Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Zemřel Franz Beckenbauer, legendární hráč, trenér i funkcionář

08. leden 2024
Sdílejte:
V 78 letech zemřel legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer.
Franz Beckenbauer se raduje ze zisku titulu mistrů světa v roce 1974.Foto: Profimedia

V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy a například už v létě se neúčastnil setkání šampionů z roku 1990. Elegantní obránce získal kompletní sadu medailí z mistrovství světa, jako kouč přidal zlato a stříbro. Nedělní úmrtí dvojnásobného držitele Zlatého míče oznámila rodina.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že můj manžel a náš otec Franz Beckenbauer zemřel pokojně ve spánku včera v neděli obklopen svou rodinou. Prosíme vás, abyste truchlili v tichosti a nekladli žádné otázky,“ uvedli blízcí jednoho z nejlepších fotbalistů historie v prohlášení pro média.

Jako hráč a trenér měl na německý fotbal málokdo takový vliv jako Beckenbauer. Jako hráč se stal mistrem světa a Evropy (1972 a 1974), jako trenér dovedl sjednocené Německo k titulu na mistrovství světa 1990 v Itálii - a na klubové úrovni slavil velké úspěchy s Bayernem.

K mnichovskému týmu se připojil už jako náctiletý a společně s nimi se vypracoval na světovou špičku. Ve dresu Bayernu slavil čtyři tituly mistra země a třikrát vyhrál Pohár mistrů evropských zemí (předchůdce Ligy mistrů).

Ani ve sportu většinou nelze zpětně určit jeden konkrétní moment, který změnil historii. Vždycky jde o souhru víc okolností. Ale kdybychom se takový okamžik snažili najít u Bayernu, nejspíš by to nebyl žádný velkolepý přestup nebo angažování vizionářského trenéra, dokonce ani příchod významného sponzora. Tahle pocta by patřila obyčejnému žákovskému turnaji v Neubibergu, kde Bayern dokonce ani nehrál.

K tomu zápasu došlo na jaře 1959. V souboji dvou mnichovských celků nastoupil SC 1906 v sestavě s Franzem Beckenbauerem proti TSV 1860. Třináctiletý útočník (pozice libera ještě neexistovala) byl už s několika kamarády dohodnutý, že po sezoně přestoupí právě do týmu aktuálního soupeře. V závěrečném utkání však nastala situace, která všechno změnila – a „císař Franz“ o ní později tak rád a tak často vyprávěl.

Od první minuty do něj na hřišti hučel urostlý obránce z TSV. „Co tady chceš, ty blbe?“ přivítal ho ve svém vápně. Beckenbauer se nedal řečmi rozhodit. Vodil si ho na hřišti jako začátečníka, a když přes něj vstřelil gól, jenom se ušklíbl: „Něco ti tam spadlo, blbe.“ Nasupený soupeř odpověděl fackou.

Po zápase Beckenbauer usoudil, že TSV pro něj najednou ztratil kouzlo. Vybral si raději Bayern, který v něm získal budoucího kapitána, trenéra i prezidenta. Svou největší ikonu. Kdo ví, jak by vypadala fotbalová historie, kdyby tehdy mladý obránce udržel ruku v klidu.

Z hlediska hry Beckenbauer zaujal elegancí a lehkostí - a v podstatě nově definoval roli libera. Co se týče dovedností s míčem a inteligence, Německo pravděpodobně nikdy nemělo lepšího hráče než zakladatele pozice libera v jejím obzvláště ofenzivním provedení, jak píše v nekrologu fotbalový web Kicker.

Sestřih Beckenbauerových akcí v národním dresu.

Posledním velkým reprezentačním turnajem Franze Beckenbauera bylo ME v roce 1976. A posledním velkým zápasem na mezinárodní scéně finále s Československem. Že to nedopadlo slavně, ví u nás každý. Trochu míň známá je skutečnost, že Beckenbauer byl připravený jako pátý penaltový exekutor. Ovšem po selhání Uliho Hoeneße a parádě Antonína Panenky se už ke slovu nedostal, připomíná novinář Luboš Brabec ve velkém profilovém textu na svém webu.

Na konci profesionální kariéry hrál Beckenbauer v USA za Cosmos New York - mimo jiné se zesnulým Pelém. V Bundeslize ukončil kariéru v Hamburger SV - a to ve velkém stylu, když vyhrál mistrovský titul v sezoně 1981/82. Beckenbauer odehrál celkem 424 bundesligových a 103 mezinárodních zápasů. V letech 1972 a 1976 získal Zlatý míč.

Německou reprezentaci převzal jako vedoucí týmu po neúspěšném mistrovství Evropy 1984, protože neměl trenérskou licenci. To mu však nebránilo v tom, aby o dva roky později dovedl Německo do finále mistrovství světa a o další čtyři roky později k titulu mistra světa na MS 1990 v Itálii. Vedle Brazilce Maria Zagalla a Francouze Didiera Deschampse je Franz Beckenbauer pouze jedním ze tří mužů, kteří vyhráli mistrovství světa jako hráč i jako manažer týmu.

Po svém velkém triumfu přenechal Beckenbauer kormidlo u německé reprezentace Berti Vogtsovi (svému spoluhráči z vítězného MS 1974) a o pár let později se vrátil do Bayernu, který dovedl v roce 1994 k německému titulu a v roce 1996 k vítězství v Poháru UEFA.

Mimo hřiště využil svého charismatu a předchozích úspěchů k tomu, aby přivedl mistrovství světa 2006 do Německa. Funkcionářský majstrštyk Beckenbauerovi následně zhořkl, když se později objevily zprávy o pochybných platbách, které byly vyšetřovány, ale nakonec promlčeny.

I proto bude už navždy platit, že když se řekne Beckenbauer, vybaví se většině fotbalových příznivců elegantní německý Císař.

Související články

Mají teď na víc? Projděte si nejlepší výsledky všech účastníků Eura

Od nováčka po trojnásobné šampiony. Taková směsice zemí se účastní Eura 2024 v Německu. Ve fotogalerii se ke každé dozvíte její dosavadní maximum.

Cesta na Euro

Hotovo, Priske odchází. Změnil Spartu i ligu a ze zranitelných slušňáků udělal mistry

Brian Priske opouští Spartu a jde trénovat Feyenoord Rotterdam. Na Letné se z něj stala novodobá legenda, i když na začátku nebyl daleko od vyhazovu. Novým trenérem Sparty je Lars Friis.

Sparta
Aktualizováno

Jak posílí Sparta a Slavia? A kdo je teď v lize nejžádanější zboží?

Co čeká Spartu bez Krejčího a Priskeho? Kde a jaké posily by měla lovit Slavia? Má Plzeň kádr na titul? A dokážou Ostrava s Libercem posílit tak, aby uhrály pohárovou Evropu? To a mnoho dalšího se dozvíte ve dvouapůlhodinové podcastové náloži s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem o přestupech v české lize.

Podcast
Popup se zavře za 8s