Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Ze spalovače král střelců. Víkendová liga očima trenérů

26. únor 2024
Sdílejte:
Sparta vyhrála v lize devátý zápas v řadě a dál je první o čtyři body před Slavií, kterou hattrickem spasil střídající Mojmír Chytil. Aktuální král střelců je ale z Plzně. A Dynamo po výhře nad Olomoucí není poprvé od 15. kola poslední. Jak dvacáté druhé ligové kolo viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Pavel Šulc, jedna z hvězd ligového víkendu.Foto: Michal Beranek / CNC / Profimedia

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:0

• rozhodčí: Zaoral - Caletka, Žurovec - Machálek (video)
  • diváci: 5509

Václav Kotal (Hradec): „Připadám si už jako kolovrátek. Mohu jen opakovat to hodnocení, co jsme měli v Olomouci. Nedostaneme gól, máme 14 střel, 12 rohů, ale výsledek nula. Panuje frustrace z toho, že nedokážeme dát gól a získat tři body. Pravá polovina hřiště (na stadionu v Hradci) to je tragédie, je tam hodně písku, málo trávy, tam se nedá mluvit o kombinaci. Fotbalu to neprospívá, ale je to pro oba stejné. Máme tři remízy za sebou a minimálně dva body z jednoho toho zápasu nám v tabulce chybějí. Horák má zlomenou klíční kost, ale po reprezentační pauze by už mohl naskočit.“

David Holoubek (M. Boleslav): „Diváci neviděli moc pěkné utkání. Bylo to jednoznačně ovlivněno stavem hrací plochy, která byla horší a horší. Vypracovali jsme si na začátku šanci, Hilál ji ale neproměnil a pak už to bylo spíš jako ragby. Jestli to byl fotbal, tak ne fotbal mýma očima. Proč jsem nepostavil Kušeje? Chtěli jsme dát příležitost souhře Ladry se Solomonem, příště to může být zase jinak. Pozitivní je snad jen to, že jsme to sehráli s nulou. Dozadu to tým slušně odpracoval. Trmal nás podržel, přestože ho tahal stehenní sval.“

FC Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

• branky: 32. Buchta - 83. Huf
  • rozhodčí: Volek - Podaný, Hurych - Černý (video)
  • červená karta: 64. Puškáč (Bohemians)
  • diváci: 8419

Pavel Hapal (Ostrava): „Myslím, že jsme viděli zajímavé utkání. Pro nás se smutným koncem, protože jsme ztratili dva body. Chybělo rozhodnout zápas druhou brankou. Měli jsme tam situaci ve druhé půli, kdy jsme ho mohli dát. Navíc dva góly nám nebyly uznány. Ale je fakt, že tomu chyběla lehkost, naše centry byly nepřesné. V přesilovce jsme měli být trpělivější, ale hráli jsme na můj vkus dopředu hodně zdlouhavě. Mrzí nás to, je to určitě znehodnocení výhry z Boleslavi.“

Jaroslav Veselý (Bohemians 1905): „Do utkání jsme nevstoupili zle, měli jsme aktivitu a jednu příležitost Kozákem. Bylo to vyrovnané na obě strany, Baník hrozil přihrávkami za obranu. S tím jsme počítali, pak jsme začali ztrácet v přechodu, a to Baník umí hrát nahoru skvěle. Valil se na nás jeden útok za druhým a v době, kdy jsme ten tlak dokázali otupit, jsme dostali branku. Báli jsem se, abychom nedostali druhý gól, to by utkání vyřešilo. Pomohly nám změny, měla nás nakopnout penalta. Další faktor bylo hloupé vyloučení, museli jsme najít nový systém. Ale kluci to zvládli a i v desíti jsme domácí občas přehrávali. Branku jsme si zasloužili. Je to spravedlivá remíza. Oceňuji, že jsme utkání neodbránili.“

FK Teplice - MFK Karviná 2:2 (0:1)

