Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Zemřel Martin Pěnička, jeden z tvůrců historického slávistického úspěchu

26. únor 2023
Sdílejte:
Bývalý fotbalový obránce Martin Pěnička zemřel ve věku 53 let. Strávil sedm sezon v dresu pražské Slavie a v ročníku 1995/96 s ní získal titul a postoupil do semifinále Poháru UEFA.
Martin PěničkaFoto: Václav Jirsa / Právo / Profimedia

Ve věku 53 let zemřel Martin Pěnička.

Oznámila to pražská Slavia, v jejímž dresu fotbalový obránce získal památný titul ze sezony 1995/96. „Bylo to nejlepší období mé kariéry. Sešla se výborná parta kluků. Drželi jsme spolu. Bylo to úžasné,“ říkal v rozhovoru o sezoně 1995/96 pro magazín Halftime minulý rok Martin Pěnička.

V sešívaném dresu odehrál podle dat webu CSFotbal dohromady přes 200 zápasů a ve Slavii strávil celkem sedm sezon mezi lety 1990 až 1997. Za červenobílé vstřelil 23 ligových branek.

Předtím odehrál jednu ligovou sezonu na vojně v Chebu a prvoligovou kariéru ukončil v roce 2001 po sezoně v Brně. Hrál také za belgický Lokeren. Po Brnu ještě působil ve druhé lize, kde končil v sezoně 2002/2003 v Chomutově.

„Pjéňa… Mimo hřiště strašně hodný kluk. Ale když na to hřiště přišel, tak bych ho přirovnal k takovému Bořilovi. Prostě se kousl a nepustil. Viděl souboj, hráče a šel,“ vzpomínal nedávno na bývalého spoluhráče pro isport.cz Vladimír Šmicer.

Oba spolu zažili právě i památnou sezonu 1995/96, kdy Slavia získala po 49 letech zase titul a došla také do semifinále Poháru UEFA. Pěnička k tomu kromě jiného přispěl dvěma góly v Evropě, konkrétně to bylo při výhrách ve Freiburgu a Luganu.

„Tohle je neskutečně smutná zpráva, absolutně nečekaná. Pěna bydlel v Liberci, kam jezdím za rodiči, byli jsme spolu v loňském roce na kafi. Byl to super kluk, kamarád, měl jsem ho moc rád. Je mi to líto," řekl redakci Sport.cz další Pěničkův spoluhráč ze Slavie, útočník Jiří Vávra.

Související články

Co chybělo Arsenalu a kdo půjde do Chelsea? Rozebíráme uplynulou sezonu Premier League

Další sezona anglické Premier League je u konce. Šampion se neměnil, i tak ale nejpopulárnější liga na světě rozhodně nenudila. To nejzajímavější rekapituluje nový podcast Football Clubu s Karlem Häringem a Janem Pikousem.

Podcast

Sparťanské dilema: lze nahradit Krejčího?

Novodobá ikona Sparty má nakročeno k odchodu. Jak by na Letné měli nahradit tak výraznou osobnost a zároveň tak klíčového fotbalistu? Kdo v současné Spartě má vlastnosti a za sebou i podobně poutavý příběh, aby Krejčího v kapitánské roli nahradil? Hledáme odpovědi…

Sparta

Dost alibismu. Pojďme se už konečně domluvit na pořádných pravidlech

Pojďme rozvolnit pravidla pro fanoušky na stadionech, ale výrazně zpřísnit tresty, píše v komentáři Filip Horký.

Komentář
Popup se zavře za 8s