Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Proč je Liverpool tak dobrý? Na úspěch má plán, ukazují přestupy

01. červen 2022
Sdílejte:
Liverpool patří k nejúspěšnějším evropským klubům a není to náhoda. Jde o výsledek důsledné práce. Reds přesně vědí, co dělají a čeho tím chtějí dosáhnout. Na analýze jejich přestupové politiky to ukazuje Jakub Dobiáš, zakladatel datové společnosti 11 Hacks.
Foto: ph.FAB/Shutterstock

Abyste dobře vedli fotbalový klub, musíte znát ty nejlepší. Liverpool je zcela určitě nejlépe řízený velkoklub na světě. V sezóně 2015/16 skončili na osmém místě v Premier League. Od té doby vyhrál po třiceti letech anglický titul a v roce 2019 Ligu mistrů. Tady je v několika bodech popsána jejich přestupová strategie. Ponaučení si z toho mohou vzít i kluby v Česku.

Rozpoznej svou DNA

Abych citoval Jürgena Kloppa, Liverpool hraje „heavy metal“ styl fotbalu, který má extrémní množství energie, vyžívá se v presinku a ziskávání míče na polovině soupeře. V jejich týmu nenajdete hráče typu Andrea Pirlo nebo Mario Mandžukič - nemají jejich DNA.

Hlavní důraz na skauting

Ač Liverpool vede datový analytik Michael Edwards, obrovský důraz a nároky jsou kladeny na skautingové oddělení. Využití dat má svou roli ve vyprofilování a vytvoření prvního shortlistu, ale hlavní tíha na klasickém skautingu je klíčová.

Vyprofilování správných atributů

Virgil van Dijk měl problémy s bráněním v boxu, ale byl perfektní v nabírání soupeře v otevřeném prostoru a řešení brejkových situací. Fabinho měl skvělý timing vypichování míče.

Musíš vědět, co přesně do svého systému chceš a jaký problém řešíš!

Virgil van DijkFoto: Vlad1988/Shutterstock

Kupuj hráče před jejich vrcholem!

 • 22 = 1
 • 23 = 4
 • 24 = 6
 • 25 = 4
 • 26 = 2
 • 29 = 1
 • 30+ = jen gólmani

Liverpool z dvaceti hráčů koupil čtrnáct ve věku 23 až 25 let. Těsně před vrcholem! Nenakupuje mladé supertalenty kvůli „úmrtnosti“. Nenakupuje ani staré hvězdy - s jednou výjimkou v Thiagovi.

Hledej příležitosti na trhu

 • Joël Matip zadarmo
 • Andrew Robertson za 9 milionů euro
 • Thiago Alcântara za 22 milionů euro
 • Xherdan Shaqiri za 15 milionů euro

Nejlepší hráči sestupujících klubů jsou častý cíl Liverpoolu. Stejně tak hráči s končící smlouvou. Liverpool se pustil do přihazovacích bitev pouze u minima hráčů jako byli Naby Keita nebo van Dijk.

Sadio Mané, Diogo Jota i Roberto Firmino měli v sezoně před přestupem více expected goals (xG) než reálných branek. Měli smůlu a měli nastřílet gólů více. To znamenalo, že měli nižší cenu, než byla reálně jejich hodnota. Většině klubů se stává opak. Koupí hráče, který měl v sezoně štěstí.

Obrázek: Radar Mohameda Salaha v AS Řím

Foto: Jakub Dobiáš

Na vysněného hráče si počkej

Reds málo chybují a dokáží si na hráče počkat. Ibrahima Konaté byl na jejich radaru 2,5 roku a teď je z něj okamžitý úspěch hned v první sezoně. Stejně jako Luis Diáz. Pro toho přišli, až když kolem něj kroužili Spurs a už teď tušíme, že měl stát dvojnásobek.

Liverpool obecně nedělá moc přestupů, od covidové vlny pouze pět hráčů, ale u každého je vidět jasný cíl: co od daného hráče chtějí za atributy a jak jejich tým vylepšuje nebo doplňuje.

Například Thiago, jediný hráč starší 26 let, který do Liverpoolu přestoupil za peníze. Měli obavu, že většina kreativity týmu leží na Trentu Alexandru-Arnoldovi a potřebovali dalšího hráče, který dokáže sám otevřít obranu soupeře. Thiago to splnil perfektně! Stejný výsledek mají Jota, Tsimikas, Konaté, Luis Diáz.

Foto: Jakub Dobiáš

Nekupuj lídry nebo kulturu

Liverpool nekupuje velké osobnosti typu Paul Pogba, aktuální lídři týmu se stali osobnostmi až v něm. Týmovou kulturu nejde koupit, nový hráč ji málokdy přinese. Vytvoř správnou kulturu a mentalitu v klubu a následně do ní hráči zapadnou.

Zdraví hráčů

Liverpool velmi výjimečně sáhne po hráčích, kteří mají historii dlouhodobých zranění. Dobře rozumí tomu, že pokud hráči neustále vypadávají a tým se musí připravovat na jejich návrat, nikdy na nich nepůjde stavět. Naopak takový hráč týmu škodí.

Pokud je hráč optimální, neřeš pozici

Vědecky máme stavět obranu tak, aby neměla slabé místo a útok tak, aby v něm byl alespoň nějaký rozdílový hráč. Nejdražší čtyři přestupy Liverpoolu (van Dijk, Alisson, Keita, Fabinho) nemají za úkol dávat góly, ale perfektně seděly do systému.

Alisson Becker má dobrou rozehrávku, ale hlavně je to nejlepší brankář jeden na jednoho na světě. Jaký větší fit do vysokého presinku chcete? Identifikujte správné profily a běžte po nich. Takto vypadala strategie pro jednoho našeho klienta pro dlouhodobý herní styl.

Foto: Jakub Dobiáš

Dále jsme měli rozepsané požadavky na hráčovy návyky a dovednosti. Pak je mnohem jednodušší v akademii tvořit hráče, kteří přesně sedí do klubového herního stylu.

Foto: Jakub Dobiáš

Podle Jakuba Dobiáše by každý fotbalový klub měl mít dokument, který definuje, jakým herním stylem se chce prezentovat, jací hráči se mu hodí, jaké už má a co mu chybí. Jeho firma 11 Hacks s kluby na tvorbě takových strategických dokumentů spolupracuje. Analýzu přestupové politiky Liverpoolu původně Dobiáš zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s