Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Nechodíme hráčům zhasínat. Národní tým řeší místo klíčového zápasu diskotéku

19. listopad 2023
Sdílejte:
Jaroslav Šilhavý i kapitán Tomáš Souček před pondělním utkání s Moldavskem v Olomouci věří, že mužstvo závěrečný krok zvládne a aktuální události přípravu neovlivní. Na předzápasové tiskové konferenci se ale logicky víc řešila návštěva diskotéky tří potrestaných hráčů než samotný fotbal.
Momentka z nedělní tiskové konference před zápasem s Moldavskem.Foto: Profimedia

Česko v pondělí večer hraje v Olomouci závěrečný zápas kvalifikace o Euro s Moldavskem. Když v přímém souboji o postup neprohraje, postupuje na závěrečný turnaj do Německa.

Jakoby reprezentace už neměla svých problémů dost, když se v poslední době řešila nejistá budoucnost trenérského štábu Jaroslava Šilhavého, narušila přípravu na pondělní zápas událost spojená se třemi hráči (Jakub Brabec, Jan Kuchta a Vladimír Coufal), kteří byli pro porušení interních pravidel reprezentace vyřazeni ze srazu národního týmu. Zmíněná trojice v noci na neděli zamířila do známého klubu Belmondo v centru Olomouce, kde ji vyfotili návštěvníci a na fotky dnes ráno upozornil na svém webu deník Sport.

„Bylo to pro mě velké zklamání, když jsem se to dozvěděl. Nešlo ani dělat nic jiného. Hráči se omluvili a opustili sraz. Věřím, že to naši přípravu na důležitý zápas ale neovlivní,“ řekl trenér Šilhavý na předzápasové tiskové konferenci v neděli odpoledne.

„Všechny nás to mrzí. Mě jako kapitána hodně, ale myslím, že to mrzí i ty tři konkrétní hráče. Všichni tři to vždy byli důležití hráči týmu a nyní nám budou chybět. Potrestání je to největší pro ně samotné, protože i oni určitě chtěli přispět k postupu. I já jako kapitán jsem si k tomu něco řekl, ale vše, co jsme si řekli, bych nechal jen mezi námi,“ přidal svůj pohled kapitán Tomáš Souček, který společně s trenérem Šilhavým a manažerem týmu Tomášem Pešírem na tiskové konferenci čelili otázky především směrem k událostem kolem vyřazení tří hráčů. Souček kromě jiného uvedl, že o nočním výletu spoluhráčů nevěděl a dozvěděl se to až v neděli ráno.

Do pondělního zápasu tedy jistě nezasáhne trojice z kádru vyřazených hráčů, trenér Šilhavý ale věří, že cíle v podobě postupu na evropský šampionát dosáhne národní tým i tak. „Samozřejmě, komplikace to pro nás je, to si nebudeme nalhávat. Kluci měli být připravení k zápasu a hrát. Věřím ale, že máme dostatek kvalitních hráčů, kteří je nahradí. Věřím, že sestavu, kterou jsme připravili, bude schopná dosáhnout naše společného cíle. Chceme na Euro postoupit bez ohledu na to, co se stalo," dodal trenér.

Pešír dostal dotaz, zda na celé aktuální kauze cítí jako manažer reprezentace osobní zodpovědnost. „Jednoznačně je to tak, že jsou lidé, kteří mají nějakou zodpovědnost, ať už je to u nároďáku nebo někde v práci. Jsem tu v pozici, kdy nějakou zodpovědnost nesu. V první řadě chci říct, že to tady nemáme postavené tak, že chodíme hráčům ve 22:00 zhasínat světlo. Ale ano, cítím, že svým způsobem na tom zodpovědnost mám,“ odpověděl.

„Vzniklá situace je na úrovni reprezentace nepřijatelná. Tím spíš, že nastala před rozhodujícím zápasem o postup na Euro. Rozhodnutí trenéra a manažera jsme společně konzultovali, bylo jednomyslné a podpořil jsem ho. Tým přesto musí v pondělí zvládnout poslední krok k postupu,“ uvedl Petr Fousek, předseda fotbalové asociace.

Na jedné z fotek z klubu Belmondo byl společně s Kuchtou zachycen i člen výkonného výboru FAČR (nejvyšší orgán fotbalové asociace, něco jako fotbalová vláda) Tomáš Neumann, který je zároveň trenérem futsalové reprezentace.

