Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Největší ze všech? Pelé byl král, rytíř ale i chybující člověk

30. prosinec 2022
Sdílejte:
29. prosinec 2022 bude navždy dnem, kdy ze světa odešel fotbalový král Pelé. Byl největším fotbalistou všech dob? Na to odpovědět nejde, jasné ale je, že byl jedinečným hráčem i člověkem. Geniálním i chybujícím.
Pelé v roce 1961 v dresu Santosu.Foto: Profimedia

Pelé zemřel. V 82 letech prohrál boj s rakovinou. Král odešel do nebe za Diegem Maradonou, kterému před dvěma lety, když Argentinec zemřel, slíbil, že si tam spolu zahrají.

Je ale otázka, jestli k tomu vůbec dojde. Jestli se před tím nepohádají, protože ega šampionů jsou nadprůměrná. Jestli se dostane na debatu, kdo byl lepší, nemusí k hvězdnému zápasu vůbec dojít.

Mimochodem na Zemi se na hřišti nepotkali. Když Pelé v roce 1977 kariéru končil, Maradona teprve začínal. K jejich srovnávání ale docházelo od doby, kdy Maradona v roce 1986 dotáhl svou zemi prakticky sám k titulu.

Je lepší než Pelé? Argentinci volili a vždy volit budou svého boha, Brazilci svého krále, který jako jediný hráč v historii získal tři tituly mistra světa. A je úplně jedno, že na tom druhém v roce 1962 se podílel Pelé pouze částečně, když zvládl jen dva zápasy ve skupině a v zápase s Československem se zranil.

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.

Podpořte naši redakci a získejte neomezený přístup ke všem prémiovým článkům.