Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Vidíme jen hlavy v písku. Zástupce amatérského fotbalu účtuje s Fouskem

19. říjen 2023
Sdílejte:
Fotbal není jen reprezentace a liga. V Česku máme téměř 3500 klubů a je užitečné slyšet i hlasy těch, na které nesměřuje celorepubliková pozornost. Tentokrát se zástupců amatérského fotbalu ptáme, co říkají na rozhodnutí Petra Fouska a spol. nechat ve funkci reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.
Petr Fousek oznamuje, že Jaroslav Šilhavý minimálně dokončí kvalifikaci o Euro 2024.Foto: Anna Boháčová / Mafra / Profimedia

Jan Vetyška

předseda a šéftrenér fotbalu v SK Čechie Uhříněves (pražský přebor)

Rozhodl Výkonný výbor FAČR správně, když ponechal u reprezentace realizační tým Jaroslava Šilhavého?

Těžko hodnotit rozhodnutí v konkrétní okamžik pohledem, jestli bylo správné, nebo špatné, každopádně bylo šokující. Po zhlédnutí rozhovoru s Jardou Šilhavým bylo zjevné, že mu absolutně chybí potřebný drajv, energie a chuť do další práce. Osobně jsem byl velice překvapen, že nedošlo k ukončení smlouvy buď z jeho strany nebo ze strany FAČR. Jardu mám osobně velice rád, ale myslím, že už nemá týmu co nabídnout.

Pokud jste pro změnu, koho byste rád viděl na postu reprezentačního trenéra?

Jedna věc je okamžitá změna a impuls směrem do konce kvalifikace. Zde chápu, že není jednoduché získat trenéra ze dne na den. FAČR ovšem může sáhnout do svých svazových trenérů a zde se jednoznačně nabízí David Holoubek, který navíc v minulosti prokázal, že krátkodobý záskok na této úrovni zvládne. Z dlouhodobého hlediska mne napadá jediný trenér, který by mohl být „dosažitelný“ a to Martin Svědík. Na FAČR už působil u mládežnických kategorií, v lize svou kvalitu prokazuje mnoho let, myslím, že by to byla zajímavá a progresivní volba. Zaslechl jsem, že padala různá jména, jako Ivan Hašek – to považuji za vtip, či třeba Erich Brabec – to považuji vysloveně za špatný vtip.

Hraje podle vás reprezentace teď pod svou úroveň? Nebo to, že má stále postup na Euro „ve svých rukách“, naopak ukazuje, že na tom nejsme tak špatně, abychom měli trenéra odvolávat?

To, že máme postup stále ve svých rukou, je hlavně zásluhou extrémně jednoduchého losu, přívětivého postupového klíče a výkonů konkurentů. Výkony a hlavně výsledky našeho týmu jsou strašné. Jestli hrají pod svou úroveň? Těžko soudit, u reprezentace jde vždy hlavně o to, jak se poskládá tým, jaká se zvolí základní sestava a následně rozestavení, systém a celková taktika. Určitě nám chybí kreativita a „bojovné“ typy nejsou využívány ve svých nejsilnějších stránkách. Ale takto z dálky je vždy jednoduché kritizovat, a to se mi nechce. Je opravdu klidně možné, že tým, tedy hráči, odvádí svá maxima a na víc třeba český fotbal nemá.

A věříte, že Česko své poslední dva zápasy v kvalifikaci během listopadu zvládne a na Euro 2024 postoupí?

Upřímně, je mi to úplně jedno. Věřil jsem, že po posledních volbách do Výkonného výboru FAČR nastanou systémové změny k lepšímu. Nesledujeme vůbec nic. Většina věcí se prakticky zhoršuje, vidíme hlavy v písku, nechuť něco měnit. S národním týmem se mi jako fanouškovi těžko identifikuje a nevzbuzuje ve mně žádnou jinou emoci, než že si přeji, aby se hráči během srazu nezranili. Upřímně jsem moc rád, že jako funkcionář a trenér působím v Praze, kde vedení svazu funguje a zároveň nám soutěže běží i během reprezentační přestávky, a tak se výkony reprezentace nemusíme moc stresovat.

Stanislav Štípek

předseda FC Slavia Karlovy Vary (ČFL)

Rozhodl Výkonný výbor FAČR správně, když ponechal u reprezentace realizační tým Jaroslava Šilhavého?

Nerozhodl správně. Minimálně mělo dojít k doplnění realizačního týmu. Ten současný v tomto složení jde v poslední době víceméně od neúspěchu k neúspěchu. Navíc trenér na mě v médiích působí jako zlomený a unavený muž, a to před rozhodujícími zápasy kvalifikace není dobře. Nechápu, že sám nechce odstoupit nebo nežádá o doplnění realizačního týmu, aby se udělalo maximum k postupu na mistrovství Evropy. Takhle se pouze doufá, že to dobře dopadne, ale my potřebujeme, aby se pracovalo a ne doufalo. Doufat můžeme při penaltovém rozstřelu, ale ne v přípravě na rozhodující utkání, kdy jde o prestiž českého sportu a fotbalu a navíc o dost peněz pro český fotbal.

Pokud jste pro změnu, koho byste rád viděl na postu reprezentačního trenéra?

Někoho, který když na něco jako trenér sáhne, tak mu to většinou vyjde. Třeba Ivan Hašek.

Hraje podle vás reprezentace teď pod svou úroveň? Nebo to, že má stále postup na Euro „ve svých rukách“, naopak ukazuje, že na tom nejsme tak špatně, abychom měli trenéra odvolávat?

Máme na víc.

Je to správné rozhodnutí? Nechali byste teď také Jaroslava Šilhavého u reprezentace?

Související články

Úprk přes hřbitov i skvělá akustika. Jak chutná fotbalový Hamburk?

Vydejte se s námi na reportáž do Hamburku. Volksparkstadion, kde bude česká fotbalová reprezentace hrát dva zápasy na Euru, býval domovem Kevina Keegana a viděl i historickou porážku s NDR.

Cesta na Euro

Video: Nejhorší penalta? Útočník ve španělské lize málem nedokopl na bránu

Mohla z toho být vyrovnávací branka v úplném závěru zápasu, místo toho si zkušený chorvatský útočník Ante Budimir uřízl ostudu.

Zábava

Hlava rozhoduje. Salah prozradil, jak ji trénuje a proč pak dává góly

Hvězda Liverpoolu Mohamed Salah jednou dostal otázku, co by poradil sám sobě, kdyby mu bylo znovu dvacet let: „Věnuj se intenzivně mentální přípravě.“ V rozhovoru pro Canal+ Sport tohle téma ještě rozvedl a nechal nahlédnout do své duše a mysli.

Rozhovor
Popup se zavře za 8s