Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Babičce se neodmlouvá. Útěk z války za fotbalem

30. červen 2023
Sdílejte:
Čtrnáctiletého Maksyma vyhnala válka z domova. Dvakrát. Měl ale štěstí v neštěstí a narazil na lidi, kterým jeho osud nebyl lhostejný. Díky nim teď žije v Česku a chytá za pražskou Slavii.
Maksym KravčukFoto: SK Slavia Praha, Petr Končal

Zní to trochu jako pohádka. Přitom by člověk řekl, že dnes už se pohádky nedějí. A už vůbec ne na Ukrajině.

Čtrnáctiletý kluk z Horjanivky, sirotek, jehož táta zahynul ve válce, teď trénuje a chytá za slávistickou kategorii U15. Maksym Kravčuk z domova utíkal dvakrát. Poprvé hned po ruské invazi, do Polska. Podruhé, když mu nad hlavami začaly létat rakety. Tentokrát do Česka.

Z malé vesnice ve Volyňské oblasti na západě Ukrajiny, kde si kopal s kamarády a představoval si, jak nastupuje na velkých stadionech, se dostal do klubu, kde má profesionální servis a kde může vidět hráče, kteří mají zkušenosti z evropských soutěží i z národních týmů.

Jeho přání začít trénovat s některým z českých klubů, se kterým se svěřil jednomu z českých dobrovolníků na Ukrajině, spustilo řetězec událostí, který skončil právě v červenobílém klubu. Díky tweetu sportovního novináře Adama Nenadála se Maksymův příběh dostal k Jaroslavu Tvrdíkovi, a šéf Slavie zajistil nejen jeho cestu do Prahy (společně s babičkou Ludmylou), ubytování a integraci do týmu U15, ale rozhodl se i stát se jeho opatrovníkem.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.