pravidlo, které bylo zavedeno a stále existuje s tím, že má vytvářet správné návyky spíš než být nástrojem pro tvrdé tresty,“ odpovídá známý youtubový kanál Tifo Football. Rozhodčí tedy mohou brankářům připomínat, že jejich mužstvu hrozí nepříjemný trest, ale nařizovat ho mají jen v případech extrémního porušení.

Zdá se, že si celý fotbalový svět na tento stav zvykl. Není slyšet nějaký koncentrovaný hlas fanoušků, klubů, hráčů, trenérů nebo funkcionářů, kteří by se dožadovali dodržování pravidla šesti sekund.

Na závěr si ještě pojďme dotřídit pojmy. Šestisekundové pravidlo se týká situace, kdy brankář chytí míč ze hry. Naopak neplatí v momentě, kdy se rozehrává míč v klidu odkopem od brány. Na tuhle situaci, stejně jako na rozehrání přímých kopů, platí pravidlo, že má být rozehráno co nejdřív. Kdo to nedodržuje, má dostat žlutou kartu.


Tento text mohli jako první číst odběratelé newsletteru Přímák Football Clubu. Každou středu ho přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnujeme se zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…

Související články

Vyrazte na olympiádu, lístky jsou. Na turnaji chybí obhájci i evropští šampioni

Exotika, velká jména i absentující favoriti. To je fotbalový turnaj pod pěti kruhy. Jestli máte chuť na zápasy na slavných francouzských stadionech, můžete vyrazit…

Přímák

Ničeho nelituju a mám plán. Samek to v Itálii nebalí, chce se odrazit k lepším časům v Serii B

Daniel Samek má za sebou dva roky v italském Lecce. K titulu se Slavií tam přidal mistrovskou trofej v ceněné Primaveře. Juniorskou ligu už ale hrát nechce a teď doufá, že se už brzo přesune do Serie B, o čemž právě jedná. O své italské cestě vypráví v rozhovoru s FC.

Rozhovor

Zbrojovka zevnitř. Sportovní ředitel Psotka o změně majitele i neviditelných problémech

Jak se pracuje v klubu, který pohledem zvenku v poslední době vypadal jako rozbitý? Ve velkém rozhovoru o tom mluví Zdeněk Psotka, sportovní manažer Zbrojovky.

O stupínek níž
Popup se zavře za 8s