Ostré hroty proti vyzyvatelům z Londýna. Nejlepší liga startuje

05. srpen 2022
Sdílejte:
Dnes začíná anglická liga jedním z mnoha londýnských derby. A právě z hlavního města jsou největší vyzyvatelé dominantní dvojky z posledních pěti let. Překvapivě to nemusí být Chelsea, kdo bude nejvíce prohánět Citizens a Reds. Kdo měl dobré léto a na co se v 31. sezoně Premier League těšit?
Nejlepší hráč minulé sezony Kevin De Bruyne s trofejí pro vítěze Premier League. Vyjde mu to zas? A sedne jim to s Haalandem? Foto: Ben Earlam/Shutterstock

V poslední sezoně se už v podstatě tradičně odehrál velký souboj Manchesteru City a Liverpoolu o první místo. Po posledním kole plném zvratů si pro titul dokráčeli počtvrté z posledních pěti ročníků svěřenci Pepa Guardioly. I v nové sezoně budou velmi pravděpodobně hrát Sky bluesReds svou vlastní ligu. Nakoupili nové útočníky v Erlingu Haalandovi a Darwinu Núñezovi. A zřejmě je nezbrzdí ani to, že právě kvůli novým devítkám budou procházet částečnou přestavbou.

Z Liverpoolu odešel Sadio Mané, čímž se definitivně rozpadá slavný útočný trojzubec a kromě Núñeze dohromady za zhruba 11 milionů euro dorazili už jen mladý bek z Aberdeenu Calvin Ramsay a tvořivý ofenzivní záložník Fábio Carvalho z Fulhamu. Reds tak pokračují v postupném budování kádru, kdy jejich přestupy lze označitza sázku na jistotu. V nové sezoně budou kromě stability spoléhat na enormní motivaci, kterou v nich musela vyvolat bolest z neúspěchu, když skončili v lize těsně za City a ve finále Ligy mistrů podlehli Realu.

Guardiola „uvolnil“ pro svého učně Mikela Artetu do Arsenalu Olexandra Zinčenka a Gabriela Jesuse. K tomu ho opustil také Raheem Sterling. O útočnou potenci by se však měl postarat zmíněný Haaland a možná také jihoamerický talent Julian Alvaréz. Bude hodně zajímavé sledovat, jak bude Pepovo City fungovat po letech bez typické devítky, když má na hrot teď dva čistokrevné forvardy.

Je možné, že si přechod na nový herní styl vyžádá nějaké bodové ztráty a odskočení od zbylých spolufavoritů nebude až tak zásadní jako naposledy. Na druhou stranu ale dál platí, že oba kluby jsou hlavně z taktického hlediska pořád suverénně nejdál. O další souboj o titul je může připravit snad jen opravdu nečekaně výrazný nástup jednoho ze zbylých týmů top šestky.

Příští anglický mistr?

Největšími adepty na takový rozlet se podle letního dění zdají být ArsenalTottenham. Oba kluby v létě masivně posílily a jejich trenéři rozhodně mají co dokazovat. Mikel Arteta by konečně měl navázat na úspěchy ze své první sezony v Londýně, kdy Arsenal vyhrál v roce 2019 FA Cup, a získat nějakou další trofej nebo alespoň pořádně odprezentovat sílu svého díla. Antonio Conte potom jistě bude chtít potvrdit, že ještě nepatří do starého železa. Pomoci mu v tom mají třeba Richarlison z Evertonu nebo zkušený Ivan Perišič z Interu. Boj Arsenalu s Tottenhamem bude do velké míry příběhem této sezony, pokud oba rivalové potvrdí, že jsou na vzestupu.

Naposledy třetí Chelsea utrpěla na přestupovém poli šrámy a ztratila možná až příliš na to, aby dokázala plnohodnotně soupeřit alespoň se svými sousedy z hlavního města. Varovná je prohra z konce července s Arsenalem 0:4. Ano, je to jen příprava, ale ani v ní nechcete s rivalem prohrát. Přišli například Sterling nebo stoper Kalidou Koulibaly z Neapole, odchodů je ale víc a vyčnívá mezi nimi ztráta Antonia Rüdigera. Do Interu se vrací Romelu Lukaku, který před rokem vypadal na rozhodující nákup Chelsea v cestě za titulem, nakonec z něho ale byl problém. Odepsat Chelsea ale na dobro nejde, obzvlášť dokud má elitního kouče Thomase Tuchela a pokud se jí ještě podaří výrazně posílit.

