Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Trenér od Red Bullu a v útoku Baroš s Kollerem. Trpišovský s Priskem o evropském startu

21. září 2023
Sdílejte:
Pro české týmy startují pohárové skupiny. Sparta v Evropské lize přivítá kyperský Aris, Slavia hraje ve stejné soutěži v Ženevě a Plzeň doma zahájí Konferenční ligu s kosovskými Ballkani. Projděte si, s čím do těchto soubojů jdou trenéři všech tří týmů. Máme odpovědi z předzápasových tiskových konferencí.
Jindřich Trpišovský na tiskovce v Ženevě.Foto: SK Slavia Praha

Brian Priske, trenér Sparty

  • Sparta - Aris Limassol, skupina C Evropské ligy, 21:00, vysílá Sport2

Jaká je v týmu nálada?

Rozhodně jsme v dobrém rozpoložení. V poslední době jsme udělali velký progres. Po reprezentační přestávce jsme navíc zvládli i úspěšně navázat na povedený úvod sezony a to nejen výsledkově, ale i výkonnostně. Jsme tedy v dobré situaci. Navíc hrajeme doma a uděláme vše proto, abychom získali tři body. Jdeme do utkání sebevědomí, i když samozřejmě víme, že to bude těžké.

Co od soupeře očekáváte?

V minulé sezoně se Aris poprvé stal mistrem, poprvé se také představí v evropských pohárech. Mají kvalitní kádr, ve kterém je hned několik reprezentantů a hráčů se zkušenostmi z evropských soutěží. Jedná se o ofenzivně laděný tým, který je velmi rychlý a bude náročným soupeřem. Jejich trenér prošel kluby z rodiny Red Bull, takže má zaryté jejich principy, které se zakládají na intenzitě a represinku. Bude to pro nás tedy těžký zápas.

Byli jste blízko skupině v Lize mistrů. Řekl byste zpětně, co vám chybělo?

Abyste se dostali do Ligy mistrů, musíte ukázat absolutně nejvyšší kvalitu. Před tímhle létem měla Sparta za 11 let jen jednu příležitost kvalifikovat se z mistrovské části. Byli jsme docela blízko, bohužel jsme vypadli na penalty. Česká liga možná není ta největší, není ale pochyb o tom, že dokáže vyprodukovat týmy, které se dostanou do Ligy mistrů. Sparta má obecně v pohárech velmi dobrou historii a teď je na tomto týmu, aby navázal na úspěchy a dobře se prezentoval v Evropské lize.

S jakým cílem jdete do utkání?

Budeme se prezentovat stejně jako vždy. Navíc hrajeme doma, což znamená, že budeme mít plný stadion v zádech. Chceme ukázat naší plnou sílu a vysoké herní tempo, na které jsme zvyklí. Zároveň se budeme držet i našich defenzivních principů a vysokého presinku, do kterého se zapojují i stopeři. Musíme si ale dát pozor i na to, v čem je Aris silný. Jak už jsem říkal, čeká nás silný soupeř, věřím ale, že s naší hrou uspějeme.

Aris v předkolech nastřílel hodně gólů. Má tento fakt vliv na vaši taktiku?

Kvalifikovat se do skupinové fáze není rozhodně snadný počin, v evropských pohárech si proto každý tým zaslouží respekt. Budu se opakovat, ale k soupeři rozhodně přistupujeme s respektem. Pro nás je ovšem vždy klíčový náš vlastní styl hry a způsob, jakým se budeme prezentovat. Kluci vědí, co mají hrát. Samozřejmě určité aspekty můžeme trochu měnit podle toho, jak se bude prezentovat náš soupeř.


Jindřich Trpišovský, trenér Slavie

  • Servette - Slavia, skupina G Evropské ligy, 18:45, vysílá ČT Sport

Jak vnímáte soupeře?

Je to tým se silnými individualitami v útoku, velmi ofenzivní mužstvo. Věřím, že to bude zápas nahoru dolů, kde bude spousta zajímavých šancí na obou stranách. Se Servette jsme se potkali v zimě na soustředění, kde jsme spolu odehráli dvojzápas. Protočili jsme proti sobě podstatné části obou kádrů, Ženeva má dva silné útočníky s výborným podhrotovým hráčem. Je to silný tým do ofenzivy, zejména na středu hřiště. V zápasech, které odehráli, byli směrem do útoku nebezpeční, zejména jejich dva hrotoví hráči, navíc velmi dobře doplňují vápno. Řada hráčů umí dobře nacentrovat, takže do ofenzivy jsou velice silným týmem. Věříme ale, že pořádně prověříme i jejich defenzivu.

Rozhodne momentální forma? Soupeři se v této sezoně příliš nedaří, navíc je to pro něj první účast ve skupině UEL.

Je otázka, v jakých sestavách obě mužstva nastoupí. Zkušenosti samozřejmě hrají důležitou roli, mohou být rozhodujícím bonusem. Na druhou stranu, v domácím prostředí a navíc při debutu se chcete vždy ukázat v nejlepším světle. Rozhodující faktor bych tedy hledal někde jinde. Servette aktuálně formu příliš nemá, v podobných zápasech se ale mohou týmy chytit. S kvalitou soupeře roste i váš výkon, takže bych je vůbec nepodceňoval, právě naopak. Viděl jsem zápasy Servette s Young Boys Bern a s Rangers, dopředu jsou hodně silní. Mají kvalitní brejkové hráče i kreativní mozek ve středu hřiště, který musíme eliminovat. Bude rozhodovat to, který tým druhému vnutí svůj styl a přiblíží se svému top výkonu.

