Přestože The Lionesses (tedy Lvice), jak se anglickému národnímu týmu přezdívá, jely do Švýcarska obhajovat zlato z roku 2022, hlavními favoritkami nebyly.
Vyhrají Španělky, měli jasno experti z celé Evropy.
Španělsko v roce 2023 vyhrálo mistrovství světa a loni i evropskou Ligu národů. Ve finále světového šampionátu porazily hráčky z Pyrenejského poloostrova právě Angličanky, tehdy 1:0.
Anglie navíc oproti roku 2022 přišla o některé opory. Chyběla brankářka Mary Earpsová, záložnice Fran Kirbyová a stoperka Millie Brightová. První dvě ukončily těsně před turnajem reprezentační kariéru, posledně jmenovaná neodjela kvůli zranění.
A Angličankám navíc vůbec nevyšel vstup do švýcarského Eura 2025. Úvodní zápas s Francií skončil potupnou a hlavně zaslouženou porážkou 1:2. Angličanky prostě byly horší a nevypadaly vůbec dobře.
Šlo o první prohru trenérky Sariny Wiegmanové na mistrovství Evropy. Navíc to bylo poprvé v historii, kdy úřadující mistryně prohrály úvodní zápas evropského šampionátu.
Fortuna je jedním z leaderů v oblasti kurzových sázek a online her, na českém trhu působí už od roku 1990. Kromě špičkového produktu a zákaznického servisu se dlouhodobě zaměřuje i na podporu sportu, včetně toho ženského. Mimo jiné je tradičním partnerem reprezentačního týmu žen, před startem letošní sezony se stala titulárním sponzorem nejvyšší ženské fotbalové soutěže, která nese jméno FORTUNA=LIGA.
Po ponižující porážce Angličanky věděly, že pokud chtějí postoupit ze skupiny, musí vyhrát další zápasy. K překvapení všech provedla Wiegmanová pouhé dvě změny v základní sestavě – Jess Carterová se přesunula z křídla do středu hřiště a Beth Meadovou nahradila Ella Tooneová.
Byly to změny perfektní. Wiegmanová potvrdila, co se o ní ví: nepanikaří a má odvahu dělat si věci po svém. Do turnaje šla třeba s tím, že hráčkám dopředu řekla, kdo pro ni patří do základu a kdo na lavičku. I těmto hráčkám ale vysvětlila, že jejich role je důležitá, že budou měnit zápasy v jejich průběhu. A to se také ve vyřazovací části potvrdilo.
Ještě předtím si ale Lionesses snadno poradily s dalšími soupeřkami ve skupině a porazily Nizozemsko 4:0 a Wales 6:1. Obrat oproti úvodnímu zápasu to byl velkolepý. Nizozemky patřily do okruhu spolufavoritek na celkové vítězství a do zápasu s Anglií šly s tím, že ji rovnou mohou dostat ze hry. Albion byl ale ten den totálně nad jejich síly a Angličanky zápas, ve kterém měly nůž na krku, zvládly jako skutečné šampionky.
Tak suverénní ve vyřazovací fázi nebyly, ale potvrdily v ní, že mají mentalitu vítězek a vždy si věří. Jako ve čtvrtfinále proti Švédsku. Ještě v 80. minutě prohrávaly 0:2. A tady na scénu přichází dvě největší anglické hrdinky na Euru 2025 – teprve devatenáctiletá Michelle Agyemangová a Chloe Kellyová. Jedna gólem a druhá dvěma asistencemi zajistily, že se skóre zápasu během dvou minut změnilo na 2:2.
Po bezgólovém prodloužení následovaly penalty. Možná nejhorší a nejvíc nervózní v historii fotbalu. Ze 14 penalt proměnily elitní světové hráčky jen pět. Dvě Švédky a tři Angličanky, což Lionesses poslalo do semifinále a Švédkám zbyly oči pro pláč.
Semifinále proti Itálii bylo tak trochu déjà vu čtvrtfinále z roku 2022. Tam Angličanky ještě v 83. minutě prohrávaly se Španělskem 0:1, Ella Tooneová ale vyrovnala a díky střele Georgie Stanwayové v prodloužení nakonec Anglie urvala výsledek 2:1. Kapitánka Leah Williamsonová tehdy řekla: „Anglie se nikdy nevzdává.“ Tuhle památnou větu zopakovala i po letošním semifinále, které mělo s výše zmíněným zápasem hodně společného.
Angličanky si v něm vybraly všechno štěstí, které měly. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda bude hrát kapitánka Williamsononová, která si v posledním zápase poranila kotník a musela být proti své vůli vystřídána. Obránkyni Jess Carterovou nahradila Esme Morganová poté, co byla Carterová kritizována za svůj špatný výkon. Bohužel, kritici na sociálních sítích v případě Carterové sklouzli k rasistickým nadávkám, což otevřelo debatu, jak s těmito projevy v ženském fotbale, který se rád označuje za inkluzivní a bezpečný pro všechny, bojovat.
