Pohlavek pro Premier League. Britská vláda chystá státní dohled

27. únor 2023
Sdílejte:
Ztráta nezávislosti, nebo naopak posun k finanční udržitelnosti a k většímu zapojení fanoušků do rozhodování o klubech? Britská vláda chystá nového regulátora, který by výrazně koukal majitelům klubů pod ruce, pokud by doznal, že je něco špatně. Jde o reakci na nedávné krachy i na Superligu.
Reakce fanoušků City na obvinění jejich klubu z porušování finančních pravidel ze strany Premier League. Je možné, že za pár měsíců či let si na ně posvítí i státní dohled.Foto: Profimedia

Pep Guardiola o tom mluvil, když nedávno na jedné z tiskových konferencí vedl plamennou řeč, ve které Premier League a některé její kluby nařkl pomalu ze spiknutí. Byla to reakce na oznámení, že zástupci nejvyšší anglické ligy obviňují Manchester City z porušení finančních pravidel, za které Citizens hrozí tresty v podobě pokut, odečítání bodů, ale mluví se třeba i o odebrání některých titulů z nedávné minulosti.

Guardiola tenkrát připomínal, že Británie je demokracií, kde platí princip presumpce neviny, že by všichni měli počkat s případným odsouzením jeho klubu až na dobu, kdy bude finální verdikt. A ukázal také na jeden moment, který podle něj vede Premier League k obvinění City právě na začátku roku 2023.

Podle Guardioly je za tím kromě jiného chystaná regulace špičkového anglického fotbalu ze strany státu a zástupci Premier League přes obvinění jeho klubu podle španělského trenéra ukazují svaly, ukazují zástupcům státu, že si dokáží fungování fotbalu ochránit sami a Manchester City je v tom obětním beránkem.

Asi nikdo nepochybuje o tom, že zástupci bohatých klubů umějí například se sponzorskými smlouvami čarovat (viz text popisující, o co v kauze Manchesteru City jde), na druhou stranu uznejme princip presumpce neviny a vezměme v potaz i to, že načasování ze strany Premier League skutečně nemusí být náhodné.

Britská vláda na konci minulého týdne oznámila, že chce nad profesionálními soutěžemi v Anglii skutečně zavést nového regulátora, státní dohled. A zástupci Premier League teď při ladění legislativy mohou argumentovat, že si přece pořádek umějí udělat sami, když je v běhu řízení s momentálně nejúspěšnějším anglickým týmem.

Vláda to ale aspoň prozatím vidí jinak. „Tyto nové odvážné plány vrátí fanoušky do centra fotbalu, ochrání bohaté dědictví a tradice našich milovaných klubů a zajistí krásnou hru pro budoucí generace,“ uvedl chystanou změnu britský premiér Rishi Sunak.

„Naše plány zajistí, že kluby budou zodpovědně hospodařit se svými financemi a zabrání bezohledným majitelům, aby s kluby nakládali jako s postradatelným zbožím, a ne jako s milovaným společenským majetkem,“ dodala ministryně kultury Lucy Frazerová.

Co hrozí City a kdy bude jasno? Průvodce obřím skandálem v Premier League

Pokuta, bodový odpočet ale třeba i ztráta získaných titulů hrozí Manchesteru City, pokud se prokáží obvinění z obcházení finančních pravidel Premier League a UEFA. Zástupci klubu jsou připraveni dokázat svou nevinu. V otázkách a odpovědích vysvětlíme, o co v celém sporu jde a že si na výsledek budeme muset počkat.

Přečíst

Premier League reaguje korektně, vstřícně, slibuje spolupráci při tvorbě nových pravidel, ale dělá to s mezi řádky jasně čitelnou nechutí. „Zatím jde o první konkrétní návrh, na kterém britská vláda pracovala. Premier League a její kluby nyní pečlivě zváží vládní plán, podle něhož se Anglie stane první velkou zemí, kde se fotbal stane státem regulovaným odvětvím,“ uvedli zástupce soutěže v oficiálním prohlášení.

„Premier League si uvědomuje, že je třeba změnit řízení fotbalu a pokračuje v zavádění silnější a nezávislejší regulace. Je nezbytné, aby regulace nepoškodila hru ani schopnost přilákat investice,“ stojí dále v prohlášení na webu Premier League.

Plán na regulaci profesionálního anglického fotbalu je vládou připravován už od roku 2019, kdy k tomu došlo v reakci na selhání historických klubů, jako jsou Bury a Macclesfield Town, které zkrachovaly v důsledku špatného řízení. Oba kluby patří mezi 64 případů, při kterých se od roku 1992, od kdy se Premier League v současném formátu hraje, dostal klub do insolvenčního řízení, tedy do vážných problémů s dluhy.

A velká finanční rizika vláda ve fotbalovém prostředí vidí pořád. „Navzdory celosvětovému úspěchu anglického fotbalu dosáhl společný čistý dluh klubů Premier League a Championship na konci sezony 2020/21 výše 5,9 miliardy liber (zhruba 158 miliard korun),“ stojí ve vládní zprávě, která dále hovoří především o problémech druhé anglické ligy (Championship). V sezoně 2020/21 tam kluby průměrně na mzdy vyplácely 125 % svých příjmů, žijí si tedy nad své poměry a dál se zadlužují.