Černým koněm top šestky se může stát Manchester United s novým trenérem Erikem ten Hagem. Stále ale musí řešit spoustu problémů, jako je pozice Cristiana Ronalda, který už v klubu nejspíš nechce být (ví to vůbec on sám, co vlastně chce?) nebo široké spektrum očividně kvalitních hráčů, kterým se v minulých sezonách nedařilo. Naposledy třeba Bruno Fernandes. A co když Ronaldo zůstane? Začne presovat, jak to po něm ten Hag bude chtít? Nový herní systém si bude bezesporu muset sednout a akvizice ten Haga je aktuálně důležitější než jakýkoli přestup. Věří tomu někdo? Fanoušci United každopádně musí být trpěliví a věřit, že jdou konečně po správné cestě. Když si všechno sedne, tak možná už letos United promluví více do boje o třetí místo, na víc to zatím nejspíš nebude.

Deset nejdražších příchodů letošního léta podle webu Transfermarkt.de
Hráč Bývalý klub Nový klub Pozice Přestupní částka (v milionech eur)
1. Darwin Núñez Benfica Liverpool útočník 75
2. Erling Haaland Dortmund Man City útočník 60
3. Richarlison Everton Tottenham útočník 58
4. Lisandro Martínez Ajax Man Utd obránce 57
5. Raheem Sterling Man City Chelsea křídlo 56
6. Gabriel Jesus Man City Arsenal útočník 52
7. Kalvin Phillips Leeds Man City defenzivní záložník 49
8. Kalidou Koulibaly Neapol Chelsea obránce 38
9. Sven Botman Lille Newcastle obránce 37
10. Gianluca Scamacca Sassuolo West Ham útočník 36

Boj o Evropu

Ve středu tabulky se loni poskládalo sedm týmů do rozmezí sedmi bodů: od osmého Leicesteru City s 52 body, přes Brighton, Wolves, Newcastle, Crystal Palace, Brentford, až k 45bodové Aston Ville. Většina z těchto týmů se klidně v nové sezoně může přimotat do boje o udržení. Další naopak mají šanci na předběhnutí někoho z velké šestky. A i kdyby velká šestka potvrdila nadvládu nad Anglií, lákavé je skončit alespoň sedmý a zajistit si účast v evropských pohárech.

Pomyslné prvenství v prostřední skupině obhajuje West Ham, který si konečně do útoku pořídil alternativu za Michaila Antonia. Italský talent Gianlucca Scamacca v poslední sezoně Serie A vstřelil za Sassuolo 16 gólů v 36 zápasech a měl by být jednou z hlavních gólových hrozeb kladivářů. O Scamaccu se zajímalo třeba i PSG, nakonec ale cenovka ve výši zhruba 36 milionů euro přišla Pařížanům až moc vysoko. West Hamu se daří držet úspěšnou středovou dvojici Tomáš Souček – Declan Rice, což je hlavně u druhého jmenovaného velký úspěch. Klub z části vlastněný Danielem Křetinským tak dál kráčí s hlavou vzhůru, avšak rivalové rozhodně nespí.

Tím zásadním je Newcastle. Aktuálně zřejmě nejbohatší klub světa je na cestě stát se dalším z velikánů anglického fotbalu. S penězi není žádný problém, teď jde o to, je přetvořit na výsledky. Jako velmi povedený vypadá výběr Eddieho Howea na pozici nejen trenéra, ale především architekta pro tento projekt. Angličan se prozatím neunáhluje a nakupuje velmi efektivně. Newcastle takřka každoročně bojoval o udržení, ale většinou dopadl díky zkušenému základu a pragmatickému fotbalu relativně dobře. Problémem byl jakýkoliv posun k více proaktivnímu přístupu na hřišti, kde ho brzdila hráčská kvalita.

