Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Bundesligový souhrn: Nepřemožitelný Leverkusen a Harryho kanón

11. březen 2024
Třicet. Tolik bundesligových zásahů už zapsal Harry Kane. Rekord Roberta Lewandowskiho je na dohled. Leverkusen mezitím pokračuje ve svém nepřekonatelném tažení a Mainz 05 dál rozdává. To všechno jsou témata aktuálního vydání seriálu Die Liga.
Patrik Schick ve čtvrtek v nastavení zachránil neporazitelnost Leverkusenu napříč celou sezonou. Velký podíl na tom měli i Matěj Kovář v bráně...Foto: Profimedia

Celé jedno bundesligové kolo bez velkého překvapení? To nám po delším době nadělil německý fotbal. V minulých týdnech jsme sledovali remízu Bayernu s Freiburgem, Stuttgartu s Kolínem nebo Bochum, která Bavorům sebrala všechny tři body. Dvacáté páté kolo jako by hlásilo návrat k normálu.

Trend začal už v pátek Stuttgart. Ten stvrdil svou ambici dojít si pro kvalifikaci Ligy mistrů výhrou nad Unionem Berlin. Výsledek 2:0, ale dění na hřišti bylo podstatně vyrovnanější. Vítězný gól zápasu vstřelil už v úvodní dvacetiminutovce kanonýr Serhou Guirassy, který nachytal pospávající obranu soupeře. Nebylo to naposledy, co trojice stoperů die Eisernen pustila osamoceného běžce na brankáře Frederika Rønnowa. Ten ale další pokusy ustál. Druhou gólovou radost musel jedenáctce Sebastiana Hoeneße zajistit až Chris Führich pumelicí z kraje vápna.

Union ani přes dvougólovou porážku a obdrženou červenou kartu nemusel odjíždět ze Švábska se sklopenou hlavou. Proti jednomu z nejlepších týmů v lize herně potvrdil, že listopadová změna trenéra z berlínského klubu znovu udělala seriózního soupeře. Ostatně, ve třinácti zápasech od výměny na lavičce inkasoval Union 14 branek. Během úvodních dvanácti kol to bylo děsivých 27. V útoku zůstávají s 11 vstřelenými góly stejně plaší jako dřív, kdy ve srovnatelném počtu zápasů nastříleli 12.

Příčinou je pragmatičtější přístup. Zatímco pod Ursem Fischerem umožňovali berlínští soupeřům 14,6 přihrávky než se pokusili o odebrání míče, pod Bjelicou je to 16,9. Stejně tak se nebojí nechat soupeře obehrávat zataženou obranu. Protivníci zapisují skoro dvakrát tolik přihrávek 20 yardů (cirka 18 metrů) nebo blíž brance Unionu. Bjelica se zjevně vrátil zpátky ke kořenům. Jeho Union ubral na presinku, zatáhl se a soupeřům dělá větší potíže probíjet jejich sešikované defenzivní řady.

Překvapení nedopustilo ani Lipsko. To si ani napodruhé nenechalo neúspěchem v milionářské soutěži zkazit ligovou formu. Poslední Darmstadt překonalo suverénně 2:0. Hosté mohou děkovat štěstěně i brankáři Marcelu Schuhenovi. Bez jejich společného snažení to klidně mohla být další šestka. Stejně jako před týdnem doma s Augsburgem.

Když je řeč o Augsburgu - ten bere třetí výhru v řadě. Po Freiburgu dva týdny dozadu to teď odnesl další konkurent v boji o potenciálně evropské sedmé místo, Heidenheim (1:0). Službu bavorským Švábům z Augsburgu projevil Dortmund. Ten sobě typickým způsobem překonal dalšího jejich konkurenta, Brémy. Červená karta pro Sabitzera krátce před poločasem Tezićovo snažení zkomplikovala. Z dvougólového vedení ale Brémy i přes dlouhou početní převahu ukrojily jen polovinu (1:2).

Vrátit do hry kromě sedmé příčky i tu šestou mohl Hoffenheim. Výhra ve Frankfurtu by ho dostala jen bod od něj. Naději mu dal už v šesté minutě John Anthony Brooks gólem na 0:1. O čtvrthodinky později ale právě Brooks viděl červenou kartu a odtud to šlo strmým spádem. Hoffenheim bez suspendovaného Pavla Kadeřábka inkasoval třikrát. Práci z lavičky vypuštěnému Davidu Juráskovi (na hřiště přišel v 55. minutě) potom zkomplikoval dalším vyloučením Ozan Kabak (78. minuta). V souboji o Evropu zůstává i Freiburg. A to jak v lize německé, tak evropské. V domácí soutěži vyhrál v Bochumi 2:1. Do odvety na West Ham si pak veze vedení 1:0.

