„Ať Češi zase hrají jak v Chile!“ aneb Jak přišel Zagallo na večeři

11. leden 2024
Sdílejte:
Světový fotbal má za sebou smutných pár dnů. Odešly dvě legendy, které jako první vyhrály mistrovství světa z pozice hráče i trenéra. Tady je osobní brazilská vzpomínka na jednu z nich. Mário Zagallo vám kromě jiného poví, jaká taktická novinka rozhodla finále MS 1962.
Mário Zagallo (s brýlemi) a Jiří Tichý se na setkání v São Paulo v roce 2012 dobře baví společným vzpomínáním.Foto: Jan Kaliba

„Připijme si na naše zdraví, ale i na ty, kteří už tady s námi být nemohou,“ říká Mário Zagallo a zdá se, že hostina může začít. „Počkej, počkej – zeptej se ho, jestli ví, kdo ho tenkrát hlídal!“ volá na tlumočníka veterán československého fotbalu Jiří Tichý. Tak začalo kouzelné soukromé setkání se čtyřnásobným mistrem světa, který minulý pátek v 92 letech zemřel.

„Jasně že vím. Tichý. Hlídal mě Tichý. Tys mě hlídal!“ směje se tehdy 79letý Zagallo a konečně pozvedá sklenku, aby zahájil jeden z nejúžasnějších fotbalových večerů, které jsem kdy zažil. Neseděl jsem na stadionu. Nehrál se žádný zápas. Do salonku hotelu Blue Tree u promenády Avenida Paulista dorazili Mário Zagallo a Djalma Santos, dvě brazilské legendy, aby povečeřeli a přátelsky poklábosili s dávnými soupeři z finále mistrovství světa 1962.

Související články

Kolik bodů stačí na postup? Historie říká, že je třeba porazit Turky

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Euro 2024
Aktualizováno

Proč máme ošklivější dresy než Albánie? A co nejvíc ovlivňuje byznys s fotbalovými trikoty?

Kdo má nejhezčí a nejošklivější dresy Eura? Jak dnes pracují kluby s designem dresů a dalšího merche? V čem se liší menší výrobci od obřích brandů? A proč se design a střih dresů za poslední tři dekády tolik proměnil? O tom jsme si povídali s novinářem Martinem Vaitem z iSport.cz a ředitelem yoursport Pavlem Hodkem.

Podcast

Velký taktický rozbor: Proč bylo Česko tak pasivní? A proč by měl jít do hry Jurásek za Douděru?

Čím Portugalci Česko překvapili? Kde měli hráče navíc? Jak na to reagoval trenérský tým Ivana Haška? Udělal dobře? A na čem se dá stavět proti Gruzii a Turecku a co se naopak musí změnit?

Taktika
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.