Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

Bundesliga si jde pro bonus. Leverkusen ukázal, že nechce prohrát, i když už může

22. duben 2024
Sdílejte:
Bundesliga má tři týmy mezi poslední dvanáctkou v Evropě a díky tomu téměř jistý bonus do příštího ročníku Ligy mistrů. O drama se starají třeba i Julian Nagelsmann nebo taky Porsche. O tom všem je aktuální vydání seriálu Die Liga.
Dál drží neporazitelnost. V Dortmundu ji zachránil Josip Stanišić v čase 90+7.Foto: Profimedia

Bundesliga je v kurzu. Kromě nezastavitelného Leverkusenu se o to postarali Bayern s Dortmundem. Finalisté Ligy mistrů z roku 2013 zdolali v elitní evropské soutěži Arsenal a Atlético Madrid. Po jedenácti letech jsme jen čtyři zápasy od zopakování německého finále na londýnském Wembley. Právě tam před víc jak dekádou zdolal Bayern Mnichov Juppa Heynckese Borussii Dortmund Jürgena Kloppa. Letos se na Wembley finále CHampions League vrací. Možná i se starými známými.

Zajímavý evropský příběh dál píše i Leverkusen. Lékárníci zlomili ligové prokletí, poprvé berou německý titul, a určitě by rádi navázali úspěchem v Evropě. Naděje jim ve čtvrtfinále Evropské ligy nesebral ani West Ham. Ačkoliv David Moyes možná napsal budoucím soupeřům Bayeru recept - hrajte Alonsovcům do těla.

Týmy z Německa, podpořené spojenci ze zbytku kontinentu, zároveň postavili fanoušky anglické kopané před krutou realitu. Páté místo v příštím ročníku Ligy mistrů jim nespadne jen tak do klína. Arsenal a West Ham vyřazeni soupeři z Německa, Manchester City sokem ze Španělska a Liverpool zdolaný Italy, Bundesliga může posílat díky do celé fotbalové Evropy. Vynechá jenom Francii. Lille se v penaltách nad Angličany slitovalo a v Konferenční lize pustilo dál Aston Villu.

Připomeňme, že příští rok budou hrát všechny tři evropské poháry o čtyři týmy víc než doposud. A v Lize mistrů dvě nová místa navíc dostanou dvě země, které v předchozí sezoně (tedy v této, pokud se bavíme o nasazení týmů do příštího ročníku) nahrály největší počet bodů do národního koeficientu.

Nejvíc bodů v této sezoně dosud získala Itálie (19,429), která má navíc stále dostatek týmů ve hře (v Evropské a Konferenční lize), takže by se měla už v první dvojce udržet. O druhé místo bojují právě zatím druhé Německo (17,929) a třetí Anglie (17,375). Německo má tedy kromě náskoku i výhodu tří zbývajících týmů v semifinále evropských pohárů proti jedinému anglickému. Šance Premier League uspět ještě v boji s Bundesligou o bonusové místo v Chamipons League je tak spíš už jen teoretická.

Kdyby ji Aston Villa dokázala malým zázrakem proměnit, mohlo by to výrazně namíchnout Dortmund. Vestfálci dělají v Lize mistrů vše proto, aby si svoji kvalifikaci do ní i v příští sezoně pojistili. V domácí soutěži se ale přetahují s Lipskem jen o čtvrté místo, které je jinak (bez bonusu) posledním, ze kterého se z Bundesligy míří do Champions League. Dortmund je teď o dva body pátý, když Rudí býci odvezli v sobotu z Heidenheimu všechny tři body (1:2) a Dortmund v neděli doma remizoval s Leverkusenem (1:1).

