Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Ženské Euro je blíž. Češky vyhrály skupinu v Lize národů

05. prosinec 2023
Sdílejte:
Ženská reprezentace porazila v Pardubicích Slovinsko 4:0 a vyhrála svou skupinu ve druhé výkonnostní úrovni Ligy národů. Posun o stupeň výš znamená i snadnější kvalifikační cestu na Euro 2025, které se bude hrát ve Švýcarsku. Byla by to česká premiéra na velkém turnaji.
České reprezentantky se v Pardubicích na začátku prosince 2023 takhle radovali z gólu Kamily Dubcové do sítě Slovinska. Baly z toho výhra 4:0 a vítězství ve skupině Ligy národů.Foto: Profimedia

To nejlepší na konec. Češky zakončily premiérový ročník Ligy národů vysokou výhrou nad Slovinskem, potvrdily první místo ve skupině B4 a tím splnily cíl. Zahrají si v áčkovém patře, i když to po říjnovém dvojzápase s Bosnou a Hercegovinou nevypadalo dobře.

V Pardubicích před 1001 diváky se postupně prosadily Kamila Dubcová, Franny Černá, Andrea Stašková a přímo z rohu Michaela Khýrová.

Partneři projektu Girl Power

  • yoursport: Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků.
  • Betano: Sázková kancelář působící na 11 světových trzích, včetně Česka. Je také oficiálním partnerem EURO 2024.

Češky šly do své skupiny B4 jako favoritky, nejvýše nasazený tým. Odstartovaly dobře, když vyhrály ve Slovinsku (2:0) a i první zápas s Běloruskem (2:1). Pak ale přišla prohra 0:1 v Bosně a Hercegovině a domácí remíza 2:2 s tím samým soupeřem na začátku listopadu v Hradci. Zápas tam sledovalo 7488 diváků, což je nová rekordní návštěva na domácím zápase A-týmu ženské reprezentace. Následně Češky vyhrály i druhý zápas na neutrální půdě s Běloruskem (1:0). A protože Bosna prohrála ve Slovinsku, dostaly se české reprezentantky na první místo, které teď v Pardubicích definitivně potvrdily.

Výhra ve skupině posouvá Česko v Lize národů o patro výš, což zvyšuje šance na postup na Euro 2025. Dospělá česká reprezentace žen se zatím nikdy na Euro nebo mistrovství světa neprobojovala a pro celý ženský fotbal v Česku je premiérová účast na velkém turnaji vysněná.

„Postup na finálový turnaj mistrovství Evropy nebo mistrovství světa je dlouhodobým a jednoznačným cílem FAČR pro ženskou reprezentaci. Do této kategorie patří i postup do nejvyšší úrovně Ligy národů. Nepochybuju, že na to reprezentace má kvalitu, a uděláme všechno pro to, abychom jí k tomu vytvořili podmínky,“ řekl před premiérovým startem Ligy národů v ženské edici Petr Fousek, předseda FAČR.

Kvalifikace na Euro se bude hrát příští rok v podobném formátu jak Liga národů. Nejprve se budou hrát zápasy v rámci jednotlivých skupin a následně přijdou na řadu barážové zápasy. Osm týmů z prvních dvou míst ve skupinách ligy A půjde rovnou na Euro, dalších osm týmů z ligy A pak v prvním kole baráže narazí na papírově slabší soupeře z ligy C (hezky je to konkrétně vysvětlené ve druhém videu v tomto textu na webu UEFA.com).

V Lize národů žen bylo 51 reprezentačních týmů rozděleno podle koeficientu do tří výkonnostních lig. Češky byly zařazené do prostřední ligy B, kde se ve skupině B4 během podzimu postupně střetly se Slovinskem (2:0 a 4:0), Běloruskem (2:1 a 1:0) a Bosnou a Hercegovinou (0:1 a 2:2). Týmy na druhém místě ligy B budou hrát play-off o postup se třetími týmy z ligy A. V "české" skupině skončila druhá Bosna, která v úterý porazila Bělorusko 1:0.


Tento článek je součástí projektu Girl Power na podporu ženského fotbalu v Česku. Partnery jsou společnosti Yoursport/Macron a magazín Heroine.

Související články

Nejlepší vyhráli. Španělé berou zlato, protože se nebáli riskovat

Na EURO nepřijeli jako hlavní favorité. Už po úvodních zápasech ale bylo jasné, že přijeli pro zlato. Španělé hráli zábavně, odvážně, sebevědomě. A hlavně nejlíp ze všech. Evropský fotbal má po dvanácti letech šampiony, na kterých se snad všichni shodnou.

Euro 2024

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.

Fanoušci

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář
Popup se zavře za 8s