Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

Doprava zdarma, regionální los, peníze pro amatéry. Stane se EURO 2024 šampionátem budoucnosti?

10. červen 2024
Sdílejte:
Jako fanoušek si chci užít mistrovství Evropy v sousedství. Coby občan a rodič bych rád, aby to šlo udělat šetrně ke klimatu, které se nám vymyká z rukou a ohrožuje i fotbal. Němečtí pořadatelé si vetkli udržitelnost do erbu a slibují, že vytvoří vysoký standard i pro příští turnaje. Jak to bude vypadat – a jde jim to věřit?
Německé hvězdy čekají na vlak. I tak vypadal jeden z přesunů domácí reprezentace během soustředění na EURO 2024. Foto: Profimedia

Když se v létě 2021 prohnaly Německem přívalové deště a následné záplavy, pro fotbalisty z Roitzheimu to znamenalo konec. Hřiště amatérského klubu ze Severního Porýní – Vestfálska zmizelo pod nánosem bahna a už se nevzpamatovalo. Vedení města Euskirchen, které areál vlastnilo, se rozhodlo sportoviště raději přestěhovat jinam.

Podobných fotbalových příběhů z povodňového léta před třemi lety bychom našli víc. Příliš se o tom nepsalo, protože v Německu a v Belgii si tato událost vyžádala víc než dvě stě lidských životů a jen škody na německé infrastruktuře činily přes 29 miliard eur. Takže osud fotbalových areálů byl vedlejší.

Následná atribuční studie zjistila, že bez člověkem způsobeného globálního oteplování by tyto ničivé povodně byly až devětkrát méně pravděpodobné. Deště, které je spustily, by ve světě bez spalování uhlí, ropy a plynu byly o tři až devatenáct procent méně intenzivní. V době, kdy se nám rychle množí všemožné krize, můžeme fotbal ve všech jeho podobách považovat za čím dál potřebnější mentální únik a povyražení. Je ale zřejmé, že změnu klimatu fotbal nemůže ignorovat – protože ani on jí bohužel nemůže uniknout.

Nejde jen o Německo – třeba podle studie, kterou si nechala vypracovat pojišťovna Zurich Insurance Group, budou do roku 2050 rizikové čtyři z deseti stadionů anglických profesionálních klubů. Nejhůř na tom bude podle těchto dat stadion Grimsby Town, ale neuniknou třeba ani Brighton, Leicester, Leeds nebo Crystal Palace. Ohrožovat je budou záplavy, přívalové deště, vichřice a další jevy posilované změnou klimatu, která tou dobou značně zhorší podmínky nejen k fotbalu, ale k životu na Zemi vůbec.

Tahle realita vede pořadatele Eura 2024 k tomu, aby se snažili uspořádat šampionát co nejpřívětivější ke klimatu. Z podstaty jde o úkol skoro nemožný, protože každá obří sportovní akce takovýchto rozměrů s sebou nese množství emisí skleníkových plynů, které změnu klimatu způsobují. Ale stále mohou být mezi podobnými turnaji propastné rozdíly.

Partnerem projektu Zelená je tráva je Nadace Tipsport

Nadace Tipsport se věnuje hlavně tématům udržitelnosti, rozvoji svého domovského regionu Berounska a podpoře demokratických hodnot. Grantovými výzvami podporuje ekologické projekty, kvalitní výsadby stromů a péči o ně po celé republice nebo rozvoj občanského a neziskového sektoru na Berounsku. Stojí mimo jiné za projekty Tipsport pro legendy, Zaměstnanecký solidární fond nebo Sport bez odpadu.

Chci vědět víc

Němci a UEFA se chtějí vyhnout blamáži, kterou zažili FIFA a Katar v roce 2022, a raději se vyhýbají bombastickým oznámením. Katarští pořadatelé posledního mistrovství světa a FIFA byli usvědčeni z gigantického greenwashingu, když tvrdili, že půjde o první uhlíkově neutrální MS. Vědci naopak odhadovali, že uhlíková stopa tohoto MS byla masivní – přes 10 milionů tun oxidu uhličitého či jeho ekvivalentu. To by byl čtyřnásobek předchozích turnajů nebo přibližně měsíční uhlíková stopa celého Česka.

Němci jsou ve fotbalové ochraně klimatu průkopníky. Kluby si odsouhlasily, že se německá první a druhá Bundesliga stanou prvními soutěžemi, které budou vyžadovat zavádění klimatických opatření coby podmínku pro získání profesionální licence. UEFA si dala za cíl být klimaticky neutrální do roku 2040 a letos v březnu spustila speciální uhlíkovou kalkulačku. Ta má komukoli ve fotbalovém prostředí usnadnit měření emisí skleníkových plynů, což je první krok ke snaze je aktivně snižovat.

Zároveň ovšem UEFA uspořádala z klimatického hlediska příšerné EURO 2020, které (kvůli pandemii o rok později) hnalo týmy a fanoušky letadly od Londýna až po Baku. A také dál značně rozšiřuje klubové soutěže, což je v přímém rozporu s jejími klimatickými cíli a proklamacemi o udržitelnosti.

Cestování týmů a fanoušků je totiž při sportovních akcích největší zátěží pro klima. To platí obecně a pro Euro 2024 obzvlášť. Německo totiž nemuselo stavět žádné nové stadiony, což byl také jeden z argumentů při přetahované o pořadatelství turnaje s dalším kandidátem Tureckem. Existující německé stadiony už jsou navíc poměrně energeticky i jinak úsporné, a tak se počítá s tím, že přibližně 80 procent uhlíkových emisí turnaje bude pocházet právě z dopravy.

Český tým: letadlem, vlakem i autobusem

Právě na dopravu se proto pořadatelé zaměřují. Pořadatelé a Evropská fotbalová unie se snaží, aby co nejvíc fanoušků – ale i týmů – cestovalo vlaky, případně autobusy.

Pro zahraniční držitele vstupenek na některý ze zápasů mistrovství Evropy připravila UEFA ve spolupráci s Německými drahami o čtvrtinu zlevněné vícedenní jízdenky. Platí na cestu do Německa a zpět, ale i po pořadatelské zemi. Deutsche Bahn coby jeden ze sponzorů šampionátu také pro majitele vstupenek připravily jednotnou cenu 29,90 eura za jízdenku mezi pořadatelskými městy a slibují v hracích dnech deset tisíc míst navíc ve vysokorychlostních vlacích ICE.

Vstupenka na zápas Eura zároveň platí jako jízdenka na hromadnou dopravu v daném pořadatelském městě od šesti hodin ráno v den utkání až do šesti odpoledne o den později. Naopak možnosti parkování pro osobní automobily budou značně omezené.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.