Pojišťují si fotbalisté nohy, jak často říkávají televizní komentátoři? Nebo jde jen o jedno z častých fotbalových klišé?
„Týká se to jen top světových hráčů v nejlepších ligách a samozřejmě si za to ten fotbalista pořádně zaplatí. V Česku se speciálně nohy nepojišťují. Ale když máte dobře nastavenou životní pojistku, tak jste krytý i proti úrazům. A jestli si zlomím ruku nebo nohu, je jedno,“ odpovídá Petr Ťažký, finanční poradce společnosti Partners, který s osobními financemi radí několika sportovcům a mezi jeho klienty patří i Jakub Pešek, nedávný dvojnásobný mistr ligy se Spartou.
Oba se společně rozhodli odhalit své zkušenosti se správou rodinných rozpočtů filmovému publiku. Pešek s Ťažkým tak patří k hlavním hrdinům nového dokumentu Zlatý plán, který je právě v kinech.
Jak se připravit na dobu po hráčské kariéře? Kam investovat naspořené peníze? A proč hráči z české ligy nemají problém se sjednáním hypotéky, i když jsou OSVČ?
Nejen to probíráme v FC podcastu s Jakubem Peškem a Petrem Ťažkým.
První je profesionální hráč, který pod Brianem Priskem získal dva tituly se Spartou a teď v zimě odešel překvapivě do třetí polské ligy, ze které se teď v baráži pokusí s ambiciózním klubem Wieczysta Krakov postoupit.
Druhý je finanční poradce společnosti Partners a také trenér ve sparťanské juniorce, odkud se s Peškem už dlouhá léta znají.
Ťažký Peška vede k tomu, aby odkládal větší část příjmů, než je jinak běžné? „Normálně platí zlaté pravidlo bohatých: 10 % příjmů má jít na rezervu, 20 % na dlouhodobé spoření, 30 % maximálně na bydlení a 40 % na běžnou spotřebu. U fotbalistů to obracím a říkám jim, že spotřeba by měla spolknout maximálně 20 až 30 % příjmů a 30 až 40 % čistých příjmů je dobré dávat na stranu. S Kubou na tom takto pracujeme,“ říká Ťažký.
„Máme to nastavené dobře. Když peníze potřebuju, mám i účet, kam můžu sáhnout hned,“ chválí si Pešek. Ve filmu Zlatý plán je řeč o tom, že Jakub Pešek může odkládat nějakých 100 až 150 tisíc korun měsíčně. Dělá to i proto, že Ťažkému důvěřuje, znají se už ze sparťanské juniorky, kde finanční poradce pracuje jako jeden z trenérů.
„Zhruba deset let jsme spolu. Nebylo to ze začátku hned o těchto cifrách, ale ty poměry jsme drželi a postupně finanční polštář budovali,“ říká Ťažký.
Tady je povídání s nimi o financích, o angažmá v Polsku i o tom, jaké to je stát před kamerou a pak se vidět na filmovém plátně.
Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.
Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.
Na mistrovství světa klubů se začínají hrát druhé zápasy ve skupinách. Podruhé do akce tak jde argentinská hvězda, aktuální formu Lionela Messiho si můžete prohlédnout večer na Nova Sport.