V polovině června odehrála dánská reprezentace kvalifikační utkání o Euro 2024 se Severním Irskem ve zbrusu nové sadě dresů. A nebyly to dresy ledajaké! Dánové nás pomocí jejich designu vzali v rámci oslav 100. výročí značky Hummel zpátky do minulosti. Jednalo se totiž o velmi věrnou předělávku venkovních dresů z roku 1986, kdy se dánská reprezentace poprvé v historii kvalifikovala na mistrovství světa, které se tehdy konalo v Mexiku.
Ještě před startem šampionátu řekl dánský trenér Sepp Piontek: „V Mexiku bychom měli útočit, ostatně jako vždycky.“ Sympatické vyjádření kouče týmu, který se na mundial do té doby nikdy nepodíval. Seveřané byli známí líbivým fotbalem, značně inspirovaným holandskou fotbalovou školou. Spousta hráčů koneckonců odešla z Dánska už v útlém věku například do Ajaxu, kde si osvojili herní systém založený především na držení míče.
Tým překypoval talentem a většina hráčů působila v zahraničí v úspěšných evropských klubech. Mezi hlavní tahouny patřil třeba kapitán Morten Olsen, čerstvý mistr Belgie s Anderlechtem, Søren Lerby z Bayernu Mnichov, Frank Arnesen z PSV nebo supertalent Michael Laudrup, který už měl v té době na kontě zisk italského titulu s Juventusem.
Dánská jízda ale začala dřív než na mistrovství v Mexiku. Už na Euru 1984 prokázali Dánové svou sílu, když se probojovali až do semifinále. V něm nestačili na Španěly, kteří se jim, jak se za malou chvíli dozvíte, stali osudnými. Úspěch z Eura dokázali svěřenci Seppa Pionteka promítnout i do následné kvalifikace na MS. Navzdory špatnému startu se jim podařilo dostat do formy z Eura a nakonec si zajistili účast na vytouženém šampionátu.
Los základních skupin ale pro Dány, ačkoliv byli považováni za černé koně turnaje, nevěstil nic dobrého. Takzvaná skupina smrti s Uruguayí, tradičně silným Západním Německem a Skotskem ale slibovala zajímavou podívanou. V prvním zápase Dánsko pohodově přehrálo Skoty s Alexem Fergusonem na lavičce 2:0. Legendární kouč se tehdy do pozice dostal nešťastnou náhodou, protože hlavní trenér Jock Stein náhle zemřel necelý rok před mistrovstvím.
Dánsko si v základní skupině poradilo i s dalšími dvěma soupeři z kategorie těch nejlepších. Proti úřadujícím vítězům Copa America rozjelo gólostroj a díky skvělému výkonu Michaela Laudrupa a především hattricku Prebena Elkjaera rozdrtilo Uruguay 6:1.
Další na řadě byli Němci. Dánsko mělo jistotu postupu, otázkou jen bylo, na koho narazí ve vyřazovací části. Přestože prohra by Dánům přihrála snazšího soupeře v podobě Maročanů, nenechali nikoho na pochybách a Němce po přesvědčivém výkonu porazili 2:0. V 89. minutě ale přišel nejspíš zlomový okamžik turnaje, když jedna z opor týmu - Frank Arnesen obdržel po druhé žluté za naprosto zbytečný zákrok červenou a vyřadil se tak ze hry i pro následující zápas se Španělskem.
Piontekova družina začala zápas nadějně, když ve 33. minutě proměnil penaltu Jesper Olsen. To bylo ale ze strany Dánů vše. Španělsko zápas otočilo a zaslouženě vyhrálo 5:1. Sen o úspěchu na historicky prvním mistrovství světa se tak rozplynul.
Tento text mohli jako první číst odběratelé našeho nového newsletteru Přímák Football Clubu. Ten každou středu přihráváme přímo do vašich mailových schránek, pokud nám zanecháte kontakt v následujícím formuláři. Věnovat se budeme nejrůznějším zajímavostem, kuriozitám, neznámým příběhům současnosti i historie a trendům, které vás udrží ve správné fotbalové provozní teplotě. Přejeme příjemnou zábavu…
Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.
Pohárová Evropa je na startu nové sezony, tentokrát hned se čtyřmi českými zástupci. Jaké má šance Sparta v Lize mistrů? Uhrají Slavia a Plzeň dost bodů do národního koeficientu? A jak může Mladou Boleslav i ostatní kluby z Česka poznamenat nabitý evropský program ve výsledcích v tuzemské lize?
A z prvního místa do něj jde Sparta. Povíme vám, proč je její aktuální ligová bilance běžná. A na slávistickém programu si zase ukážeme, jaké hody máme před sebou.