Video: Kolik naspoří špičkový fotbalista? Odpovídá bývalý sparťan

20. květen 2025
Sdílejte:
Jakub Pešek v povídání s Football Clubem nechal nahlédnout do peněženky profesionálního fotbalisty a mluví třeba o tom, jak konkrétně si odkládá na dobu po hráčské kariéře.
Jakub PešekFoto: Donart Film

Pojišťují si fotbalisté nohy, jak často říkávají televizní komentátoři? Nebo jde jen o jedno z častých fotbalových klišé?

„Týká se to jen top světových hráčů v nejlepších ligách a samozřejmě si za to ten fotbalista pořádně zaplatí. V Česku se speciálně nohy nepojišťují. Ale když máte dobře nastavenou životní pojistku, tak jste krytý i proti úrazům. A jestli si zlomím ruku nebo nohu, je jedno,“ odpovídá Petr Ťažký, finanční poradce společnosti Partners, který s osobními financemi radí několika sportovcům a mezi jeho klienty patří i Jakub Pešek, nedávný dvojnásobný mistr ligy se Spartou.

Oba se společně rozhodli odhalit své zkušenosti se správou rodinných rozpočtů filmovému publiku. Pešek s Ťažkým tak patří k hlavním hrdinům nového dokumentu Zlatý plán, který je právě v kinech.

Jak se připravit na dobu po hráčské kariéře? Kam investovat naspořené peníze? A proč hráči z české ligy nemají problém se sjednáním hypotéky, i když jsou OSVČ?

Nejen to probíráme v FC podcastu s Jakubem Peškem a Petrem Ťažkým.

První je profesionální hráč, který pod Brianem Priskem získal dva tituly se Spartou a teď v zimě odešel překvapivě do třetí polské ligy, ze které se teď v baráži pokusí s ambiciózním klubem Wieczysta Krakov postoupit.

Druhý je finanční poradce společnosti Partners a také trenér ve sparťanské juniorce, odkud se s Peškem už dlouhá léta znají.

Ťažký Peška vede k tomu, aby odkládal větší část příjmů, než je jinak běžné? „Normálně platí zlaté pravidlo bohatých: 10 % příjmů má jít na rezervu, 20 % na dlouhodobé spoření, 30 % maximálně na bydlení a 40 % na běžnou spotřebu. U fotbalistů to obracím a říkám jim, že spotřeba by měla spolknout maximálně 20 až 30 % příjmů a 30 až 40 % čistých příjmů je dobré dávat na stranu. S Kubou na tom takto pracujeme,“ říká Ťažký.

„Máme to nastavené dobře. Když peníze potřebuju, mám i účet, kam můžu sáhnout hned,“ chválí si Pešek. Ve filmu Zlatý plán je řeč o tom, že Jakub Pešek může odkládat nějakých 100 až 150 tisíc korun měsíčně. Dělá to i proto, že Ťažkému důvěřuje, znají se už ze sparťanské juniorky, kde finanční poradce pracuje jako jeden z trenérů.

„Zhruba deset let jsme spolu. Nebylo to ze začátku hned o těchto cifrách, ale ty poměry jsme drželi a postupně finanční polštář budovali,“ říká Ťažký.

Tady je povídání s nimi o financích, o angažmá v Polsku i o tom, jaké to je stát před kamerou a pak se vidět na filmovém plátně.

Související články

Bizár i ambice. Ústecká štika míří na první ligu

Newsletter Přímák vás tentokrát vezme do Ústí nad Labem za svérázným majitelem tamního druholigového nováčka. Chce víc.

Přímák

Další krok vzhůru? Jaroš se těší na Ajax, kam si ho vybral trenér z Liverpoolu

Český brankář Vítězslav Jaroš (23 let) odešel z anglického Liverpoolu na roční hostování do Ajaxu Amsterdam. Trénovat ho tam bude Johny Heitinga, se kterým se dobře zná ze společného působení v Anglii. „Jeho zájem je pro mě zárukou, že klub se mnou počítá,“ říká Jaroš v rozhovoru.

Rozhovor

Fotbal v televizi: Ve čtvrtek laďte Messiho na MS klubů

Na mistrovství světa klubů se začínají hrát druhé zápasy ve skupinách. Podruhé do akce tak jde argentinská hvězda, aktuální formu Lionela Messiho si můžete prohlédnout večer na Nova Sport.

Televize
Popup se zavře za 8s