Do fotbalové historie se německý kouč Hansi Flick zapsal mnoha způsoby. Tím nejméně příjemným bylo odvolání z funkce reprezentačního trenéra v září 2023. Byl první, kdo musel nedobrovolně odejít. Jeho předchůdci buď končili po vypršení smlouvy, nebo se k odchodu odhodlali sami.
Osudovou se mu stala domácí porážka 1:4 s Japonskem. Hned druhý den dostal od svazu propouštěcí papíry.
Funkcionáři mu sečetli celý předchozí rok, zvláště to, že na MS v Kataru nedokázal s mužstvem postoupit ze základní skupiny, po vesměs rozpačitých výkonech. Dál sice měl důvěru, ale špatné výsledky se střídaly s ještě horšími. Kritici moc nebrali v potaz, že po šampionátu nechal odpočívat veterány a dával šanci nevyzkoušeným hráčům.
Rozhodla obava, že domácí Euro by mohlo skončit dalším fiaskem.
Flick z funkce odcházel s bilancí pouhých čtyř výher z posledních sedmnácti zápasů. Celkovou statistiku měl v historii horší pouze Erich Ribbeck, kouč z let 1990-2000.
Kdo by tenkrát tušil, že se z neúspěchu brzy oklepe, a to ještě na takové adrese, jakou je FC Barcelona?
Pět kol před koncem španělské ligy má na druhý Real náskok čtyř bodů (a od 21. prosince drží v domácích soutěžích sérii bez porážky), se stejným soupeřem si úspěšně poměřil síly při víkendovém finále Copa del Rey (3:2 po prodloužení) a v Lize mistrů to zatím dotáhl do semifinále, kde ho ve středu čeká první zápas s milánským Interem.
Docela slušný vzestup, ne?
Dříve narození fanoušci si pamatují Hansiho Flicka ještě jako hráče. Byť na přelomu 80. a 90. let nemohli sledovat příliš jeho výkonů, v oněch časech bez internetu, placených sportovních kanálů a sociálních sítí, přesto jeden jeho okamžik rozhodně viděli.
Byl to právě on, dvaadvacetiletý záložník Bayernu, kdo ve vídeňském finále PMEZ 1987 nedokázal na brankové čáře zabránit tomu, aby míč po slavné patičce Rabaha Madjera z FC Porto doskákal do sítě. Mnichovský tým nakonec překvapivě prohrál 1:2.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!