Dáme fantu?

Společně se Sazka Fantasy jsme připravili speciální turnaj k jarní části české ligy. Stačí se zaregistrovat a v profilu zadat promo kód „FCLiga“. Každé kolo nejlepší trenér vyhraje roční předplatné Football Clubu a druhý v pořadí roční předplatné časopisu Finmag. Nejlepších 15 trenérů po celém jaru získá další ceny. Pro šest nejlepších je roční předplatné Football Clubu, za 7. a 8. místo dáváme novou FC knihu. Trenér na 9. místě získá plakát z limitované edice od Ilony Polanski. Pro hráče na 10. až 14. místě máme 500 Kč na plakáty 442prints.cz, za 15. místo je lahev Chandon Garden Spritz. Do boje se vydal také redakční tým FC. Tak neváhejte a přihlaste se ještě dnes!

Chci hrát!

Howe a nové vedení Newcastlu překvapili tím, že nezačali okamžitě nakupovat hvězdné hráče, ale soustředí se na nadprůměr a na ty, po kterých z nějakého důvodu ještě nesáhla top šestka. Přitom byl zachován pragmatický herní styl doplněný o odvážnější prvky. Na jaře si vše hezky sedlo a klub skončil, vzhledem k předchozímu průběhu soutěže, na pěkném 11. místě. V této sezoně bude chtít Newcastle v cestě nahoru pokračovat. Koupili si proto Nicka Popea, skvělého gólmana s výbornou hrou nohama, nadějného holandského stopera Svena Botmana a z Aston Villy přišel krajní bek Matt Targett.

Newcastle nyní svým herním stylem nápadně připomíná Atlético Madrid. Hraje podobnou tříobráncovou formaci a dokonce i podobným způsobem kombinuje napadání a opatrný blok. Vše dohromady to vypadá na stabilizaci klubu a začátek jeho pevného usazování v první polovině tabulky Premier League.

Další tradiční tým, který se dívá směrem vzhůru, je Aston Villa. Hlásí dobré příchody: stopera Diega Carlose, beka Ludwiga Augustinssona, defenzivního štíta Boubacara Kamaru a také už naplno získala šikovného Philippa Coutinha. Trenér Steven Gerrard pokračuje ve snaze vytvořit menší kopii Liverpoolu, také Villa vysoko napadá a používá i podobný styl hráčů. Kvalita jejího kádru začíná být poměrně působivá a uvidí se, zda se letos konečně zadaří dosáhnout na umístění, které by lépe odráželo historický statut klubu, kterému fandí třeba i princ William.

Dalším aspirantem na sedmou příčku je Brighton. Ten po dvou zachraňovacích sezonách udělal naposledy velký progres a došel až na deváté místo. Za úspěchem je hlavně práce vynikajícího trenéra Grahama Pottera. Jeho rukopis se nejspíš bude ve hře týmu ještě prohlubovat a variabilní herní systém týmu může přinést další úspěchy. Na druhou stranu je třeba dodat, že Brighton přišel o skvělého záložníka Yvese Bissoumu, kterého si pořídil Tottenham. A na spadnutí je i odchod dalšího klíčového hráče - o Marca Cucurellu se přetahují Citizens s Chelsea. Naopak zatím přišli jen dva méně známí hráči, ale tak už to v Brightonu, který sází na datový skauting, chodí.

Tradičně silný bývá v boji o střed tabulky Leicester City, který ale zatím prakticky neobchoduje a riskuje tak nebezpečné zastavení na místě a zabrzdění postupného vývoje. Pro příští sezonu ale platí, že kádr je stále na vysoké úrovni a trenér Brendan Rodgers je velmi dobrým stratégem. V létě na sebe zatím Leicester upozornil jen odchodem už dnes legendárního brankáře Kaspera Schmeichela, který v klubu strávil 11 let, je podepsaný pod titulem z roku 2016 a v 35 letech si jde zkusit LIgue 1 do Nice. Změny jsou ale ještě možné, Chelsea má zájem o stopera Wesleyho Fofanu a rušno je také kolem Jamese Maddisona, jenž je pro hru Leicesteru klíčový.

