Připomeňme si stručně, jak se ukrajinský fotbal vyvíjel po ruském útoku v únoru 2022: Sezona 2021/22 byla přerušena ve své polovině, vítězem se stal „půlmistr“ Šachtar Doněck a následujícího půl roku se žádný zápas na Ukrajině nehrál. Nový ročník byl sice zahájen, řada klubů ale musela přesídlit dál od frontové linie, potýkala se s odlivem (zejména zahraničních) hráčů, finančními problémy i přísnými bezpečnostními pravidly, za kterých se zápasy mohly odehrát.
Původně byla pro pořádání utkání Premier ligy schválena jenom čtyři města na západě země, a i když se postupně tento počet rozšiřoval, stále platí, že stadiony musí mít připravené kryty pro případ leteckého poplachu. Těch bylo pro představu jen od začátku července letošního roku po celé Ukrajině přes 2700 a v průměru trvaly přes 80 minut. V uplynulé sezoně pak hrály v „cizím“ městě nastálo už jen tři z celkových šestnácti týmů – Šachtar Doněck, Zarja Luhansk a Metalist Charkov (který navíc sestoupil) – i tak se ale dočasné stěhování kvůli ohrožení bezpečnosti nevyhnulo dalším, třeba Dnipru nebo Oděse.
Kryvyj Rih je město na jihu Ukrajiny, dvě hodiny jízdy autem na západ od Dnipra a necelých šest hodin na jih od Kyjeva. Žije v něm – podle současných odhadů – zhruba 600 tisíc lidí, což z něj činí osmé největší ukrajinské město. Jméno Kryvyj Rih pochází údajně od jednookého (krivého) kozáka jménem Rih, který se nachomýtnul k založení města v 17. století, a jedná se o možná trochu krkolomnou transkripci z ukrajinštiny. V minulosti se u nás město uvádělo jako Krivoj Rog – tedy transkripcí z ruštiny – od které se ale u většiny měst, i díky válce, upouští.
Město výrazně vyrostlo až spolu s ocelárnami, které zpracovávají železnou rudu těženou v jeho okolí v oblasti tzv. Kryvbasu (odtud také název fotbalového klubu), a to hlavně v průběhu 20. století (v době kolapsu SSSR se v Kryvbasu těžila téměř polovina veškeré sovětské železné rudy). Tento vývoj dal Kryvému Rihu také jeho podobu – bulváry s typickou stalinistickou architekturou, paneláková sídliště, rozsáhlá předměstí vesnického charakteru, kde jen zřídkakdy najdete na cestách asfalt, a především měsíční krajinu s obrovskými krátery povrchových dolů široko daleko.
Kryvyj Rih se nachází jen asi 60 kilometrů od současné frontové linie na Dněpru, a je tak poměrně častým cílem ruských raket. Naposledy 13. června zasáhly město jedny z nejkrvavějších útoků poslední doby, při kterých zemřelo devět lidí a 29 bylo zraněno.
Do Hradce Králové se vrátil dřív, než čekal – po dvou letech v Plzni a Ruchu Chorzów. Přesto se za tím Adam Vlkanova ohlíží s úsměvem. „Zahrál jsem si za reprezentaci, v Lize mistrů, splnil jsem si sny,“ bilancuje ofenzivní šikula. Jedním dechem dodává, že evropské poháry si chce zahrát i v černobílém dresu.
Honosí se titulem nejkvalitnější ligy světa. A právem. Je nejbohatší a nejblyštivější díky hráčským i trenérským hvězdám. I v Premier League se ale čas od času objeví chyby, které byste čekali spíš někde na okrese…
Václav Jurečka si v rozhovoru se Seznam Zprávami postěžoval na chování Slavie, Jaroslav Tvrdík se na sociální síti X ohradil. Pravda je podle něj jinde.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!