Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Často jsme se styděly! Sestry Martínkovy o pozici ženského fotbalu

23. listopad 2023
Sdílejte:
Že jsme fotbalistky, jsme radši zapíraly. Dnes už je ale lepší doba. Lucie a Irena Martínkovy vzpomínají na bohatou fotbalovou kariéru a hodnotí vyhlídky ženského fotbalu v Česku.
Hlavní hrdinky 30. dílu FC podcastu: sestry MartínkovyFoto: Tomáš Cetkovský

„I když jsem byla třikrát po sobě fotbalistka roku, styděla jsem se o sobě říkat, že jsem hráčka fotbalu,“ říká v úvodu dalšího dílu Football Club podcastu Lucie Martínková, fotbalová legenda Sparty i české reprezentace, a vzpomíná na to, jaké podmínky měly fotbalistky v Česku před dvěma dekádami.

„Na hřišti jsem se cítila neskutečně svobodná. Maximálně jsem si to užila, i když jsem se tímhle sportem nemohla zajistit,“ doplňuje její sestra Irena Martínková, rovněž dlouholetá opora letenských i tuzemského národního týmu žen.

Yoursport/Macron jsou partnery projektu Girl Power!

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků. Řídíme se jednoduchým heslem: Vy sportujete, my se staráme!

Na to se podívám!

V rámci projektu Girl Power se Football Club věnuje ženám, které dělají nejoblíbenější sport planety. Podzim 2023 je na témata bohatý. Zlatý míč pro nejlepší fotbalistku světa získala španělská mistryně světa, Aitana Bonmatiová, kterou mnozí přirovnávají k Iniestovi nebo Xavimu. Úspěchy se jim už skoro vyrovnala, chybí jí snad jen titul mistryně Evropy. České fotbalistky se pak radovaly z dalšího dílčího milníku, když na ně v Hradci Králové přišlo 7488 diváků, což je rekordní návštěva na domácím zápase ženského národního týmu. Od druhé poloviny listopadu pak fotbalistky Slavie nastupují podruhé za sebou mezi evropskou elitou v rámci skupiny Ligy mistryň.

V podcastu Football Clubu se zmíněným tématům i k mnohému dalšímu vyjadřují sestry Martínkovy, které patří mezi největší osobnosti fotbalové Sparty i reprezentace. Coby průkopnice ženského fotbalu v tomto tisíciletí zažily dobu, kdy v tuzemsku panovaly naprosto amatérské podmínky a věděla o něm pouze hrstka nadšenců. Lze čekat, že Irena a Lucie Martínkovy i po hráčské kariéře zůstanou důležitými postavami ženského fotbalu. Jejich názory a životní příběhy můžete slyšet v novém dílu našeho podcastu. Přejeme vám příjemný poslech.

Hlavní témata podcastu:

1:23 – podmínky českých fotbalistek na začátku tisíciletí

5:54 – vzpomínky na reprezentační začátky a současný stav ženského národního týmu

11:43 – ženský mládežnický fotbal a práce s mladými hráčkami

15:55 – status ženských fotbalistek a postupná profesionalizace

19:03 – srovnávání ženského a mužského fotbalu

21:30 – reflexe působení ve Spartě a psychický tlak

28:00 – trenéři a trenérky fotbalistek

39:57 – zahraniční zkušenosti

FC podcasty najdete na:

Tento podcast je součástí projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron a magazín Heroine.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s