Další tři kluby z minulé střední skupiny vypadají, že zůstanou někde na pomezí mezi klidným středem a bojem o udržení. Wolverhampton ve svém vývoji tak trochu přešlapuje na místě, i když stále zůstává nesmírně efektivním a rozumně vedeným klubem se spoustou zajímavých fotbalistů z celého světa.

Crystal Palace je více v pohybu, ale stačit to nejspíš bude také jen na klidné udržení. Trenér Patrick Vieira za poslední rok výrazně omladil kádr a zmodernizoval herní projev klubu z jihu Londýna, který se dlouhodobě dokáže zařídit tak, aby ustál souboj o udržení. Nyní je v Premier League pevně usazený už od sezony 2013/14.

Sezona pravdy je před Brentfordem. Včely naposledy předvedly nováčkovskou success story v podobě slušného 13. místa a vzbudily velký zájem třeba díky propracovanému hernímu stylu. Druhá sezona v lize ale bývá vždy náročná a vývoj soutěže trestá ustrnutí. Pokud se klubu ze západního Londýna opět podaří přestupy, mají šanci na udržení. Příchozí Keane Lewis-Potter, Aaron Hickey nebo třeba Mads Bidstrup by měli opět prokázat funkčnost vyspělé brentforské transferové strategie postavené na matematických modelech a následném skautingu.

Kdo sestoupí?

I k pouhému přežití v Premier League potřebují kluby kvalitní kádry s nadstandardními individualitami a konzistentní herní model s moderními taktickými prvky. Do boje o sestup se v minulé sezoně zapojily týmy, které zpravidla splňovaly jen jeden z těchto požadavků. Everton, Leeds a vlastně i Watford, který sestoupil, měly velmi solidní hráče, nicméně v sezoně měnily trenéry a často doplatily na jejich naivní styl (to platí hlavně pro Everton pod Frankem Lampardem a Leeds pod Marcelo Bielsou). Naopak Burnley bylo dlouhodobě takticky nadstandardní, ale zkrátka už doplatilo na nedostatečnou kvalitu.

Everton přeskládal kádr, ale Frank Lampard zatím výrazně zaostává za rychlým vývojem v Premier League. Solidní taktické výkony ukázal pouze v prvním roce v Chelsea a od té doby se spíše hledá. Modrá část Liverpoolu tak před sebou může mít další sezonu, ve které se bude prát o udržení.

Trochu lépe by na tom mohl být Leeds, který v minulé sezoně do bezpečného přístavu dokormidloval Jessie Marsch. Přece jen je odchovaný školou fotbalové části Red Bullu, kde si zakládají na moderním přístupu k fotbalu a taktická připravenost tam patří mezi základní výbavu. Leeds ale zároveň v létě prodal své hvězdy Raphinhu (Barcelona) a Kalvina Phillipse (Man City). Raphinhu se pokusí nahradit českému divákovi známý Luis Sinisterra, jenž pomohl Feyenoordu vyřadit Slavii v konferenční lize.

Nová éra v PSG: na lavičce pragmatik, v kanceláři lovec talentů

V pátek startuje nový ročník francouzské Ligue 1. Obhajovat titul v něm bude PSG, to ale jako každý rok touží hlavně po triumfu v Lize mistrů. K němu se Pařížany pokusí dovést nový trenér, zkušený Christophe Galtier. Cíl má sice stejný jako jeho předchůdci, tím ale společné rysy končí.

Přečíst

Těžkou sezonu před sebou má také Southampton, který pod vedením německého kouče Ralpha Hasenhüttla patří k takticky solidním celkům a navíc v létě nakoupil několik zajímavých mladých hráčů, jako jsou brankář Gavin Bazunu, stoper Armel Bella-Kotchap, záložník Roméo Lavia a útočník Sékou Mara. V minulé sezoně ale Southampton do velké míry shazovaly individuální chyby, a tak musí doufat, že se jeho mladý tým dokáže s odpovědností poprat lépe.