• branky: 53. Fila z penalty, 64. Jásir - 14. Krčík, 79. Akinyemi
  • rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Zelinka (video)
  • diváci: 3475

Zdenko Frťala (Teplice): „Ještě ve mně trochu bublá ten neuznaný třetí gól, protože jsme byli v euforii z výhry, ale nakonec to byla ruka. Určitě si ale vážíme i bodu. Nikdo si nemohl myslet, že k nám přijede odevzdaný soupeř. Karviná měla těžký los a na nás byla dobře připravená. Ve druhé půli kluci znovu ukázali, že i když se zápas nevyvíjí příznivě, jsou schopní skóre otočit. Měli jsme anglický týden, to ale nemůže být pro hráče alibi, že nemají síly, tenhle problém se nás netýkal a neměl souvislost s výsledkem. Pořád jsme v nějakém vývoji, nikdo po dvou třech dobrých zápasech nemůže podlehnout dojmu, že budeme válcovat soupeře.“

Juraj Jarábek (Karviná): „Byli jsme nažhavení, že chceme něco uhrát, ale rodilo se to velmi těžko. Teplice hrají agresivní a fyzicky náročný fotbal, pod trenérem Frťalou udělaly velký pokrok. První poločas byl z naší strany v pořádku, ustáli jsme první šanci a pak jsme Teplice do ničeho nepustili, naopak jsme krásným gólem šli do vedení. Krčík má výbornou střelu, vím to o něm, byla to výstavní rána. Bohužel máme problém se vstupy do druhých poločasů, což se znovu potvrdilo. Po vyrovnání se dostali domácí na koně, byli lepším týmem a dali další gól. Museli jsme zareagovat změnou na ofenzivnější rozestavení, což se nám vyplatilo. Závěr jsme naštěstí ustáli a jsem vděčný za bod. Hráče musím pochválit, bojovnost, organizace hry, nasazení, ve všem odevzdali maximum.“

FC Slovan Liberec - FK Jablonec 3:3 (0:1)

• branky: 72. Rabušic z penalty, 85. Preisler, 90.+1 Chaluš - 13. Chramosta z penalty, 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili
  • rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Kotalík - Petřík (video)
  • diváci: 4427

Luboš Kozel (Liberec): „Nehráli jsme náš nejlepší zápas. V úvodu byl Jablonec lepší, ještě před penaltou měl dvě velké šance. Začátek jsme nezachytili, soupeř se dostal zaslouženě do vedení. Pak jsme se zlepšili, ale do vyložené šance jsme se v první půli nedostali. V začátku druhé jsme chtěli být aktivnější, ale opět se nám to moc nedařilo. Když jsme chtěli prostřídat, dostali jsme druhý gól. Všechno špatně. Pak nám trochu nahrálo štěstí a z penalty jsme snížili. Ale soupeř hned z rozehrávky po naší chybě odskočil na 1:3, navíc společně se zraněním Huga Bačkovského. Už to s námi vypadalo zle, vážím si toho, že to kluci v téhle situaci nezabalili. Nejdřív jsme snížili a pak z toho vydolovali i bod. V závěru jsme ještě šli za vítězstvím. Vzhledem k okolnostem bod brát musíme. Je vidět, že mužstvo má charakter a s nepříznivým vývojem se dnes umí poprat daleko líp.“

Radoslav Látal (Jablonec): „Jsme smutní. Vstoupili jsme do toho velice dobře, hlavně prvních 15 minut jsme chtěli hrát vysoko a napadat soupeře. Věděli jsme, že terén se bude časem horšit. Bylo to z naší strany dobré, měli jsme dvě tři slibné šance, proměnili jsme penaltu. Liberec tutovku neměl, naše mužstvo dál pracovalo dobře. I vstup do druhé půle jsme měli dobrý. Rozhodila nás až branka na 1:2 z penalty. Po prostřídání už to nebylo ono. Liberec se nám tam dostával ze stran, chodilo tam hodně centrů. Vpředu jsme neudrželi balon a tam bych viděl problém, proč jsme tu ztratili výhru. Ztratili jsme dva důležité body, to nás bude hodně mrzet.“

