Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

28. únor 2024
Sdílejte:
Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.
Pavel Tykač, nový majitel SlavieFoto: Halftime / Petr Končal / SK Slavia Praha

Co Pavel Tykač přináší Slavii?

„Před deseti, patnácti lety jsem na to ještě mentálně neměl. Do takového rozhodnutí musí člověk dozrát. Jsme jinde, nemusí nás trápit, když někdy nebudeme mít vyrovnaný rozpočet. Něco se nepovede, ale klub se nebude toulat mezi majiteli nebo ve spodku tabulky. Přišla stabilita.”

Chystá změny v řízení klubu?

„Určitě ne, klub funguje pod vedením Jaroslava Tvrdíka skvěle. On mě k možnosti Slavii koupit přivedl. Známe se dlouho, plně ho respektuji a on je pro mě osobně hlavním partnerem a garantem toho, že se bude Slavia neustále rozvíjet. Ostatně jako tomu bylo posledních osm let. Do řízení klubu zasahovat nebudu, nechci. Řídí ho Jaroslav. Já si sednu do dozorčí rady.“

Poznámka redakce FC: Jako předseda dozorčí rady byl Pavel Tykač potvrzen včera na valné hromadě Slavie. „Ve statutárních orgánech svých firem normálně nejsem, ale v případě Slavie to považuji za důležitou symboliku a současně i závazek vůči fanouškům. Těším se na spolupráci. Zároveň mám radost, že je dneškem dovršen proces převzetí vlastnictví klubu a společně se všemi slávisty se těším na novou éru,“ uvedl k tomu majitel Slavie.

Jak vidí Slavii za deset let?

„Vnímám ji v evropském kontextu a jako realista si myslím, že při shodě okolností můžeme jednorázově uspět a udělat velký výsledek i za hranicemi. Samozřejmě dlouhodobě nejde soupeřit s Bayernem, Realem nebo Barcelonou, protože i z pohledu ekonomického jsou Madrid nebo Mnichov prostě objektivně jinde. Cíl je se jim přiblížit.”

„Musíme být z Česka minimálně dva, lépe tři evropsky konkurenceschopní. Dvě velká a silná mužstva doma, co dobývají Evropu, jsme dlouho my a Viktorka, a nyní i Sparta. Po spoustě let, kdy byli ‚pro ostudu světskou‘, se mi zdá, že to začali dělat dobře. Když v tom budeme my i oni pokračovat, můžeme Česko na evropskou fotbalovou mapu zapsat. Ne jako úspěch nebo trend, ale fakt.”

A příští desetiletka „doma“?

„Deset let, pět titulů. To jsem řekl Jaroslavovi (Tvrdíkovi) i fanouškům. Víc by se mi tedy líbilo šest. Zase ale, jsem realista. Ekonomická síla Sparty byla dlouho úplně jinde a nyní je stejná jako naše. Bude to nejen o schopnostech. Už to nebude tak, že naši hráči, trenéři, manažeři jsou lepší než jejich, ani obráceně. Prostě se jich nezbavíme, což je na druhou stranu skvělé. Není nic lepšího než ta naše rivalita, a to, že to váš hlavní soupeř dělá taky dobře. Posouvá to ve výsledku oba.”

Jaký má vztah s majitelem Sparty Danielem Křetínským?

„Nepřeceňoval bych to, že jsme s Danem Křetínským v nějakém zvláštním konfliktu. V byznysu jsme vedle sebe desítky let. Já si ho pamatuji jako mladičkého právníka dva roky po fakultě a on si mě pamatuje jako dvaatřicetiletého kluka. Známe se opravdu dlouho a na našem vztahu se nic dramaticky nezmění. Že bude legrace? Bude a já se na to všechno moc těším,“ řekl Tykač slávistickému časopisu Halftime.

