Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Glosář Luďka Mádla: Jeden gól od Schicka je málo. A kde byl Chorý?

23. červen 2024
Sdílejte:
Depresi vystřídala česká útočná smršť. Bohužel bez adekvátního počtu balonů, co by se uhnízdily v gruzínské síti, hodnotí druhý český zápas na Euru reportér Luděk Mádl.
Nejlepší český střelec v historii evropských šampionátů měl proti Gruzii rozhodnout.Foto: Profimedia

Depresivní dojem z prohrané konfrontace s Portugalci sice čeští bojovníci na fotbalovém Euru vylepšili, když gruzínského nováčka mezi účastníky turnaje v Hamburku jasně přehrávali. Jenže pouhý bod vytěžený z tak zásadní převahy vede bohužel opět k pocitu zklamání.

Gruzínský fotbal rozhodně letos nespadl z Marsu. I z minulosti už známe jeho mnohé hrdiny.

Tak třeba útočník Ramaz Šengelija vyhrál v dresu Dinama Tbilisi v sezoně 1980/81 Pohár vítězů pohárů a o rok později si za SSSR zahrál na MS ve Španělsku.

Obránce Kacha Kaladze zase vyhrál s AC Milán, co se dalo, ale jeho 83 startů za gruzínskou reprezentaci nikdy k žádnému postupu na velkou akci nestačilo. Mimochodem věděli jste, že po skončení jeho fotbalového kariéry se stal z Kaladzeho gruzínský ministr energetiky a starosta Tbilisi?

Partneři projektu Cesta na Euro

  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.
  • Tarespa: Český výrobce luxusních modelů stadionů pro sběratele i prémiové obchodní partnery.
  • Německá turistická centrála (DZT): Koncipuje marketingové strategie a komunikuje kampaně zaměřené na kladnou image a podporu turistické destinace Německo.

Vydejte se s námi do Německa s projektem Cesta na EURO.

Teprve se uvidí, zda se podobná kariéra jednou vyrýsuje i před Kvičou Kvaracchelijou. Už teď je ale jedním z hrdinů fotbalové Neapole, ostatně také jeho přezdívka Kvaradona svědčí o mnohém. Každopádně „Kvara“ se stal hrdinou první gruzínské generace, která se po rozpadu Sovětského svazu dostala po samostatné linii na velký turnaj, konkrétně na EURO 2024.

Jak ukázal i duel s Českem, nejde o tým jednoho muže. Famózní výkon v bráně předvedl Giorgi Mamardašvili, jinak gólman Valencie, svou druhou branku na turnaji vsítil proti Čechům z pokutového kopu Georges Mikautadze z francouzských Mét. A mnoho nechybělo, aby se černým písmem do české fotbalové historie zapsal Saba Lobžanidze, který hrává za americkou Atlantu.

V sobotu v Hamburku naštěstí finální únik tří gruzínských hráčů proti jedinému českému obránci zakončil střelou, jež zamířila nad břevno Staňkovy branky. Vzápětí nepřesný německý rozhodčí Daniel Siebert utkání ukončil. A Češi tak vlastně mohli být ještě rádi za výsledek 1:1.

Na Gruzínce si dávejme pozor i ve středu

Cílem v utkání s Gruzií však bylo jednoznačně vítězství. A mělo by jím být i v posledním střetnutí skupiny proti Turkům. Výhodou české ekipy může být fakt, že se „naše“ skupina F dohrává jako poslední, takže už budou známy tabulky všech ostatních skupin. A bude zodpovězena otázka, kolik bodů bude zapotřebí k tomu, aby se Češi případně vešli mezi čtyři šťastné týmy, postupující i ze třetích míst ve skupinách. Při troše štěstí by totiž mohly stačit i dva body. Zda budou potřeba dva, či tři, tedy zda lze spoléhat na remízu, nebo je nutno útočit na vítězství, to by měli Češi vědět, až půjdou ve středu večer na trávník.

Ovšem pozor! Čáru přes rozpočet by jim pořád mohli udělat i Gruzínci, pokud by v posledním kole výrazněji porazili tým Portugalska, který je sice fotbalově o dost silnější, na druhou stranu už má vlastní postup zajištěn.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.