Zajíc na EURO by Football Club! Nejlepší průvodce turnajem. Objednat zde

Šílené derby. Kapitáni už znají tresty, dělbuchy se ještě řeší

Aktualizováno
26. září 2023
Sdílejte:
Měla to být reklama na fotbal, ale nedělení derby se zvrtlo až za přípustnou hranu. Známé už jsou první tresty: Ladislav Krejčí si nezahraje dva zápasy, Jan Bořil čtyři.
I sedačky létaly ze sparťanského kotle.Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Nedělní vyhrocené derby mezi Slavií a Spartou mělo víc momentů, které kazí pověst českého fotbalu, nade všemi ale vyčnívá situace ze druhého poločasu, kdy ze sparťanského kotle přilétly mezi vedle sedící fanoušky Slavie dělbuchy.

Tuhle situaci, která zasáhla běžné diváky včetně dětí, jak zachycuje video, které se včera objevilo na sociální síti X, už odsoudilo i vedení Sparty.

„Takové chování jednotlivců v našem sektoru je neakceptovatelné. Kotel dostal zpětnou vazbu od našich zkušených hráčů ihned po skončení utkání. S fanoušky se o tom za klub budeme samozřejmě bavit. V tomto případě jednoznačně očekáváme trest od disciplinární komise,“ uvedl na síti X Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty.

Celý incident naštěstí nejspíš skončil bez zranění, z dostupných zdrojů nejsou žádné újmy na zdraví hlášena.

Na nepřípustné chování kotle reagovali i hráči Sparty, kteří v přerušené hře vyrazili ke svým fanouškům a začali jim naznačovat, že takhle se chovat nemají a mají zbrzdit. Nejaktivnější v tomto byl Lukáš Haraslín, který následně strhl i další spoluhráče. A po zápase pak s kotlem debatovali Haraslín, Ladislav Krejčí a Filip Panák.

„My jsme tam šli za kabinu, ti nejstarší tam šli za kotel a domlouvali jsme se na tom, že nechceme vidět, aby to lítalo mezi lidi. Nechtěli jsme, aby došlo ke zraněním. Zase by to mohlo sklouznout mimo ten fotbal, což není úplně jako to, co chceme,“ řekl k tomu na pozápasové tiskové konferenci Panák.

Nedělní derby skončilo 1:1 po jedné proměněné penaltě na každé straně. Místo fotbalu byl vidět boj, z čehož byli po zápase zklamaní i oba trenéři Jindřich Trpišovský a Brian Priske. Dobře to dokumentuje statistika čistého herního času, podle které byl míč ve hře 35 minut, zatímco při třech jarních derby to bylo od 42 do 46 minut. Míč ve hře tak v neděli byl jen něco málo přes třetinu celkového herního času (34 %). Pro srovnání: na mistrovství světa v Kataru to bylo 55 % (101 minut byl průměrný hrací čas a 56 minut byl míč ve hře), ve skupinách Ligy mistrů v minulé sezoně pak byl míč ve hře 57 % z hrubého času (54,5 minuty z 96).

„Derby má být vrcholem sezony, soubojem dvou skvělých týmů. Měli jsme se bavit o krásných akcích, místo toho pořád dokola rozebíráme incidenty. Je to návrat k něčemu, co nikdo z nás nechce. Ve čtvrtek jsme předvedli mnoho hezkých akcí v přechodu do útoku, dnes to bylo jen o soubojích a hře hlavou. Mrzí mě to,“ řekl po zápase Trpišovský.

