Na sociální síti X v posledních hodinách žije kauza z fotbalového Liberce, kde si policisté natáčeli fanoušky hostů z Hradce Králové, kteří u toho při příchodu do svého sektoru museli držet občanské průkazy u obličeje.
Někteří z fanoušků to nazývají policejní šikanou. Policie se brání, že tento mimořádný způsob jednání s fanoušky dával v neděli smysl.
„Před zahájením utkání, před vstupem na stadion, jsme provedli řádné ustanovení pouze části fanoušků hostujícího týmu, a to za využití oprávnění uvedených v § 63, konkrétně v odstavci 2, písmenu l, zákona o Policii ČR, z důvodu plnění úkolů nezbytných k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo předcházení trestné činnosti. Tato oprávnění jsme využili po upozornění na nestandardní chování několika fanoušků, ke kterému došlo při přesunu na fotbalové utkání. V tomto ohledu jsme využili také ustanovení § 62 zákona o Policii ČR,“ řekl Football Clubu Vojtěch Robovský z oddělení tisku na Krajském ředitelství policie Libereckého kraje.
Jaké nestandardní chování fanoušků má konkrétně na mysli? K čemu došlo? „Jednání v kolizi s ustanovením zákona o přestupcích,“ odpovídá neurčitě Robovský.
Petr Šatalík, mluvčí hradeckého klubu, přímo v Liberci na zápase byl a byli tam i hradecký SLO (zjednodušeně spojka mezi fanoušky a klubem) a bezpečnostní manažer. „Na situaci jsme se dotazovali delegáta i domácího bezpečnostního manažera. Policie tak prý jednala z toho důvodu, že naši fanoušci měli poškodit (pozvracet) autobus, který je přepravoval z Turnova do Liberce,“ říká Šatalík pro FC.
Někteří uživatelé na síti X dál mluví o tom, že si policie natáčela s občankou u obličeje všechny fanoušky Hradce v hostujícím sektoru. Robovský už zmínil pohled policie, že se kritizované opatření týkalo jen části hostujících fanoušků. „Co se týče informace, že tímto způsobem byli ztotožněni všichni naši fanoušci, tak se mé informace rozchází. Někdo tvrdí, že byli ztotožněni všichni, někdo tvrdí, že to byla jen ta skupina, která jela zmíněným autobusem,“ říká hradecký mluvčí Šatalík.
„Našich fanoušků bylo v sektoru hostí 161, což na tu zimu, která v Liberci panovala, považujeme za velice pěkné číslo a moc děkujeme všem příznivcům, kteří nás do Liberce přijeli podpořit,“ dodává.
„Podle našich informací nešlo o plošné opatření. Tyto kontroly se týkaly pouze vybrané skupiny fanoušků vytipovaných Policií ČR,“ říká Tomáš Čarnogurský, mluvčí Slovanu Liberec.
„Nadstandardní kontroly před stadionem nebyly uskutečněny pořadatelskou službou a prováděla je v součinnosti s pořadatelem dle místního ujednání Policie ČR plně ve své kompetenci na základě vyhodnocení problematického průběhu přesunu hostujících fanoušků ke stadionu,“ pokračuje pro FC Čarnogurský.
„Vedení našeho klubu se dlouhodobě snaží vytvářet na stadionu U Nisy přátelské prostředí pro všechny slušné fanoušky, a to jak pro domácí, tak pro fanoušky soupeře. V rámci našich možností a kompetencí v tom chceme pokračovat i do budoucna. Je to v zájmu našeho klubu i fotbalu jako celku,“ dodal liberecký mluvčí. „Doufám, že se jednalo o ojedinělou situaci a nebudeme si na podobné postupy před hostujícími sektory na českých stadionech muset zvykat,“ uvedl pak ještě v jedné z diskuzí s fanoušky na síti X.
Vojtěch Robovský z libereckého policejního ředitelství se ještě dál pokouší vysvětlit, proč policie v neděli postupovala, jak postupovala. „V případech, u nichž policie využije zákonných instrumentů k tomu, aby předešla možné eskalaci konfliktních situací ve vztahu k ochraně života, zdraví osob a majetku a k zabezpečení veřejného pořádku a dohledu nad ním, stejně tak i k hladkému a bezproblémovému průběhu takovýchto akcí, je využití i méně běžných zákonných možností namístě. V kontextu k tomuto konkrétnímu fotbalovému utkání je nutno podotknout, že s ohledem na přijatá opatření a jejich rozsah v měřítku, v jakém byla realizována, Policie ČR předešla spáchání závažnějších forem trestné činnosti,“ říká.
Zbavte se otravných reklam a získejte přístup k prémiovým textům, pořiďte si předplatné webu.
Čemu konkrétně tedy policejní opatření v neděli předešla, k jaké závažnější formě trestné činnosti díky nim nedošlo, ptáme se ještě dodatečně. „Jak vyplývá z předchozího vyjádření, nebyla Policií ČR zaznamenána událost, která by naplňovala skutkovou podstatu spáchání trestného činu. Tudíž policií přijatá opatření byla adekvátní k tomu, aby nedošlo ke spáchání tohoto druhu protiprávního jednání,“ odpovídá Robovský. Jestli to tedy chápeme dobře, tak policie si svůj postup obhajuje na základě toho, že se nic nestalo a že kdyby nepřijala svá opatření, tak by k něčemu protiprávnímu došlo.
Zároveň je třeba dodat, že dohled policie nad přesunem hradeckých fanoušků do Liberce byl namístě. Na webu Hooligans.cz je totiž zaznamenána zpráva libereckých chuligánů, kteří píší o tom, že napadli vlak s hradeckými fanoušky. I když to samozřejmě nedává odpověď na otázku, proč se policie rozhodla natáčet hostující fanoušky s občanským průkazem u obličeje.
„V poledních hodinách dáváme menší skupinu lidí s nápadem překvapit Hradec a napadnout je. Hledáme ideální zastávku, kde vše proběhne a v Malý skále napadáme ve 12 lidech vlak s cca 50 Hradečáky. Padlo pár ran, Hradec si ubránil vlak a poté odjíždí. V Liberci se zkoušíme ještě potkat, ale Hradec už je v obležení fízlů a obě party zjišťují, že to nikam nevede,“ zní celý zmíněný report.
Během skvělé fotbalové kariéry vydělali obří jmění. I tak ale kvůli špatným investicím museli vyhlásit osobní bankrot. Přečtěte si příběhy pěti světových hvězd, které skončily na mizině.
Hostování v Hamburku jde fotbalistovi Adamovi Karabcovi k duhu. Zatímco ve Spartě už nedokázal růst a prosadit se, ve 2. Bundeslize sbírá velkou minutáž a je i produktivní. Prohlédněte si jeho parádní gól do sítě Darmstadtu.
Plzeňský Pavel Šulc rozhodl v neděli zápas v Karviné. Pochvalu si ale nezaslouží jen za své góly…