„Vylučuji a v žádném případě není pravda, že bych doprovázel hráče národního týmu na jejich večerní akci nebo se na organizaci této akce jakkoliv podílel. V Olomouci jsem byl na večeři se svojí dcerou, která v Olomouci studuje, a s členem Výkonného výboru FAČR panem Nezvalem a jeho rodinou. Po večeři nás Nezvalovi odvezli do centra Olomouce, kde jsme šli do restaurace s kamarádem a jeho ženou. Poté jsme se dcerou přesunuli společně do baru, kam dorazili i jmenovaní hráči,“ uvedl Neumann v prohlášení, které poskytl deníku Sport.

„Byl jsem zde ve svém volném čase s členem mé rodiny. Uvědomuji si, že společná fotka s jedním z hráčů nepůsobí pro veřejnost důvěryhodně, ale sám jsem inicioval odchod hráčů na hotel. Celá situace je souhrou výše uvedených okolností a samozřejmě, že si jako člen VV FAČR uvědomuji její závažnost,“ dodal Neumann.

Reakci Neumann poskytl poté, co se kromě jiného na sociálních sítích šíří výzvy i po jeho potrestání. Výkonný výbor fotbalové asociace se sejde v úterý po zápase a bude řešit pozici Šilhavého a spol. Je otázka, jestli se bude zabývat i Neumannovou rolí v celé kauze. Odvolání mu ale v úterý nehrozí, to je pouze v pravomoci valné hromady, jak upozorňuje deník Sport.

Český tým se v Olomouci před vyprodaným stadionem v pondělí 20. listopadu utká s Moldavskem v přímém souboji o jistotu postupu na evropský šampionát v roce 2024. Utkání začíná ve 20:45 a českému týmu k postupu stačí neprohrát.

„Remíza by nám samozřejmě stačila, ale hrát na remízu se nedá. Jednoznačně chceme být aktivní, dát góly a zápas rozhodnout. I když víme, že soupeř zaslouží respekt, prohráli také jen jeden zápas a měli dobré výsledky,“ uvedl k samotnému utkání trenér Šilhavý.

„Věříme, že nás požene vyprodaný stadion ke splnění cíle, což je postup. Věříme, že všem fanouškům vrátíme vše tím, že vyhrajeme. Na to, že nám stačí remíza, se neohlížíme. Věřím, že je tu spoustu kvalitních fotbalistů a dotáhneme to do úspěšného konce,“ podotkl Souček, jenž páteční zápas v Polsku dohrával s obvázanou hlavou a čelo mu „zdobí“ čtyři stehy.

„Souboj v Polsku byl nepříjemný, po zápase mi to sešili, není to ideální a lepší je nemít čtyři stehy. Budu trénovat takhle, jak jsem. V zápase si na to ale budu muset něco dát. Možná už si to vyzkouším během tréninku, uvidíme,“ uvedl Souček.

Související články

Video: Fantastické nůžky do Ligy mistrů. Boloňská kometa dobývá Itálii

Kandidátů na pozice zajišťující Ligu mistrů bylo před startem této sezony Serie A spousta. Málokdo by ale mezi ně zařadil Boloňu. Tým ze severu Itálie si jde ale nekompromisně za svým. Proti AS Řím nasměrovaly Boloňu k výhře parádní nůžky Oussamy El Azzouziho.

Serie A

Policejní šikana? K natáčení fanoušků došlo za pozvracený autobus

Proč si policie v neděli natáčela hradecké fanoušky s občankami u obličeje? Odvolává se na jejich problémové chování, které ale nespecifikuje. Podle hradeckého mluvčího šlo o pozvracený autobus. Policie svůj zákrok hájí tím, že předešla spáchání trestného činu. Žádnou konkrétní situací to ale nedokládá.

Fanoušci

Tragédie na pozadí historické éry. Prokletá čtyřka z Plzně

V roce 2011 pomohli Viktorii Plzeň k historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak s nimi osud rozehrál krutou hru. Tři členové výtečného obranného kvarteta Plzně už nejsou naživu. Od sebevraždy Františka Rajtorala, který tento svět opustil jako první, teď uplynulo přesně sedm let.

Viktoria Plzeň
Popup se zavře za 8s