„Derby tentokrát ve spoustě ohledů nebylo hezké. Viděli jsme víc faulů než hry, což byste od dvou nejlepších týmu neočekávali,“ zhodnotil zápas Priske a pokračoval: „Vždy nastupujeme ve stejné formaci a troufám si říct, že víte, co od nás můžete očekávat. Slavia většinou hraje hodně soubojově a jeden na jednoho, což je jejich styl a už před zápasem nám mohl tento fakt o rázu utkání spoustu napovědět. V posledku byl ale dnešek převážně o strkanicích a četných přerušeních.“

Derby bylo vyhecované už dopředu, když se hned na jeho začátku řešila krádež vlajek a dalšího majetku sparťanských fanoušků, za čímž měli podle zjištění deníku Sport být příznivci sešívaných. Svými tweety pak náladu hned na začátku minulého týdne rozvášnil také Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

„Mám tu čest stát v čele Slavie více než sedm let. Takový zájem o fotbal jsem však nezažil. A to ani ve slávistických zápasech v Lize mistrů. Derby je tentokrát absolutní vrchol letošního roku. Je to součást příběhu, který píšeme ve snaze povznést český fotbal společně s týmy v LFA. Ale jedna věc se nezmění - Sparťané, sežereme Vás v Edenu zaživa! DERBY je NAŠE!“ zněl jeden z Tvrdíkových tweetů.

Nové číslo

V obsáhlém rozhovoru jsme pronikli do myšlení Briana Priskeho. / Jednu Spartu, prosím! Jak a proč si kupovali bohatí Češi fotbalové kluby? / Stoletý Ježek. Připomínáme legendu. / Ukážeme vám, že kdyby kdysi Beckenbauer nedostal nafackováno, možná by se dneska před Bayernem nikdo netřásl. / Vysvětlujeme, jak se s rozvojem online sázek stala z manipulace zápasů rakovina.

To chci!

Bitva na hřišti vyvrcholila na konci zápasu, kdy byli po vzájemné potyčce vyloučení kapitáni obou týmů Jan Bořil a Ladislav Krejčí. Navíc rozhodčí za vběhnutí do celé potyčky na hřiště vyloučili i slávistického asistenta trenéra Pavla Řeháka a vedoucího sparťanského mužstva Miroslava Baranka. „Jsme přesvědčeni, že hráči obou týmů nezvládli své emoce a členové realizačních týmů neměli v žádném případě vstoupit na hrací plochu,“ uvedla k tomu Slavia v klubovém prohlášení s názvem Slavia má navíc.

Krejčí dostal od disciplinární komise stopku na dva zápasy, Bořil na čtyři. „Disciplinární komise posoudila konflikt mezi Ladislavem Krejčím a Janem Bořilem jako tělesné napadení, na základě kterého mohla udělit trest až na osm utkání. Disciplinární komise při hodnocení přihlédla k celému průběhu konfliktu a zhodnotila, že u hráče Krejčího se jednalo primárně o držení a cloumání, zatímco u hráče Bořila se jednalo i o udeření a to i ve vztahu k hráči Haraslínovi,“ vysvětlil šéf disciplinárky Richard Baček.

Řehák má zákaz výkonu činnosti na dva zápasy a musí zaplatit pokutu 40 tisíc korun, Baranek dostal trest na jeden zápas a pokutu 10 tisíc korun.

„Miroslav Baranek a Pavel Řehák se vběhnutím na hrací plochu dopustili disciplinárního prohřešku, jelikož z jejich strany došlo k narušení řádného průběhu hry. Ani jeden z nich se však nezapojil do šarvátky, která v tu dobu mezi oběma tábory probíhala, což komise vzala jako polehčující okolnost. U pana Řeháka je však potřeba zmínit, že na hřiště vběhl jako první a především neoprávněně po vyloučení sáhl na čtvrtého rozhodčího, což považujeme za naprosto nepřijatelný akt, který nemá ve fotbalových zápasech co dělat. Navíc je v recidivě, protože byl v posledních dvou letech již potrestán,“ vysvětlil Baček.

Slavia oznámila, že se proti trestům od disciplinární komise odvolá. Další prohřešky z derby bude komise řešit v příštích dnech. Další zasedání má ve čtvrtek 5. října.

