Promítání: ČR vs. Portugalsko! Diskuze: Voráček, Podaný, Tuček! Víc info zde

Tvrdík hájí rekordní Zimův příchod: Zaplatil se už dřív a velký přestup ještě udělá

31. leden 2024
Sdílejte:
Slavia ve středu večer potvrdila příchod Davida Zimy z Turína za čtyři miliony eur, což je vyrovnaný rekord české ligy. Stejné peníze zaplatila v roce 2019 za Nicolae Stanciua. Jaroslav Tvrdík při té příležitosti vysvětlil, proč sešívaní takové peníze za Zimu dali.
David Zima ve Slavii v červenci 2021.Foto: Profimedia

David Zima se po dvou a půl letech v FC Turín vrací do Edenu. Třiadvacetiletý reprezentační obránce se Slavií podepsal smlouvu do června 2028.

„Příchodem Davida Zimy končí přestupní období A-tymu, jehož cílem bylo výrazné posílení kádru na rok 2024. Chceme naplno využít příležitosti ve všech třech soutěžích. Pokusit se o postup z osmifinále Evropské ligy, porvat se o titul a připravit se na boj o Ligu mistrů. Přivedli jsme tři české reprezentanty v ideálním fotbalovém věku – Davida ve 23 letech, Ondřeje Zmrzlého ve 24 letech a Jindru Staňka v ideálním brankářském věku 27 let. Tři zkušené hráče, kteří tým okamžitě posílí, doplnil velký talent Malick Diouf. Po dlouhé době jsme si také mohli dovolit neprodat žádného hráče základní sestavy, což je samo o sobě velkým posílením,“ říká k přestupu Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

„O Davida jsme stáli od začátku přestupního období. Byl to on sám, kdo to rozhodl v náš prospěch, přestože na něj existovaly nabídky blížící se dvojnásobku naší transferové ceny. Vážím si toho, že dal přednost Slavii v konkurenci dalších pěti evropských klubů a navíc respektoval výši platového stropu klubu. Již jeho první transfer do Turína pokryl náklady obou jeho příchodů. Věřím, že pomůže Slavii k naplnění jejich sportovních ambicí a v budoucnu ho čeká velký přestup do klubu top evropské ligy. Za posledních pět let jsme prodali hráče za více než 100 milionů euro, nyní čtyři miliony investujeme, ale jsme přesvědčen, že se nám to sportovně i finančně vrátí,“ dodává Tvrdík.

Celkově do zimních přestupů Slavia investovala přes 180 milionů korun a k tomu ještě do Plzně za Staňka poslala Matěje Valentu a Lukáše Červa. Ukazuje to na její rostoucí finanční sílu pod Pavlem Tykačem, který už čeká jen na potvrzení antimonopolního úřadu, aby se už brzy definitivně stal novým majitelem Slavie.

Z návratu Davida Zimy má velkou radost trenér Jindřich Trpišovský. „Získáváme hráče, který má velké evropské zkušenosti, hrál proti TOP klubům jako jsou Nice, Leverkusen, Leicester nebo Arsenal. A obstál. Je to hráč, který má ve 23 letech 19 startů za národní tým, zná klub, systém, zná zdejší prostředí, přesně se hodí do herního pojetí, které praktikujeme. Máme hodně ofenzivní mužstvo, David patří k těm, kteří hodně myslí na defenzivu, chodí na hřiště s cílem neinkasovat, zabezpečovat spoluhráče. Navíc má přes 190 centimetrů, je silný v hlavičkových soubojích, je velice rychlý, má skvělou kilometráž. Získáváme prostě ve všech směrech hotového hráče, který má ve svém věku všechno před sebou, a jsme za to moc rádi,“ těší hlavního trenéra Jindřicha Trpišovského.

Zima v letošní sezoně Serie A za FC Turín nastoupil jen do pěti zápasů, ve kterých odehrál 86 minut. V minulé sezoně pak velkou část neodehrál kvůli zraněnému kolenu a zasáhl jen do devíti ligových zápasů. Nejvíc toho odehrál v první turínské sezoně, kdy nastoupil do 20 zápasů.

„Ze Slavie jsem nikdy vlastně úplně neodešel, protože jsem zůstal ve skupině hráčů na WhatsAppu až doteď. Chtěl jsem ve skupině zůstat a dohodli jsme se, že mě tam nechají, abych mohl být s hráči a realizačním týmem v kontaktu, abych věděl, co se v klubu děje. Chci realizačnímu týmu a panu Tvrdíkovi poděkovat za to, co pro mě udělali. Jsem připraven pro Slavii udělat maximum, ať už na hřišti nebo jinde,“ hovořil po přestupu odhodlaně třiadvacetiletý reprezentační obránce David Zima.

V kádru má teď Slavia vedle Zimy na stopera kapitána Tomáše Holeše, Tarase Kačarabu, Igoha Ogbua, Sheriffa Sinyana a Tomáš Vlčka. Teď v zimě navíc z Teplic koupila 20letého Štěpána Chaloupka, který bude ještě na jaře hostovat na severu Čech a pak by se měl připojit ke slávistickému áčku.

O českého zadáka se v posledních dnech intenzivně zajímal druholigový Hamburk, který ho chtěl získat na hostování s opcí. Tu údajně během úterý navýšil na sedm milionů eur. Zima ale měl trvat na tom, že se chce vrátit do Slavie, odkud do Turína v létě 2021 zamířil (tehdy se spekulovalo o částce za přestup v rozmezí pěti až šesti milionů eur).

Související články

Kapitán Stanciu a v bráně Nita? Rumuni chtějí vystoupit z Hagiho stínu a sází na disciplínu

Můžou překvapit? A jakou roli v týmu mají staří známí Nicolae Stanciu a Florin Nita? O šancích Rumunska na Euru vypráví exkluzivně pro Football Club bývalý asistent národního týmu Ionut Badea.

Cesta na Euro

Kadeřábek má být v základu. EURO vyhraje Francie, říká Jarolím

Rozhovor s Davidem Jarolímem, bývalým českým reprezentantem a kapitánem Hamburgeru SV, o evropském šampionátu v Německu, vyhlídkách našeho nároďáku, vzpomínkách na MS 2006 a EURO 2008 a také o příští sezoně Bundesligy.

Cesta na Euro

Stříbro, bronz i Collina. Připomeňte si „česká“ Eura

Mistrovství Evropy si nejde představit bez Česka. Připomeňte si ve fotkách slavné chvíle i pády ze sedmi předchozích turnajů.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s