Když už se dostanete do finále velkého fotbalového poháru nebo turnaje, jedno je jisté: Španěly na druhé straně mít nechcete.
Posledních 19 finálových zápasů v evropských pohárech, do kterých zasáhl nějaký španělský klub a na druhé straně stál protivník z jiné země, vyhrál vždycky španělský tým.
Naposledy španělský klub takové finále evropského poháru prohrál v roce 2001, kdy Valencia ve finále Ligy mistrů nestačila na Bayern. Triumf německému gigantovi v penaltách vychytal Oliver Kahn.
Prohrané španělské finalisty známe v posledních dvou dekádách jen v případech, kdy bylo finále evropského poháru ryze španělské.
V roce 2007 tak Evropskou ligu vyhrála Sevilla proti Espaňolu, v roce 2012 stejnou soutěž Atlético nad Bilbaem a v letech 2012 a 2014 Ligu mistrů Real nad Atléticem.
Do dlouhé vítězné série můžeme navíc započítat i španělskou reprezentaci. Ta v posledních dvou dekádách byla jednou ve finále mistrovství světa a třikrát ve finále Eura. Tituly má všechny čtyři.
Tohle španělské kouzlo teď zkusí ve finále Konferenční ligy zlomit Chelsea.
Hraje se ve středu 28. května od 21:00 hodin ve Vratislavy. Pro sevillský Betis jde o první finále jakéhokoli evropského poháru vůbec. Bilance posledních let říká, že by to měl být debut vítězný.
Před sebou máme dvě poslední kola a k největším tahákům patří souboj o čtvrté místo. Sparta, nebo Jablonec? Dejte nám v anketě v tomto textu vědět, jak to vidíte.
Sparta po prohře ve finále poháru vyhodila Larse Friise, do konce sezony jeho roli převezme Luboš Loučka. Pojďme se s dánským koučem rozloučit rychlým kvízem, který ukáže, jak moc se vám zapsal do hlavy.
Nebudeme vás napínat a rovnou vám odpovíme: křik musí být přirozený, nikdy ho komentátor ze sebe nemá dostávat na sílu. V podcastu s Milanem Štěrbou rozebíráme, jak vypadá správné provázení zápasem, příprava i proč je dobré, když je každý komentátor originál.