„V posledních měsících se navíc řadě klubů napříč ligami nedařilo plnit výplatní termíny. V loňském roce se na pokraji likvidace ocitl klub Derby County FC a podle všeho se situace napříč ligami nadále zhoršuje,“ uvádí vládní zpráva.

Nový regulátor má dohlížet na prvních pět nejvyšších anglických mužských soutěží, tedy vzestupně od National League po Premier League. „Bude dohlížet na finanční udržitelnost hry a vrátí fanouškům hlavní slovo při řízení fotbalu,“ shrnuje jeho účel britská vláda.

Vláda teď počítá s novým systémem udělování licencí pro kluby v prvních pěti ligách. Kdo bude chtít hrát, bude muset prokázat finanční zdraví, udržitelný obchodní model a řádné řízení klubu. Řeč je i o hloubkových kontrolách zdrojů majetku. Je to všechno hrozně obecné a se soudem, zda bude nový model skutečně účinně zabraňovat bankrotům a nutit kluby, které fungují nad své možnosti, do šetření, si musíme počkat minimálně do doby, než budou známé detaily, ale spíš až na dobu, kdy bude regulátor už fungovat.

Nové plány na Superligu, chce být velká. České kluby jsou proti

Zástupci Superligy pokračují v otevřené bitvě s UEFA o další podobu evropského fotbalu. Představili novou vizi pro až 80 klubů. Asociace zastupující i českou ligu oznámila, že se Superligou nejedná a plně podporuje současný model evropských pohárů. Výrazně negativně reaguje i asociace, která zastupuje také české kluby.

Přečíst

Regulační orgán má mít také pravomoc zabránit anglickým klubům v připojení k novým soutěžím, a to po konzultaci s anglickou fotbalovou asociací a fanoušky. Dít se tak má podle dopředu stanovených kritérií a mezi těmi nepovolenými parametry nových soutěží má být i jejich uzavřenost. Tady jde o jasnou odpověď na snahu o Superligu z roku 2021, ve které tehdy bylo i šest velkých anglických klubů.

A regulátor má být na straně fanoušků i v další důležité věci. „Zaručí jim větší vliv na strategické řízení jejich klubů a pomůže chránit dědictví klubů, aby majitelé nemohli měnit názvy, odznaky a barvy domácích dresů bez konzultace s fanoušky,“ uvádí vládní zpráva. Nemělo by se tak opakovat to, co v Cardiffu, kde nový majitel v roce 2012 změnil klubové barvy i logo. Majitele budou také muset žádat regulátora o souhlas v momentě, kdy budou chtít prodat nebo přemístit stadion. Úřad to pak má konzultovat kromě jiného i s fanoušky.

Vláda zároveň zástupce anglických klubů a soutěží uklidňuje, že regulátor má u většiny záležitostí řešit jen mimořádné případy. „Premier League nám závidí celý svět a vláda plně podporuje její další úspěch. K zajištění finanční udržitelnosti klubů na všech úrovních je zapotřebí především řešení vedené těmi, kdo ligy a kluby řídí a vláda to tak i nadále upřednostňuje. Pokud by však fotbalové orgány nemohly dosáhnout dohody, měl by regulátor cílenou pravomoc v krajním případě zasáhnout a usnadnit dosažení dohody, pokud to bude nutné,“ stojí ve vládní zprávě.

„Z právního pohledu na věc bude zajímavá hlavně finální právní úprava. Na první pohled lze totiž určitě přemýšlet nad otázkami narušení autonomie Premier League nebo omezení vlastnictví majitelů fotbalových klubů. Na druhou stranu vlastnictví není právem absolutním a za určitých podmínek ho omezit lze,“ říká Bára Straková, která se v advokátní kanceláři Aegis Law zaměřuje na sportovní právo.

„Důležité je také zmínit, že legislativci již předem avizují možnost soudního přezkumu, když proti každému rozhodnutí chystaného regulátora by mělo být možné se odvolat a nechat ho přezkoumat nezávislým soudem. Dle mého si tak uvědomují možná rizika a budou se snažit pravidla nastavit tak, aby předešli maximálnímu množství hrozících sporů při zachování původních cílů zamýšlené úpravy,“ dodává Straková.


FC speciál

Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.

To chci!

Související články

Video: Frajeřinka nevyšla. Originálně zahozená penalta v La Lize

Mohla z toho být paráda, je z toho šaráda. Fotbalistům Raya Vallecana nevyšla rozehraná penalta.

Zábava

Olayinkova hlava je minimálně na čtyřzápasovou stopku. První liga s Jakubem Podaným

Kdo si zaslouží anticenu za největší pitomost předchozího víkendu? Jak blízko má Sparta k titulu poté, co smazala náskok Slavie? A skončí Pavel Hapal už teď v Baníku? Aktuální ligové otázky po 24. kole zodpovídáme s Jakubem Podaným.

První liga

Hloupost nás připravila o důležité body. Víkendová liga očima trenérů

Macík si dal do rukavic magnety a Petera Olayinku s Martinem Fillem čekají nepříjemné pohovory, když jejich týmy poztrácely body po jejich zkratech. Vítězem víkendu v boji o titul je Sparta, v boji o sestup to jsou Pardubice. Jak dění na ligových trávnících viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.

Česká liga
Popup se zavře za 8s