Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Zemřel Franz Beckenbauer, legendární hráč, trenér i funkcionář

08. leden 2024
Sdílejte:
V 78 letech zemřel legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer.
Franz Beckenbauer se raduje ze zisku titulu mistrů světa v roce 1974.Foto: Profimedia

V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy a například už v létě se neúčastnil setkání šampionů z roku 1990. Elegantní obránce získal kompletní sadu medailí z mistrovství světa, jako kouč přidal zlato a stříbro. Nedělní úmrtí dvojnásobného držitele Zlatého míče oznámila rodina.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že můj manžel a náš otec Franz Beckenbauer zemřel pokojně ve spánku včera v neděli obklopen svou rodinou. Prosíme vás, abyste truchlili v tichosti a nekladli žádné otázky,“ uvedli blízcí jednoho z nejlepších fotbalistů historie v prohlášení pro média.

Jako hráč a trenér měl na německý fotbal málokdo takový vliv jako Beckenbauer. Jako hráč se stal mistrem světa a Evropy (1972 a 1974), jako trenér dovedl sjednocené Německo k titulu na mistrovství světa 1990 v Itálii - a na klubové úrovni slavil velké úspěchy s Bayernem.

K mnichovskému týmu se připojil už jako náctiletý a společně s nimi se vypracoval na světovou špičku. Ve dresu Bayernu slavil čtyři tituly mistra země a třikrát vyhrál Pohár mistrů evropských zemí (předchůdce Ligy mistrů).

Ani ve sportu většinou nelze zpětně určit jeden konkrétní moment, který změnil historii. Vždycky jde o souhru víc okolností. Ale kdybychom se takový okamžik snažili najít u Bayernu, nejspíš by to nebyl žádný velkolepý přestup nebo angažování vizionářského trenéra, dokonce ani příchod významného sponzora. Tahle pocta by patřila obyčejnému žákovskému turnaji v Neubibergu, kde Bayern dokonce ani nehrál.

K tomu zápasu došlo na jaře 1959. V souboji dvou mnichovských celků nastoupil SC 1906 v sestavě s Franzem Beckenbauerem proti TSV 1860. Třináctiletý útočník (pozice libera ještě neexistovala) byl už s několika kamarády dohodnutý, že po sezoně přestoupí právě do týmu aktuálního soupeře. V závěrečném utkání však nastala situace, která všechno změnila – a „císař Franz“ o ní později tak rád a tak často vyprávěl.

Od první minuty do něj na hřišti hučel urostlý obránce z TSV. „Co tady chceš, ty blbe?“ přivítal ho ve svém vápně. Beckenbauer se nedal řečmi rozhodit. Vodil si ho na hřišti jako začátečníka, a když přes něj vstřelil gól, jenom se ušklíbl: „Něco ti tam spadlo, blbe.“ Nasupený soupeř odpověděl fackou.

Po zápase Beckenbauer usoudil, že TSV pro něj najednou ztratil kouzlo. Vybral si raději Bayern, který v něm získal budoucího kapitána, trenéra i prezidenta. Svou největší ikonu. Kdo ví, jak by vypadala fotbalová historie, kdyby tehdy mladý obránce udržel ruku v klidu.

Z hlediska hry Beckenbauer zaujal elegancí a lehkostí - a v podstatě nově definoval roli libera. Co se týče dovedností s míčem a inteligence, Německo pravděpodobně nikdy nemělo lepšího hráče než zakladatele pozice libera v jejím obzvláště ofenzivním provedení, jak píše v nekrologu fotbalový web Kicker.

Sestřih Beckenbauerových akcí v národním dresu.

Posledním velkým reprezentačním turnajem Franze Beckenbauera bylo ME v roce 1976. A posledním velkým zápasem na mezinárodní scéně finále s Československem. Že to nedopadlo slavně, ví u nás každý. Trochu míň známá je skutečnost, že Beckenbauer byl připravený jako pátý penaltový exekutor. Ovšem po selhání Uliho Hoeneße a parádě Antonína Panenky se už ke slovu nedostal, připomíná novinář Luboš Brabec ve velkém profilovém textu na svém webu.

Na konci profesionální kariéry hrál Beckenbauer v USA za Cosmos New York - mimo jiné se zesnulým Pelém. V Bundeslize ukončil kariéru v Hamburger SV - a to ve velkém stylu, když vyhrál mistrovský titul v sezoně 1981/82. Beckenbauer odehrál celkem 424 bundesligových a 103 mezinárodních zápasů. V letech 1972 a 1976 získal Zlatý míč.

Německou reprezentaci převzal jako vedoucí týmu po neúspěšném mistrovství Evropy 1984, protože neměl trenérskou licenci. To mu však nebránilo v tom, aby o dva roky později dovedl Německo do finále mistrovství světa a o další čtyři roky později k titulu mistra světa na MS 1990 v Itálii. Vedle Brazilce Maria Zagalla a Francouze Didiera Deschampse je Franz Beckenbauer pouze jedním ze tří mužů, kteří vyhráli mistrovství světa jako hráč i jako manažer týmu.

Po svém velkém triumfu přenechal Beckenbauer kormidlo u německé reprezentace Berti Vogtsovi (svému spoluhráči z vítězného MS 1974) a o pár let později se vrátil do Bayernu, který dovedl v roce 1994 k německému titulu a v roce 1996 k vítězství v Poháru UEFA.

Mimo hřiště využil svého charismatu a předchozích úspěchů k tomu, aby přivedl mistrovství světa 2006 do Německa. Funkcionářský majstrštyk Beckenbauerovi následně zhořkl, když se později objevily zprávy o pochybných platbách, které byly vyšetřovány, ale nakonec promlčeny.

I proto bude už navždy platit, že když se řekne Beckenbauer, vybaví se většině fotbalových příznivců elegantní německý Císař.

Související články

Glosa od plotny: Radši před prázdným stadionem? Repre si diváky musí zasloužit

Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.

Komentář

Video: Liverpool nečekaně padl. Tímhle krásným gólem

Nottigham ve čtvrtém kole Premier League vyhrál 1:0 a dosáhl prvního úspěchu na Anfieldu po 55 letech.

Video

Video: Tip na trénink od Toniho Kroose. Takhle učí syna ovládat míč

Na fotbalové technice se dá pracovat kdekoli. Stačí míče a třeba koš na prádlo. Jak ukazuje video Toniho Kroose se synem Leonem.

Video
Popup se zavře za 8s