Jak bohatý je vlastně Pavel Tykač a jak se v byznysu střetl s Danielem Křetínským

V půlce ledna mohli předplatitelé webu Football Club číst velký profil nového slávistického majitele. Tady je z něho krátká ukázka…

Na to, aby Tykač mohl klub dál rozvíjet, má peněz dost. Stejně jako Křetínský. Dvě miliardy na pořízení Edenu a další stamiliony korun do nákupu hráčů či rozvoje mládežnického tréninkového centra na pražském Šeberově, které jistě přijdou, jsou samozřejmě v kontextu českého fotbalu velké. Tykač si potenciální „hračku“ může bez problémů dovolit, protože se v byznysu klidně pohybuje v částkách o jednu nulu vyšších. Uhlí mu přes svoji problematičnost zatím vydělává. Pro Český rozhlas uvedl, že celá jeho skupina Sev.en měla v roce 2022 hrubý provozní zisk EBITDA přes 2,5 miliardy eur, tedy přes 60 miliard korun.

Pro srovnání, za koupi nové australské rodinné rezidence dal Tykač ve stejné době, kdy dohadoval koupi Slavie, téměř 400 milionů korun. Jinou nebyznysovou investicí je loňský příslib jedné miliardy korun (spolu se zbrojařem René Holečkem) do rozvoje vysoké školy CEVRO a její přeměnu na univerzitu. „Jsem konzervativní člověk. Vytvářím protiváhu levičáckému progresivismu, který nás může zabít,“ odůvodnil to loni Tykač na konferenci Lepší Česko.

Podobnou částku jako za Slavii vydal Tykač na akvizici uhelné elektrárny Počerady, kterou 1. ledna 2024 převzal od společnosti ČEZ. Za starý uhelný zdroj, jež je v tuzemsku emisně nejšpinavější, dal 2,5 miliardy korun. Loni na podzim pak Tykačova Sev.en Global Investments, přes níž uhelný magnát od roku 2019 dělá akvizice v zahraničí, získala 51 procent v australském uhelném těžaři Coronado Global Resources. Šlo o jeden z Tykačových největších obchodů z posledních let. Firma kotovaná na burze v Sydney produkující metalurgické a dražší uhlí do hutí, má tržní kapitalizaci (tedy zjednodušeně řečeno hodnotu) kolem tří miliard dolarů (asi 67 miliard korun). Jeho podíl má tedy hodnotu přes 30 miliard korun.

Jádrem jeho byznysu v Česku zůstává energetika. Do ní Tykač majetkově vstoupil v letech 2006 až 2007 akvizicí polovičního podílu v těžaři hnědého uhlí Mostecká uhelná přes kyperskou schránku Indoverse. Stoprocentně těžební podnik ovládl o pět let později. K těžbě přidal vlastnictví uhelných elektráren Chvaletice a Počerady, které získal od ČEZ. To z něj udělalo druhého největšího producenta elektřiny v Česku. Díky koupi elektrárny Chvaletice v roce 2013, kde přehrál Křetínského, se prohloubila i vzájemná nevraživost mezi oběma podnikateli. Ta vznikla hned po koupi Mostecké uhelné, protože Tykač výrazně zdražil uhlí, jež z jeho dolů odebíraly ČEZ i Křetínského EPH. Několik let trvající uhelná válka se v případě dodávek do majitelem Sparty vlastněné elektrárny v Opatovicích urovnala teprve v roce 2013. A to spíše proto, že Křetínskému nic jiného nezbylo.

Související články

Devadesátky je potřeba dostat z českého fotbalu, říkají Haindlová a Tomíček

Advokáti Markéta Vochoska Haindlová a Zdeněk Tomíček se věnují sportovnímu právu. Jak si po právní stránce stojí fotbal v Česku? Daří se čistit prostředí od „starých“ struktur? Jak velký vliv mají hráčští agenti? Mají fotbalisti dostatečné zastání? A jak je to s jejich statusem OSVČ?

Podcast

Video: Bořil vysadil sedativa. Suchánek zve do Edenu na titul

Mužskému týmu Slavie se titul vzdálil, ženský tým ale v sobotu hraje v Edenu derby se Spartou, které ho může výrazně přiblížit ke třetímu titulu v řadě. A na Slavii mají zálusk i na návštěvnický rekord, ke kterému by mohlo pomoct i video Michala Suchánka v rozhovoru se svým autem.

Ženský fotbal

50 dnů do Eura. Vyrazte na turnaj i bez vstupenek!

Fotbalový svátek roku se neúprosně blíží. Co si vlastně od Eura slibuje celé Německo? Jaký program kromě samotných zápasů bude nachystaný? Na co se mají připravit čeští fanoušci v Lipsku a Hamburku? Máme pro vás odpovědi.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s