Ale zpátky k semifinále. Italky zažívaly velkou pohádku. Poprvé od roku 1997 postoupily do semifinále a téměř to vypadalo na historický postup do finále a skalp kralujících šampionek navíc. Gól vstřelily už ve 33. minutě. Angličanky v základní hrací době i přes velký tlak nedokázaly překonat brankářku soupeřek. Itálie ale dojela na časté zdržování, kvůli kterému hlavní sudí nastavila druhý poločas o sedm minut. V šesté minutě nastavení se prosadila Michelle Agyemangová a poslala zápas do prodloužení.
Práci dokončila druhá spasitelka Anglie na Euru 2025 – Chloe Kellyová. Mimochodem, ještě v lednu chtěla s fotbalem skončit. Po faulu na Beth Meadovou byla pro Anglii odpískaná (podle mnohých velmi přísná) penalta, které se ujala právě sedmadvacetiletá útočnice. Kellyová ji neproměnila, dorážku ale zvládla. To vše se stalo v posledních minutách prodloužení a zápas tak těsně unikl dalšímu penaltovému rozstřelu.
„Věci nejdou vždy podle plánu. Ale důležité je, že se nevzdáváme. Když vcházíme na hřiště, musíme být připravené na každou situaci,“ okomentovala těžké semifinále kapitánka Williamsonová s tím, že kvalita všech týmů roste a žádný zápas nebere jako snadný. Byla to i reakce na fakt, že Anglie šla do zápasu s Itálií v roli jasného favorita, přesto byla kousek od vyřazení. Albion ve vyřazovací části neexceloval, ale dál vyhrával.
A z týmu, který po úvodní porážce kdekdo zatracoval, tak byl opět celek, který šel do boje o titul. Proti favorizovaným Španělkám, které na Euru herně dominovaly nad všemi a až do finále také vyhrávaly.
The Lionesses ale ukázaly svou bojovnost a fotbalovému světu předvedly, proč by je neměl nikdy nikdo zatracovat. Do zápasu vstoupily dravěji, přesto jako první inkasovaly gól – ostatně jako v celém play off. Jeho autorkou byla Mariona Caldenteyová, jedna z letošních favoritek na Zlatý míč. Na svou spoluhráčku z Arsenalu ale v druhé půli navázala po rohovém kopu Chloe Kellyové (opět!) hlavičkou Alessia Russoová.
Stejně jako v roce 2022 se šlo za stavu 1:1 do prodloužení. A opět u vítězného gólu byla Chloe Kellyová. Jen tentokrát si diváci museli na konečné rozhodnutí počkat až do penaltového rozstřelu, což bylo – vzhledem k průběhu celého Eura – docela příznačné finále. A i tentokrát to bylo nervózní a dominovaly brankářky. Španělky neproměnily tři ze čtyř penalt a Kellyová na začátku páté série proměnila „matchball“.
Anglie se mohla radovat.
Angličanky tak slaví úspěšnou obhajobu evropského titulu, což se před nimi podařilo pouze Němkám. Podruhé na tom má lví podíl Chloe Kellyová. Hráčka, která ani v jednom zápase na Euru 2025 nebyla součástí základní sestavy a v lednu chtěla s fotbalem končit, protože jí, podle jejích slov, nedělal vůbec radost. Pomohl jí až zimní přesun z Manchesteru City do Arsenalu, se kterým vyhrála Ligu mistryň (proti Barceloně, jejíž hráčky tvoří kostru španělské reprezentace).
Jejich výhra v roce 2022 inspirovala statisíce malých holčiček k tomu hrát fotbal a zvýšila se i návštěvnost anglické ženské ligy. Jaký dopad bude mít tento turnaj, který rovněž trhal rekordy ve sledovanosti ženského fotbalu, zatím nevíme. Potvrdil ale, že se s tímto sportem (a Angličankami) musí počítat.
Football club před startem vyřazovací části švýcarského Eura natočil podcast, ve kterém se redakce shodla, že pro titul jdou Španělky. Jestli si chcete škodolibě vychutnat naše povídání s vědomím, že nám to nevyšlo, je to vaše. Dozvíte se ale třeba i zajímavé finanční souvislosti Eura 2025, které dokumentují posun ženského fotbalu a probíráme i blížící se start kvalifikace o MS 2027 z českého pohledu.
Viktoria Plzeň přišla v sobotu o body i o brankáře. Po zápase si oficiálně stěžovala na výkon rozhodčího kvůli dvěma zásadním okamžikům. Komise rozhodčích má opačný pohled než plzeňští. Komu dáte za pravdu vy?
Všem jde o hodně a všichni tři čeští zástupci jsou před odvetami druhých předkol ve složité situaci. Projděte si v přehledu pro nový týden, kde všechny tři velmi důležité zápasy naladíte. Oproti prvním zápasům se u odvet Plzně a Baníku mění vysílatel.
Sparta má první výhru v nové sezoně. Rodila se složitě až po obratu ve druhé půli proti dobře hrající Mladé Boleslavi. Panenkou rozhodl v samém závěru z penalty kapitán Lukáš Haraslín. Kopal ji až po zásahu od videa. Prohlédněte si celou situaci a řekněte nám v anketě, jestli byla správně nařízená?