Do Štědrého dne zbývá deset dnů, sedím v restauraci zabudované do stadionu Viktorie Plzeň a zahřívám si ruce o hrnek s čajem. Venku mrzne až praští, všude poletuje sníh. Na nedalekém hřišti s umělou trávou se už ale pomalu začínají scházet hloučky smějících se dětí. Brzy si proti sobě zahrají turnaj v malé kopané, jenž je součástí projektu Liga férového fotbalu, za kterým stojí iniciativa Fotbal pro rozvoj. Mediálním partnerem turnaje byl i Football Club.
Dvacetiletý Georgy Mezhuev, se kterým si povídám nad horkým čajem, tu trénuje tým ukrajinských dětí. Většina z nich do Česka utekla se svými rodinami před válkou s Ruskem. Zemí, odkud Georgy pochází.
„V dětství jsem se chtěl stát sportovním žurnalistou. A v patnácti jsem začal pracovat v tiskovém oddělení FC Zenit Petrohrad. Jenže později jsem se také stále víc angažoval v opozičních iniciativách a postupně jsem musel změnit pohled na fotbal v Rusku. Před třemi lety jsem se pak přestěhoval do Česka, protože jsem pro sebe v Rusku neviděl perspektivu. Po začátku války jsem začal hodně dobrovolničit v uprchlickém hotelu a na nádraží. Pak mě pozvali na pozici terénního pracovníka do neziskovky Tady a teď. Tam jsem se znovu vrátil k fotbalu, ale v pozici amatérského trenéra,“ začíná Georgy své vyprávění.
Nadstandardní platy, astronomické sponzorské smlouvy, vlastní značky. Jak se finanční realita fotbalistů proměnila oproti minulosti a proč klasický důchod pro hráče z elitních soutěží prakticky ztratil smysl?
Evropská liga má před sebou poslední kolo v ligové fázi. Plzeň v něm bude hrát o osmifinále a příštího soupeře. Zatím to vychází v play off na AS Řím nebo Ferencváros a o další kolo dál na Lyon a Tottenham. Řekneme si k tomu víc ve velkém přehledu k druhé nejprestižnější evropské soutěži.
Slavia je ze hry o postup v Evropské lize. K prohře v Soluni přispěla výrazně i penalta, po které šel PAOK do vedení. Odpískal ji rozhodčí Matej Jug správně?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!