E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Zapomenutý půlmistr. Když Uhrin s Mistrem řádili v Chebu

23. srpen 2023
Sdílejte:
Pamatujete na Union Cheb v první lize? Na začátku 90. let ho Dušan Uhrin starší dovedl až na první místo v půlce sezony, aby pak odešel do Sparty, se kterou následně porazil Barcelonu. Teď je z Unionu Hvězda a je v divizi.
Prvoligový Union Cheb na týmové fotografii před sezonou 1990/91.Foto: FK Hvězda Cheb

Předtím než Lumír Mistr v dubnu 1992 motal v dresu Sparty hlavy zadákům Barcelony při slavném vítězství na Letné, měl za sebou jiný výrazný počin. S Unionem Cheb, kde byl sezonu předtím na vojně, vedl po podzimu československou ligu. Překvapivějšího půlmistra první liga asi nepamatuje. Cheb, ještě jako Rudá Hvězda, skončil v předchozím ročníku jedenáctý a v následující sezoně sestoupil.

Na podzim 1990 ale tým vedený Dušanem Uhrinem zažívá svůj vrchol. Na vojně jsou v Chebu vedle Mistra ještě třeba Jan Sopko nebo Michal Horňák, kteří také zažijí v příští sezoně sparťanskou jízdu nultým ročníkem Ligy mistrů. A až k vítězství nad Barcelonou je povede trenér Uhrin, kterého si Sparta z Chebu po „mistrovském“ podzimu 1990 stáhne.

Rudá Hvězda Cheb byla za komunistů klubem pohraničníků. Vojenskou službu si v Chebu v 80. letech odsloužili třeba Michal Bílek, Pavel Kuka, Vítězslav Lavička, Horst Siegl, Tomáš Skuhravý, Jan Stejskal nebo Jaroslav Šilhavý. Ještě krátce po sametové revoluci byl klub finančně podporován ministerstvem vnitra. Proto byl Union sportovním klubem policie (SKP).

Když vnitro v roce 1993 podporu ukončilo, začaly problémy. První ročník samostatné české ligy ještě Union zakončil na čtvrtém místě. Pak se ale nepovedl přechod pod soukromé vlastníky. Podnikatelé Alexander Komanický a Ivo Mlátilík jsou zapsání jako hrobníci ligového fotbalu. Po sezoně 1995/96, kterou Cheb odehrál v Tachově a Blšanech, byl s ligou konec.

V Chebu se fotbal hraje dál, ale od konce v první lize byly maximem dvě sezony v ČFL, tedy v třetím nejvyšším patře českého klubového fotbalu. Nyní je následník Rudé hvězdy a Unionu o patro níž. Loni se v divizi těsně zachránil a letos ji začal vítězstvím 1:0 nad Ostrovem před víc jak pětistovkou diváků. Od roku 2011 hraje pod názvem FK Hvězda Cheb.

„Dlouhodobě je naším cílem hrát ČFL, ale vše bude záviset na finančních možnostech i na kvalitě hráčského kádru. Naším záměrem je hrát fotbal s místními odchovanci, případně s hráči z Chebska a jeho okolí. Hvězdu vnímáme jako přirozené centrum pro výchovu mládeže na Chebsku,“ říká Václav Sýkora, sportovní ředitel Hvězdy.

Nechcete Apple Watch?

Předplatné webu už máte? Naše prémiové texty si můžete stále pořídit za zvýhodněnou zaváděcí cenu a když to uděláte do konce srpna, tak se navíc automaticky zapojíte do slosování o Apple Watch Series 6 (platí pro měsíční i roční předplatné).

Jdu do toho!

Cheb leží v Karlovarském kraji a je jeho jediným klubem s historií v nejvyšší české soutěži.

Baník Sokolov hrál druhou ligu, ale naposledy sestoupil z ČFL už do divize, nejvýše hrajícím klubem je tak teď Slavia Karlovy Vary v ČFL.

Vrátí se někdy do Chebu první liga? „Město by si ji zasloužilo z hlediska svého významu i z hlediska ligové historie. Nesmíme však zapomenout, že nejvyšší soutěž tady tehdy byla podporována státem, když vše financovalo ministerstvo vnitra,“ odpovídá Sýkora.

„Pokusy financovat ligu ze soukromých zdrojů poté ztroskotaly a ani v současné době zde není v regionu sponzor, který by mohl zafinancovat prvoligový areál a prvoligový tým. Za současné situace je ligový sen nereálný. Jsme tedy realisté, ale vždy budeme usilovat o tu nejvyšší možnou úroveň, kterou místní podmínky dovolí,“ dodává.

Tabulka po podzimu ročníku 1990/91

Klub Bilance Skóre Body
1. SKP Union Cheb 8-4-3 25:13 20
2. ŠK Slovan Bratislava 8-3-4 26:13 19
3. TJ DAC Dunajská Streda 6-7-2 23:20 19
4. ASVŠ Dukla Banská Bystrica 7-4-4 23:17 18
5. AC Sparta Praha 6-5-4 26:20 17
6. SK Slavia Praha IPS 6-5-4 26:23 17
7. TJ Tatran Agro Prešov 6-4-5 18:17 16
8. TJ Inter Slovnaft Bratislava 7-2-6 16:20 16
9. TJ Vítkovice 7-1-7 27:27 15
10. ASVS Dukla Praha 7-1-7 16:27 15
11. SK Sigma Olomouc MŽ 6-2-7 26:18 14
12. FC Baník Ostrava OKD 6-1-8 21:19 13
13. TJ Bohemians Praha 5-3-7 19:22 13
14. FC Nitra 5-2-8 18:18 12
15. SKP Spartak Hradec Králové 3-5-7 13:26 11
16. FC Zbrojovka Brno 1-3-11 8:31 5

Související články

Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

Rozhovor

„Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

Derby

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

Slavia
Popup se zavře za 8s