Překvapivě s vyrovnaným výsledkem jde do odvety osmifinále Evropské ligy Leverkusen. Tomu už hrozila první prohra sezony, když ztráceli v Karabachu dvougólovým rozdílem. Pak si ale vzali slovo střídající Florian Wirtz a Patrik Schick. Trefa českého útočníka v 92. minutě první porážku ročníku zažehnala (2:2). V základní sestavě naskočili Adam Hložek s Matějem Kovářem. Český brankář sehrál i přes dvě inkasované branky důležitou roli. Třeba důležitým zákrokem za stavu 2:1.

Na Leverkusenu jsou ale znát nároky tří soutěží i tíha neporaženého celku. Vícero zápasů v poslední době působilo ubojovaně. Trochu klidu jim dodal obránce Wolfsburgu Moritz Jenz. Ve vzájemném nedělním duelu viděl červenou kartu už po půl hodině a Leverkusen se Schickem v základní sestavě si došel pro výhru 2:0.

To ale nebyl ten nejzajímavější duel v Porýní. Tuhle korunu s přehledem bere derby mezi Borussií Mönchengladbach a 1. FC Köln. Šestigólový šlágr (3:3) a vývoj skóre jako na houpačce ocenil nezaujatý fanoušek. Zúčastněné nenadchnul, ale ani neurazil. Gladbach jím stvrdil bezcílné proplouvání středem tabulky. Kolín si mírně polepšil v boji o záchranu, když má na předposlední Mainz dvoubodový náskok, před posledním Darmstadtem je o pět bodů a drží tak momentálně aspoň příčku zajišťující baráž místo přímého sestupu.

Mainz neměl v Mnichově šanci a odjíždí s osmigólovým výpraskem (8:1). Starý dobrý Bayern, chtělo by se napsat i s odkazem na sebevědomou odvetu v Lize mistrů s Laziem. Die Nullfünfer si to ale do Bavorska nejeli ubránit. V první půli z nich dýchalo odhodlání v Allianz Areně ukrást alespoň bod. Nezlomila je ani brzká dvougólová ztráta a hosté se přece jen dotáhli na rozdíl jediné branky. Poslední kop první půle ale patřil Harry Kaneovi. A byl gólový.

Druhý poločas začal, jak ten první skončil. Nakonec z toho byla bilance 1+2 Jamala Musialy, 2+2 Leona Goretzky excelujícího v nové roli vedle stoperů (góly se nenechte zmást), ale hlavně 3+1 Harryho Kanea. S třiceti góly chybí kapitánovi Albionu dvanáct zásahů ve zbývajících devíti kolech k překonání rekordu Roberta Lewandowskiho. Ocenění pro nejlepšího střelce ligy má ale na dosah, když druhý Guirassy má 21 branek. Kane určitě ocení, že do svého arsenálu bude moct přidat trofej v podobě kanónu...

Štědrý návštěvník Mainz

Že Mainz nevyhrál venku? To není překvapení. Tuhle sezonu se mu to totiž ještě nepodařilo – jako jedinému týmu v lize. Sedm venkovních proher doplňuje šest remíz. S šesti body sebranými na cestách je Mainz v tomhle srovnání nepřekvapivě nejslabší. I poslední Darmstadt vybojoval na výjezdech o bod víc. Stejně jako Bochum.

Bochumští ale udělali pevnost ze svého stánku. Na Vonovia Ruhrstadion uhráli osmnáct bodů a jen od začátku jarní části tam porazili druhý Bayern i třetí Stuttgart. Mainz se o podobnou jistotu opírat nemůže. Doma za celý ročník vyzráli jenom na Augsburg a Lipsko.

Mainzu dělá problém udržet příznivé skóre. Polovina zápasů, ve kterých se mu podařilo skórovat první, skončila remízou. Pětkrát zahodil vedení v poločase. V dalších pěti zápasech vyčaroval z poločasové remízy prohru. Celý obrázek už jenom dokresluje sdělení, že největší podíl inkasovaných branek Mainzu přišel po 75. minutě.

Podprahové statistiky nám celý ročník napovídají, že Mainz nemá v souboji o záchranu co dělat. Neschopnost dotáhnout rozdělanou práci, udržet výsledek nebo pro jednou přivést z výjezdu všechny tři body je ale může po patnácti letech odsoudit k druholigovému angažmá.

Aktuální bundesligová tabulka / Zdroj: Bundesliga.de

V posledních týdnech se ve Fortuna lize víkend co víkend snášela ostrá kritika na VAR. Tohle kolo byla řada zápasů bez videorozhodčího. A zrovna na Bohemce by se přitom hodil. Pardubický Chlumecký dostal za úder hlavou ve stylu Tomáše Chorého pouze žlutou kartu. Jak byste tento zákrok posoudili vy?

Česká liga

Pražská Sparta zvítězila v Olomouci 4:1 a udržela si v čele tabulky Fortuna ligy čtyřbodový náskok. Za výhrou ji na Andrově stadionu hnalo přes 4500 fanoušků. Prohlédněte si jejich parádní choreo.

Sparta

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.