Za posledního půl roku jsem tady byl dvakrát, přesto mám pocit, že jsem vstřebal pouze malou část. Však v Muzeu německého fotbalu najdete zhruba 1600 exponátů, a kdybyste si chtěli projít všechen dostupný video- a audiomateriál, potřebovali byste na to pětadvacet hodin. Tedy asi deset hodně důkladných návštěv.
Pravda, z české perspektivy není Dortmund úplně za humny. Ale když se před víc než patnácti roky vybíralo sídlo chystaného muzea, hlavní požadavky byly následující: musí být v oblasti, kam je to relativně blízko z dalších velkých německých měst, musí být snadno dostupné veřejnou dopravou a ideálně tam, kde se hraje velký fotbal.
Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.
Vestfálské město uspělo při soupeření s třinácti konkurenty. Plusem pro něj byl i fakt, že k dispozici byl pozemek v centru města a hned naproti hlavnímu nádraží, což je komfortní nejen pro fanoušky jedoucí navštívit zápas Borussie.
Architekti se pustili do díla, aby stavba mohla být slavnostně otevřena na podzim 2015. Do jejich plánů však zasáhla nečekaná, byť příjemná okolnost – Němci v roce 2014 počtvrté vyhráli mistrovství světa, tudíž koncepce hlavní části se musela narychlo upravit.
Prostorám věnovaným úspěchům národního týmu vévodí velkorysá připomínka historického titulu z roku 1954. Každý z tehdejších zlatých hochů má ve vitríně figurínu doplněnou o základní životopisné údaje i pár osobních věcí. Uprostřed je pak zasklený originální míč z bernského finále.
O kousek dál najdete koutek s malou černobílou televizi z roku 1954. Na nekonečné smyčce běží záběry ze slavného zápasu s Maďary a z reproduktorů zní známé věty komentátora Herberta Zimmermana: „Aus, aus, aus, aus! Das Spiel ist aus! Deutschland ist Weltmeister!“
Pokud předpokládáte, že tahle část expozice zajímá pouze nostalgiky pozdně důchodového věku, jste na omylu. Stojí tam i zástupy dětí, desetiletých, dvanáctiletých. Kdo z nich se ve fotbalové historii trochu víc vyzná, může v interaktivní kvízové aplikaci poskládat slavné bonmoty tehdejšího kouče Seppa Herbergera. O tom, že míč je kulatý a mužstvo musí být složené z jedenácti kamarádů.
Každému velkému úspěchu německého fotbalu je věnované podobné místo. A co chvíli se od nich ozývá řev reportérů, občas doprovázený potleskem návštěvníků, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté časy.
Nejeden anglický fanoušek zatlačil slzu, když největší talent ostrovního fotbalu zamířil do Borussie Dortmund. A co hůř, nevrátil se a z Německa zamířil na jih. Sám Jude Bellingham nelituje. V klubu svých snů dostal příležitost uplatnit se jako skvělý hroťák, skvělá desítka, skvělý záložník – a to všechno najednou.
Ernő Erbstein ukázal, že i v nejtemnějších časech je možné vytvořit něco krásného a inspirovat svět. Bohužel nedostal moc času...
Liga mistrů se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Kdo bude hrát na konci ledna o postup? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!