FC Viktoria Plzeň - FC Zlín 3:0 (1:0)

• branky: 48. a 87. Šulc, 20. Mosquera
  • rozhodčí: Berka - Vlček, Novák - Starý (video)
  • diváci: 9134

Miroslav Koubek (Plzeň): „Hlavně ve druhé půli jsme nějaké situace z pohledu defenzivy pohasili až zdvojením, ztrojením ve vápně. Jinak jsme soupeře v podstatě nepustili do šance. Statistiky říkají, že jsme vyhráli asi 12:1 na střely na bránu. Vždycky je to o tom trefit bránu, a to jsme soupeři nedovolili. Asi to byl kontrolovaný výkon. Měli jsme hodně šancí, víc než na tři góly. Musím ale vyzvednout výkon Zlína, který to hrál velice sympaticky. Nepřišel s nějakou 'zasklívačkou', utkal se s námi jako rovný s rovným. Měli jsme toho plné brýle a vůbec to nebyl lehký zápas. Pavel Šulc má fascinující bilanci. Je to kluk, který předtím góly tolik nedával, a měl dokonce nálepku spalovače, teď ale vede tabulku střelců (Šulc má 11 branek za 19 ligových zápasů; za ním jsou Haraslín, Havlík, Chytil a Jurečka s 10 góly).“

Bronislav Červenka (Zlín): „Samozřejmě nás výsledek mrzí. Myslím, že 3:0 je hodně na to, jak vypadal zápas. Snažili jsme se být aktivní a v prvním poločase se vyrovnat Viktorce ve všech směrech. To se nám dařilo do 20. minuty, potom nám bohužel Mosquera dal krásný gól a Plzeň odskočila na 1:0. To nám nabouralo naše plány tady nedostat gól. V druhém poločase jsme se chtěli aktivně vrátit do zápasu, chtěli jsme držet soupeře na jednobrankový distanc a snažili jsme se vyrovnat. Bohužel gól na 2:0 přišel strašně rychle. Pak už to bylo pro nás těžké. Zajímavých situací jsme měli dost, ale s dohráním prakticky žádnou. Mrzí mě, že nejsme tak nebezpeční a agresivní v ofenzivní fázi.“

SK Dynamo České Budějovice - SK Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

• branky: 52. Králik, 63. Ondrášek - 85. Novák
  • rozhodčí: Kotala - Nádvorník, Dresler - Berka (video)
  • červená karta: 78. Králik.
  • diváci: 2398

Jiří Kladrubský (asistent trenéra Č. Budějovic): „Byl to skvělý zápas. Trochu jsme si to zkomplikovali, když jsme šli do deseti. Ale kluci to zvládli výborně. Jsme moc rádi, že jsme získali cenné tři body. Pro hráče i celý klub je důležité, že jsme se odlepili z posledního místa. Už se na něj nikdy nechceme vrátit.“

Václav Jílek (Olomouc): „Bylo to vyrovnané utkání se šťastnějším koncem pro domácí. Trochu jsme sáhli do sestavy, slibovali jsme si od toho lepší výkon a větší agresivitu. Prvních 15 minut se nám nedařilo, byli jsme nervózní. Pak jsme se zvedli, ale nevyužili jsme sérii rohů a dobrých příležitostí. Rozhodl důraz v naší obranné šestnáctce, kde jsme nevyřešili dvě jednoduché situace a soupeř nás potrestal. V závěru jsme proti deseti tlačili a věřil jsem alespoň v remízu, ale chyběl nám klid ve finální fázi.“

SK Slavia Praha - FK Pardubice 3:0 (0:0)

• branky: 66., 72. a 74. Chytil
  • rozhodčí: Radina - Váňa, Leška - Petřík (video)
  • diváci: 17 562