Xabi Alonso do zápasu s Borussií vyslal jedenáctku bez hrotového útočníka. Na lavičce začínal i Florian Wirtz. Spolu s Patrikem Schickem a Victorem Bonifacem se na hřišti potkali až za nepříznivého stavu. Dlouho to vypadalo, že famózní neporazitelná série dozná proti týmu Edina Terziće konce. Leverkusenu, stejně jako v prosinci, ujížděli proti Dortmundu nervy. Nechali se frustrovat. Nakonec to ale byl domácí brankář Gregor Kobel, kdo pro Borussi v bezmála sté minutě zachraňoval alespoň bod. O finálním skóre 1:1 krátce předtím rozhodl hlavičkou po rohu Josip Stanišić. Čas? 90+7. A jestli si myslíte, že Leverkusenu nezáleží na tom, zda sezonu dohraje bez prohry, tak se podívejte, s jakou chutí už jistí mistři tenhle vyrovnávací gól slavili.

Svoji evropskou kvalifikaci si pohlídal i Frankfurt. Zálusk na jeho šesté místo si mohl dělat Augsburg. Die Adler svým bavorským soupeřům ale podobné myšlenky zatrhli domácí výhrou 3:1. První šestka se tím pádem zdá být zapečetěna. Zbytek pelotonu vede Freiburg. S Mainzem uhráli jen remízu 1:1, i tak má ale Christian Streich nakročeno ke třetí kvalifikaci do Evropy v pořadí. V cestě stojí zbývající soupeři Wolfsburg, Kolín, Heidenheim a berlínský Union. To je hratelný los. Přímé konkurenty o umístění v tabulce čeká složitější práce. Augsburg ještě pořád vyhlíží duely s Dortmundem a Leverkusenem, do Hoffenheimu přijedou Lipsko a Bayern.

Tým Pellegrina Matarazza (Hoffenheim) se přitom na domácí půdě dovedl natrápit i teď s Mönchengladbachem. Hosty do zápasu zas a znova vracel Robin Hack. Ani hattrick křídelníka Gladbachu ale nestačil. Vyrovnávací gól na 3:3 zavěsil v 89. minutě. Hoffenheim, který v závěrečné čtvrthodině přišel o dvougólové vedení, ale nesvěsil hlavu a brankou Antona Stacha uzavřel dramatické utkání na výčtu 4:3.

Na hřišti u toho byla trojice Čechů. Pavel Kadeřábek opět odehrál devadesát minut. Poprvé od sezony 2019/20 se přehoupl přes zápis dvou tisíc ligových minut. Okořenil je v součtu už pěti gólovými kontribucemi (2+3). V sobotu, i přes gólové hody, branku ani asistenci nezapsal. Stejně tak svítí nula kanadských bodů u jmen Tomáše Čvančary a Davida Juráska. Útočník Borussie se pozvolna vrací do zápasového tempa. Naskočil po hodině. Levý záložník TSG vyběhl až na poslední minutky.

Situace se nám vyjasňuje i na dně tabulky. Darmstadt s sebou táhne ke dnu Kolín. V souboji nejslabší dvojice zdolal poslední tým tabulky svého předposledního soka 0:2. S dalším zřejmě sestupujícím gigantem, a tradičním jarním krachem HSV ve druhé lize, se z 2.Bundesliga stává nepopřené odkladiště klopýtajících velikánů.

Tabulka Bundesligy po 30. kole. / Zdroj: Livesport

Změny za oponou

Situace v tabulce se může jevit jako uzavřená záležitost. To se ale ani zdaleka nedá říct o zázemí žádného z klubů na čele letošní tabulky. Bayern, Dortmund, Stuttgart i Lipsko řeší změny za oponou. Z úvodní pětky nabízí svému kouči stabilní prostředí jenom Leverkusen.

V Bayernu musí dál hledat nástupce Thomase Tuchela, který v Mnichově je jen do konce této sezony. Julian Nagelsmann, o jehož návrtau do Bayernu se v poslední době spekulovalo, upřednostnil pro další dva roky roli reprezentačního kouče.