Kandidáty na sestup jsou vždy nováčci. Fulham je klasický jojo klub, který se po poslední dominantní sezoně ve druhé lize (Championship) už potřetí za posledních pět ročníků pokusí udržet svůj prvoligový status (v sezonách 2018/19 a 2020/21 přišel vždy okamžitý pád). Jeho kádr byl na poměry druhé ligy opravdu nadstandardní, přičemž v létě dorazili další zajímaví hráči.

Například hostující Manor Solomon, který kdysi zatápěl českým stoperům v utkání s jeho rodným Izraelem. Ze Sportingu Lisabon dorazil za 20 milionů euro defenzivní záložník João Palhinha, z Manchesteru United ofenzivní záložník Andreas Pereira a z Wolfsburgu pravý obránce Kevin Mbabu. Fulham naopak opustil tvořivý devatenáctiletý Fabio Carvalho, který naposledy ve druhé lize nasbíral ve 36 zápasech 10 gólů a 8 asistencí. I tak ale síla kádru dává reálné naděje na udržení, zvlášť když v klubu pokračuje portugalský trenér Marco Silva, který je podepsaný pod výhrou v druhé lize. Fulham by tak neměl být jen mixem legionářů bez jasné filozofie.

Naprosto klíčové pro udržení bude, aby si formu udržel útočník Aleksandar Mitrovič, jenž naposledy překonal druholigový rekord v počtu vstřelených branek – 43 gólů ve 43 zápasech. Důležité pro něj bude začít dávat góly co nejdříve, jinak mu všichni začnou připomínat, že v Premier League zatím pořádně neprorazil – má tam bilanci 24 gólů ve 104 zápasech, zatímco v Championship je to 85 branek ve 126 utkáních.

Adeptem na okamžitý návrat do Championship je Bournemouth, který zatím výrazně neposílil. Trenérem týmu je nadějný Scott Parker, který má za sebou sestup s Fulhamem. S jeho bývalým klubem ho pojí i závislost na dominantním střelci. Útočník Dominic Solanke je pro Bournemouth prakticky stejně důležitý jako Mitrovič pro Fulham. A i on zatím sázel góly hlavně v druhé lize. Bournemouth se může spolehnout na své stabilní jádro a jeho herní styl s rychlými brejky a výstavbou hry by se do Premier League mohl hodit. I tak se však jedná o pravděpodobně největšího kandidáta na sestup.

A pak je tu poslední nováček Nottingham Forest. Slavný klub postoupil přes play-off, když postupně ve druhé lize doháněl manko ze začátku soutěže. Nový trenér Steve Cooper rozjel mašinu, která nakonec dojela až do nejvyššího patra. V létě klub zajímavě posílil, když dorazil třeba útočník z Unionu Berlín Taiwo Awoniyi nebo odchovanec Liverpoolu Neco Williams či Jesse Lingard z Manchesteru United. Jako nováček patří Forest mezi hlavní adepty na sestup, ale dobré posily a především euforie z návratu do Premier League po 23 letech, ho v ní mohou udržet.

FC na papíře

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že v čísle 21 (02/2022) řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů. Další číslo už se blíží, vyjde v půlce září a bude to velké, těšte se! Kromě jiného v něm bude série textů ke 100 letům Baníku.

To chci!

Související články

Bavil vás ten fotbal vůbec? Gecov o podnikání, šikaně i vytuněné fabii

Marcel Gecov byl vždy známý svou hyperaktivitou. Aplaus na stadionech ale vyměnil za byznys. A je to jízda, díky které nelituje, že už v 28 letech skončil s profesionálním fotbalem. Proč se vzdal pěkné a pravidelné výplaty v Polsku?

Rozhovor

Agresoři už zase kopou. Rusko hledá cestu na mistrovství světa

Zatímco Bělorusko v poklidu rozehrálo kvalifikaci na Euro 2024, Rusko se snaží vrátit do mezinárodního fotbalu asijskou cestou. To vše navzdory pokračující válce na Ukrajině.

Komentář

Bayern v panickém módu. Nagelsmannův vyhazov nedává smysl

Přišlo jako blesk z čistého nebe. Odvolání Juliana Nagelsmanna překvapilo celou fotbalovou Evropu. A ani s odstupem několika dnů pořád nedává smysl.

Komentář
Popup se zavře za 8s