Jindřich Trpišovský (Slavia): „Před zápasem jsem říkal, že ho nesmíme podcenit. Věděli jsme, že nebude jednoduchý, což se ukázalo. Soupeř byl v první půli hodně zaměřený na defenzivu, kompaktní, zavíral prostory, ale stálo ho to hodně sil. Celý zápas jsme měli velkou převahu, kterou jsme v první půli bohužel nedokázali zúročit gólem. Poslední třetinu hřiště, vápno a rohy jsme neřešili dobře. Do druhého poločasu nám hodně pomohli všichni střídající hráči. Nejen Mojmír (Chytil), který dal tři góly. Jako klíčový vidím výkon Masa (Lukáše Masopusta) na šestce, kde se nám zranil Zafeiris. Pardubice stál zápas strašně sil a po prvním gólu se nám najednou otevřely prostory. V takových zápasech je důležité, abyste zůstali trpěliví a nepustit soupeře do šance nebo ke gólu. Nakonec se nám to povedlo strhnout na naši stranu.“

Radoslav Kováč (Pardubice): „Škoda, že jsme dostali první branku. Do té doby jsme se nějakým způsobem drželi, i když Slavia samozřejmě měla převahu. V organizaci hry jsme to měli slušné, dobře jsme vyplňovali prostory, těžko se jim do nás dostávalo. Ale čekal jsem, že budeme mít trochu lepší kvalitu na míči. Umíme hrát daleko lépe. Ale síla Slavie je velká. Rozhodlo podle mě hlavně střídání, Provod, Chytil, Masopust. Přišla kvalita z lavičky, která se podílela na těch třech gólech. Myslím, že rozhodující byl první gól. V závěru nám došly síly. Byla to velká škola pro všechny hráče, viděli, že na sobě musejí neustále pracovat."

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha 1:3 (1:1)

• branky: 21. Juroška - 11. Vitík, 56. Birmančevič, 76. Haraslín
  • rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Kocourek (video)
  • diváci: 8000 (vyprodáno)

Martin Svědík (Slovácko): „Ráz zápasu určil už jeho úvod. Měli jsme dvě velké šance, které jsme neproměnili, zatímco Sparta hned svoji první zužitkovala. Byla to velmi laciná branka. Zareagovali jsme vyrovnáním, v defenzívě jsme odvedli velmi dobrou práci. Největší rozdíl jsem viděl ve finální fázi, v momentech, v nichž se rozhodoval zápas. Birmančevič a Haraslín byli rozdílovými hráči, skórovali tehdy, kdy jsme nedohráli situace. V zápasech s takovým soupeřem potřebujete, aby hráči podali stoprocentní výkon a vyšly vám detaily. To se nám nepovedlo, určilo to celkový výsledek. I přesto, že náš výkon měl parametry i kvalitu, ale ne v klíčových okamžicích. V nich měla navrch Sparta. V tom byl největší rozdíl.“

Brian Priske (Sparta): „Slovácko bylo zejména v první půli velmi nepříjemným soupeřem, má svoji hru postavenou na osobních soubojích, dlouhých míčích a náročném stylu. V této fázi nebyla naše hra perfektní, jak bychom očekávali. O přestávce jsme si k tomu něco řekli, naše hra se zvedla na úroveň, na jakou jsme zvyklí. Musím za to naše hráče pochválit. Nebylo to jen o Birmančevičovi a Haraslínovi, kteří dali dva góly, ale o celém týmu, který se tři dny po velmi těžkém duelu s Galatasrayem ve druhém poločase odvděčil výkonem, který nám přinesl tři body.“

Zdroj citací: web Fortuna ligy

Kamerunský brankář Manchesteru United André Onana chytal až do 85. minuty zápasu proti Burnley skvělý zápas. Nakonec ale vyrobil penaltu a zavinil svému týmu další bodovou ztrátu.