Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Babičce se neodmlouvá. Útěk z války za fotbalem

30. červen 2023
Sdílejte:
Čtrnáctiletého Maksyma vyhnala válka z domova. Dvakrát. Měl ale štěstí v neštěstí a narazil na lidi, kterým jeho osud nebyl lhostejný. Díky nim teď žije v Česku a chytá za pražskou Slavii.
Maksym KravčukFoto: SK Slavia Praha, Petr Končal

Zní to trochu jako pohádka. Přitom by člověk řekl, že dnes už se pohádky nedějí. A už vůbec ne na Ukrajině.

Čtrnáctiletý kluk z Horjanivky, sirotek, jehož táta zahynul ve válce, teď trénuje a chytá za slávistickou kategorii U15. Maksym Kravčuk z domova utíkal dvakrát. Poprvé hned po ruské invazi, do Polska. Podruhé, když mu nad hlavami začaly létat rakety. Tentokrát do Česka.

Z malé vesnice ve Volyňské oblasti na západě Ukrajiny, kde si kopal s kamarády a představoval si, jak nastupuje na velkých stadionech, se dostal do klubu, kde má profesionální servis a kde může vidět hráče, kteří mají zkušenosti z evropských soutěží i z národních týmů.

Jeho přání začít trénovat s některým z českých klubů, se kterým se svěřil jednomu z českých dobrovolníků na Ukrajině, spustilo řetězec událostí, který skončil právě v červenobílém klubu. Díky tweetu sportovního novináře Adama Nenadála se Maksymův příběh dostal k Jaroslavu Tvrdíkovi, a šéf Slavie zajistil nejen jeho cestu do Prahy (společně s babičkou Ludmylou), ubytování a integraci do týmu U15, ale rozhodl se i stát se jeho opatrovníkem.

Související články

Vstupenky na Euro 2024? Pořád se k nim dá dostat, tady je průvodce

Registrace přes web Fotbalové asociace ČR sice skončila už ve středu, ale o lístky na zápasy Česka můžete pořád ještě zažádat přímo přes web UEFA. Čas je do úterý. Prošli jsme celý proces a ukážeme vám, jak na to. Máme i printscreeny z procesu registrace.

Euro 2024

Milovníci retra v sedmém nebi. Predátorky se vrací

Nostalgie v posledních letech prostupuje celou společností a na retro vlně se veze i fotbal. V kurzu jsou předělávky starých dresů i dalšího oblečení v klubových barvách. Adidas teď navíc brnká na retro strunu i prostřednictvím nových modelů legendárních kopaček Predator a připravuje se na jejich 30. výročí.

Přímák

Jen půlka srdce pro fotbal. Izrael má na Euro blízko i daleko

Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.