Aktuální nestálou situaci na Säbener Straße zapříčinil alespoň z části nedávný odchod letitých čelních představitelů (Hoeness, Rummenigge). Ponaučení by si mohli vzít v Dortmundu. Právě tam se totiž na jeden výrazný odchod schyluje. Po dvaceti letech ke konci roku 2025 skončí Hans-Joachim Watzke. Do role ředitele klubu usedl v roce 2005. Tehdy těžce zkoušenou Borussii, která neměla daleko k bankrotu, dovedl postupně ke dvěma titulům (2011 a 2012) a také do finále Ligy mistrů (2013. Druhá dekáda jeho působení ale zanechala na jeho renomé pár jizev. Přesto půjde o citelnou ztrátu.

Čtení bez reklam?

Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.

To chci!

Do čích rukou Dortmund svěří? O tom se teď horlivě spekuluje. Pár týdnů zpátky se jako hotová věc jevil návrat Svena Mislintata. Bývalý šéf skautů v BVB a Arsenalu plnil roli sportovního ředitele Stuttgartu a technického ředitele v Ajaxu. Právě tyhle pozice jsou v souvislosti s jeho jménem zmiňovány teď. Jak by se sladil s aktuálním sportovním ředitelem Sebastianem Kehlem? Šel by snad Kehl z kola ven? Nebo naopak, stane se Kehl příštím generálním ředitelem Borussie po Watzkem? Na to si budeme muset počkat. Drby o jeho budoucnosti totiž oscilují z jednoho extrému ke druhému.

Zato jasno by mělo být v Lipsku. Tam se na konci loňského roku promptně rozloučili s Maxem Eberlem, protože jim chodil flirtovat do Bavorska (a teď už tam od března dělá sportovního ředitele). A aby Red Bull ukázal, že ani jim nejsou námluvy se zadanými funkcionáři cizí, měli se stejným způsobem domlouvat s Marcelem Schäferem z Wolfsburgu. Když tohle vyšlo navenek, nepomohlo Schäferovi ani šestnáct let trvající spojení s klubem v rolích hráče a funkcionáře a před dvěma týdny u vlků rychle skončil. Bez díků a ovací.

Ještě napjatější situace je ve Stuttgartu. Tam po konci předních představitelů dokonce volají sami fanoušci. Obávají se, že skrz rošádu na funkcích v širším sportovním družstvu, které drží většinu podílu fotbalového klubu, přijdou o kontrolu garantovanou pravidlem 50+1. K tématu, jestli a v jaké míře můžou v klubu figurovat Porsche i Mercedes (Porsche si v lednu pořídilo zhruba desetinový podíl v klubu, stejný má ve VfB od roku 2017 i Mercedes-Benz; obě automobilky sídlí ve Stuttgartu), se tak přidává další. Obě kontroverze ale na výbornou maskují výborné výkony Stuttgartu. Jen aby sportovní úspěchy nepřišly nazmar kvůli chaosu v zákulisí.

Související články

Pomáhá váš projekt životnímu prostředí? Nadace Tipsport může přispět k jeho financování

Do 17. října můžou amatérské i profesionální sportovní kluby s ekologickými snahami zažádat o grant v rámci projektu Sázíme na klima, který organizuje Nadace Tipsport. Celkově se rozdělují dva miliony korun, jednotliví žadatelé můžou na své aktivity dostat příspěvek 50 tisíc až 200 tisíc korun. Přečtěte si víc o podmínkách grantové výzvy.

Spolupráce

Liga národů ve velkém přehledu. Tabulka a další zápasy Česka

Jaké další zápasy čekají Česko v Lize národů? Jak si národní tým stojí v tabulce? A proč se tahle soutěž vůbec hraje a jak se z ní dá dostat na mistrovství světa v roce 2026? Odpovídáme v přehledném souhrnu.

Reprezentace

Na Strahově chceme hrát v roce 2032. Na Letnou se nevejdeme, říká sparťanský šéf Křivda

Rozhovor s generálním ředitelem Sparty Tomášem Křivdou o stavbě nového stadionu na Strahově a stěhování z Letné, ekonomických efektech účasti v Lize mistrů, ale i odchodu Briana Priskeho a nastavování klubové kultury.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s