Slavia v prohlášení pokárala také vlastní fanoušky, kteří si na úvod zápasu připravili velkou choreografii s nápisem Sparta kur.a je. Černá trika se stejným sloganem, kterým končí jeden ze slávistických chorálů, měli na sobě i lidé na Tribuně sever. „Prezentace našich fanoušků přispívá k jedinečné atmosféře domácích zápasů. Nemůžeme se však ztotožnit s choreografií, která vulgárním způsobem urazila našeho sportovního rivala. Klub o podobě této choreografie nebyl dopředu informován a celou prezentaci v rámci zápasu budeme řešit s Tribunou sever,“ uvedla Slavia.

A klubové prohlášení se opřelo i do komise rozhodčích. „Primárně hledáme vinu u sebe, ale nesouhlasíme s vyjádřením Komise rozhodčích FAČR. Rozhodčí derby nezvládli. Nedostatečné potrestání hrubých zákroků na obou stranách v prvních minutách přispělo k eskalaci celého utkání, jak na hřišti, tak ve svém důsledku i v hledišti.“ Vedení Slavie je už od závěru minulé sezony k práci komise rozhodčích výrazně kritické, což kormě jiného vedlo ke konci Radka Příhody, kterého ve funkci nahradil jeho někdejší místopředseda Libor Kovařík.

Komise pod jeho vedením derby shrnula takto: „Utkání bylo pro tým rozhodčích velmi obtížné. Utkání bylo plné osobních soubojů, přestupků a nesportovního chování hráčů a realizačních týmů obou družstev. V mnoha situacích obě družstva vůči sobě i rozhodčím ztrácela respekt. Rozhodčí této atmosféře nepodlehli a jejich výkon nebyl hlavní příčinou toho, v jakém duchu bylo utkání odehráno. Většinu herních situací rozhodčí posoudili správně a celkově dle názoru komise rozhodčích v utkání obstáli.“ Komise kromě jiného ale uvedla, že hlavní rozhodčí Ladislav Szikszay měl v 21. minutě vyloučit Angela Preciada za surovou hru proti Lukáši Provodovi. Szikszay dal Preciadovi žlutou kartu.

K nedělnímu zápasu se pak pojí ještě bizarní historky o tom, jak slávistický podavač míčů namáčel míče, které následně podával Lukáši Sadílkovi. Ten hází dlouhé auty a po jednom z nich Slavia na jaře na Letné inkasovala. A deník Sport pak referuje o přetopené kabině pro Spartu, kde navíc měl na tabuli čekat stejný nápis, za který Slavia pokárala své fanoušky.

„Kustodi přijíždějí na stadion tři hodiny před utkáním. Pokud by se tedy objevil jakýkoliv provozní problém v šatně hostů, je dostatek času ho obratem vyřešit. V 16:45 proběhla standardní porada mužstev s delegátem utkání, kde na otázku, zda je v kabině vše v pořádku, odpověděl vedoucí mužstva soupeře, že ano. V kabině jsou také radiátory s manuálním ovládáním. Mrzí mě, že se takové informace objevují na veřejnosti, protože provozní oddělení odvádí svou práci s maximální důsledností a podobná nařčení si nezaslouží,“ uvedl ke stavu sparťanské kabiny před zápasem David Šrámek, provozní ředitel ve Slavii.

K situaci s podavačem míčů se nikdo z vedení Slavie zatím nevyjádřil.

Související články

„Už nejsme malá země.“ Slovenské sebevědomí zvedl nečekaný hrdina

Slováci už se nepovažují za outsidery. Velkou zásluhu na tom má italský trenér Francesco Calzona. Máme pro vás pohled na novou éru tamější reprezentace přímo ze Slovenska od reportéra Lukáše Vráblíka.

Cesta na Euro

Koller mě dost urážel, vzpomíná na bundesligové souboje Gabriel

Petr Gabriel se pro deník Sport rozpovídal o své kariéře. Překvapivé vzpomínky přitom odvyprávěl na duely proti Janu Kollerovi.

Bundesliga

Anglie, Francie, nebo třeba Španělsko. Pokud Česko postoupí, půjde na favority

Pokud Česko zvládne středeční zápas s Tureckem a postoupí do osmifinále, dostane vítěze skupin B, C, nebo D. Lehcí soupeři to každopádně nejsou.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s