Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Počítáme koeficienty: Český mistr se už letos může dostat přímo do nové Ligy mistrů

30. leden 2024
Sdílejte:
Počet týmů v základní části Ligy mistrů se už od příští sezony, která začne letos v létě, zvyšuje z dosavadních 32 na 36. Dvě z těchto míst získají týmy ze dvou koeficientově nejúspěšnějších zemí v právě probíhající sezoně. Jak velkou šanci má po snovém podzimu své klubové top trojky v Evropě Česko?
Ilustrační snímek z losu Ligy mistrů.Foto: Profimedia

Když UEFA předloni nový formát evropských pohárů kvalifikace prezentovala, využila toho, že nejúspěšnějšími zeměmi v sezoně 2021/22 byly Anglie a Nizozemsko. UEFA tak mohla argumentovat, že tato místa nejsou jen pro nejsilnější čtyřku, ale může je získat jakákoli země, které se zrovna povede ročník evropských pohárů. Realita je ovšem taková, že od sezony 1999/00, kdy se Liga mistrů rozšířila do formátu podobného tomu dnešnímu, se do nejlepší dvojice zemí za jeden ročník dostal někdo mimo nejsilnější čtyřku jen čtyřikrát. V sezoně 2005/06 to bylo Rumunsko, ve 2008/09 Ukrajina, ve 2010/11 Portugalsko a v už zmíněném ročníku 2021/22 Nizozemsko.

A teď se dostáváme k možným šancím dostat českého mistra přímo do skupiny Ligy mistrů. Vzhledem k podzimní jízdě českých týmů v základních skupinách evropských pohárů je alespoň okrajově ve hře o jedno z těchto nových míst v královské soutěži pro příští sezonu i Česko.

V pořadí získaných koeficientových bodů v této sezoně jsou na čele Itálie (14,000 bodů), Německo (13,642 bodů), Anglie (13,625 bodů) a Španělsko (12,687 bodů). Hned za nimi na pátém místě je Česko s 12,000 body. Na první pohled jde o nevelký rozdíl, nicméně pro české kluby bude na jaře problematické získávat další body, protože ve většině zápasů budou čelit silnějším soupeřům.

Nils Mackay, analytik Opty, zveřejnil po základních skupinách na sociální síti X projekci, ve které dává Česku šanci na umístění v nejlepší dvojce zemí jen ve výši 1,1 %. Jeho model vidí jako největšího favorita Anglii (77 %), šance Itálie (50,4 %) a Německa (48,3 %) jsou téměř vyrovnané, s odstupem pak jsou Španělsko (12,5 %) a Francie (9,9 %). Okrajovou šanci má ještě Belgie (0,8 %).

Doplňme, že první z dalších dvou nových míst v Lize mistrů získá v příštím ročníku třetí tým páté země žebříčku národních koeficientů UEFA, což je Francie. Doposud hrál třetí tým francouzské ligy nemistrovskou část kvalifikace, toto místo se nově přesune pro čtvrtý tým francouzské ligy.

A poslední čtvrté nově vytvořené místo připadlo na mistrovskou kvalifikaci. Z předkol, kterých se budou účastnit pouze mistři lig, nově do ligové fáze postoupí pět týmů místo dosavadních čtyř. To samozřejmě znamená o něco snazší cestu do ligové fáze pro všechny zúčastněné. V nemistrovské části kvalifikace se nic nemění, účastní se jí 11 týmů - šest začíná v druhém předkole, pět se přidá ve třetím předkole - a do ligové fáze postoupí dva týmy.

Vítězové letošního ročníku Ligy mistrů a Evropské ligy mají zaručeno místo v ligové fázi příštího ročníku Ligy mistrů. Mohou se však tamtéž kvalifikovat i z domácích lig, v případě vítěze Ligy mistrů je to velmi pravděpodobné a děje se tak pravidelně. Pokud tato situace nastane, místo vyhrazené pro obhájce se uvolní a je potřeba jej zaplnit. A v tomhle případě může dojít na Slavii, pokud by se stala příštím českým mistrem. Má totiž mnohem lepší klubový koeficient než Sparta. Detaily o tom najdete v textu Český mistr v Lize mistrů už letos? Rozebíráme všechny šance, které přináší pohárová revoluce.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s