Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Zápas století má 20 let. Nizozemci Brücknera nenáviděli, vzpomíná Beránek

19. červen 2024
Sdílejte:
Přesně před 20 lety sehráli Češi na Euru 2004 památný zápas s Nizozemskem. Jednoho z favoritů turnaje porazili 3:2, i když po 19 minutách prohrávali 0:2. Přímo u toho byl Miroslav Beránek jako asistent Karla Brücknera. Tady jsou jeho vzpomínky.
Miroslav Beránek s Karlem Brücknerem na cestě na EURO 2004.Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

„Je vidět, že jak u veřejnosti, tak pro média je to jeden z nejslavnějších zápasů reprezentace. Generace okolo Pavla Nedvěda už nějaká utkání vyhrála na šampionátu v devadesátém šestém. V období okolo turnaje v Portugalsku z ní zůstali v národním týmu Nedvěd, Šmicer nebo Poborský. Byli doplnění Galáskem, kterého jsme našli, a pak dvěma generacemi úspěšných jednadvacítek, které jsme vedli společně s Karlem Brücknerem. Zkušení hráči v té době dozráli, Nedvědovi bylo, myslím, okolo dvaatřiceti. A všichni hráli v top klubech. Během kvalifikace jsme se vypracovali k tomu, že jsme byli tým, který měl kvalitu, sebevědomí a nebál se diktovat tempo utkání. Mohli jsme si to rozdat s každým soupeřem na světě jako rovný s rovným,“ říká Beránek ve velkém rozhovoru s Football Clubem.

„Nizozemci tehdy patřili mezi špičku Evropy a nám se povedlo otočit z 0:2 na 3:2. Nepamatuji si, kdy se nám do té doby něco podobného podařilo. Proto se to řadí mezi nezapomenutelné zápasy. A stejně to vnímám i já, protože při různých příležitostech si tohle utkání připomínáme mnohem víc než jiné. Mělo všechny atributy toho, co diváci od fotbalu chtějí: kvalitní hru, hodně gólů, napětí, emoce, a nakonec vítězná radost. Po utkání už bylo jasné, že postupujeme ze skupiny z prvního místa. Prostě to nejhezčí, co fotbal nabízí, se tehdy všechno spojilo v jednom zápase,“ pokračuje.

O kvalitě obou mužstev svědčí fakt, že se později na EURO dostala až do semifinále. „Měli jsme něco společného. Jak u nás, tak u nich se sešla skvělá generace. Když se podíváte na ta jména, čeho jednotliví hráči ve svých kariérách dosáhli a v jakých klubech působili… Navíc jsme se v té době utkávali poměrně často a vznikla i hodně vyhecovaná atmosféra,“ říká Beránek.

Rivalita byla znát už při jednání o sestavení hracího kalendáře v kvalifikaci na EURO 2004, kde na sebe Česko s Nizozemskem také narazily. „Tehdy se to ještě dělalo tak, že se po vylosování skupin sešli zástupci jednotlivých zemí a dojednávali jízdní řád. A už tam vzniklo tření mezi trenéry Brücknerem a Advocaatem. Oni Karla Brücknera nenáviděli za to, že měl tvrdou hlavu a neustupoval. Jenže on přesně věděl, čeho chce dosáhnout, a vždycky toho dosáhl,“ říká tehdejší Brücknerův asistent.

Není pravidlem, že by Češi postupovali do semifinále, ale vzhledem k tomu, jakou kvalitou tehdejší národní tým disponoval, měli tehdejší členové týmu pocit promarněné příležitosti? „Měli, protože jsme cítili, že šance je velká. Na jednu stranu - být třetí v Evropě není špatné. Ale když si položíte otázku, jestli jsme mohli dokázat víc, tak odpověď je, že mohli. Věděli jsme, že jsme v zápase s Řeckem lepší. Ale zase se sešla celá řada faktorů, které do toho zasáhly,“ odpovídá Beránek.

Související články

Kdy se vrátí plzeňská kometa? Durosinmi bude až na jaře, říká Koubek

Rafiu Durosinmi je vyléčený, ale má před sebou dlouhou práci, aby dohnal manko. Trenér Koubek s ním naplno počítá až na jaro.

Zprávy

Český unikát: Slavná Eura ukončily experimenty

EURO 2024 se blíží do finále a Česko u toho už dlouho není. Na turnajích v letech 1996 a 2004 jsme ale psali historii. A to nejen ziskem stříbra a bronzu.

Přímák

Yamal září. Proč svého nemáme i v Česku?

Lamine Yamal otevírá zajímavou debatu o věku hráčů. Jsou dnešní mladí jiní než dřívější supertalenti? Nastal obecně čas pro fotbalové mládí a jaká jsou rizika pro jejich růst? Proč tak mladí hráči na top úrovni nejsou i u nás? A rodí se nová španělská nadvláda v mezinárodním fotbale?

Euro 2024
Popup se zavře za 8s