Máte jasno o sestavě? Diskutované téma je i brankářská pozice.

Máme, hráči se nominaci úvodní jedenáctky dozvěděli už v úterý, kdy jsme absolvovali taktický trénink. O brankáři jsme také rozhodnutí, chytat bude Aleš Mandous. Poslední utkání odehrál velmi dobře, je ve skvělé pohodě. Jak to bude dlouhodobě, vyřešíme později. Rozhodovat se budeme průběžně. Možné je, že dostanou příležitost hráči z krajních pozic, kteří se na trávník v lize tolik nepodívali. Bude to tedy mix sestavy z Pardubic doplněný nějakými změnami.

Divíte se ostatním trenérům, kteří do poslední chvíle tají, kteří hráči nastoupí?

Dělávám to taky, někdy trenéři vnímají pozadí událostí, kvůli kterým nechtějí informace pouštět ven, například v případě zranění. V našem případě jde ale o důležité a podstatné informace. Nám všem je jasné, že Mandy bude proti Ženevě chytat, takže není, proč to tajit. Aleš to ví, Koli dostal volno, potřebuje se dotrénovat, dát se dohromady. Spadly z něj určité věci, které pro něj nebyly jednoduché. Zbytek vám samozřejmě neprozradím.

Napište s námi pohádku

Zdeněk Folprecht vyměnil ligové kopačky za klávesnici a sepsal pro své dva syny veselé fotbalové pohádky. Pomozte v naší crowdfundingové kampani k vydání knížky a pořiďte si ji do knihovny, ať může rozdávat radost i u vás doma.

U toho chci být!

Co říkáte na útočnou dvojici Servette?

Myslím si, že se dobře doplňují, oba jsou fyzicky dobře vybavení. Každý má trochu jiné dispozice, což bude vidět. Kdybych to měl rychle srovnat, tak je to něco jako dvojice Koller – Baroš. I když Bedia je trochu jiný, než byl Bari. Crivelli je obrovský bojovník, z fleku by vizuálně mohl mít i filmové role od Ramba až po aztéckého bojovníka. Je to silný, agresivní hráč. Letí na něj spousta dlouhých míčů, má skvělé fyzické parametry. Bedia má velkou rychlost, dobrý driblink a umí jeden na jednoho. Je to spíš náběhový hráč, který řeší brejkové situace. Dobře se doplňují, spolupracují s Cognatem. Jejich největší zbraní je, když se dostanou do vápna, letí vám tam centr a jsou tam tihle dva útočníci a Cognat z druhé vlny.

Jaká je současná síla vašeho týmu v porovnání s kádry, se kterými jste dvakrát uhráli v Evropské lize čtvrtfinále?

Kdyby tu byl Linži, Juras a Olie (Ondřej Lingr, David Jurásek a Peter Olayinka), tak věřím, že bychom došli hodně daleko. Příchody, které jsme udělali, Mojma, Tiji (Mojmír Chytil a Muhamed Tijani) nebo třeba Míša Tomič, se kvalita týmu doplnila, ale na jiných postech, než jsme měli. My teď musíme mít primární koncentraci, abychom vůbec ze skupiny postoupili. Pak až můžeme řešit, co bude dál. Zrovna včera jsme se bavili o zápasech v Linci, s Fenerbahce. Moc hráčů nám z té doby nezbylo. Máme teď jinou typologii týmu, ale vidím velkou perspektivu. Máme hodně mladých hráčů, kteří se točí v základní sestavě. Máme velký ofenzivní potenciál, který doufám, že zítra na evropské scéně ukážeme. Otázka bude, jak se vyrovnáme s defenzivní částí, evropské zápasy jsou jinak vedené. Ofenzivní hráči mají kvalitu, nároky na naši defenzivní činnost včetně brankáře budou velké. Budeme potřebovat, aby nás obrana podržela.


Miroslav Koubek, trenér Plzně

  • Viktoria - Ballkani, skupina C Konferenční ligy, 21:00, vysílá Sport 1

Máte v zádech deset výher v řadě. Jak to vnímáte?

Musíme trochu krotit emoce. Už to bylo dokonce součástí přípravy na zápas ve Zlíně. Já na to dbám, myslím na to a kluci argumentaci chápou.

Jste před svým trenérským debutem v základní skupině evropských pohárů nervózní?

Nervózní nejsem, těším se. Jelikož je to prvně, tak o to víc si to člověk může užít. Konečně se to podařilo, jsem rád a těším se.

Půjdete do utkání jako favorit?

Já role favoritů nemám rád, samozřejmě je to názor novinářů a bookmakerů. Já jsem pokorný k soupeři, je to velice kvalitní soupeř. Ti kluci jsou výteční na balonu a mají rychlou dynamiku. Známe jejich přednosti, i jejich slabiny a věřím tomu, že toho dokážeme využít.

Berete se jako favorit celé skupiny?

Nemyslím si, že jsme takoví favoriti tohohle zápasu a celé skupiny. Je tam Dinamo Záhřeb, Astana, která hraje na umělce. To jsou těžcí a kvalitní soupeři, kteří vyřadili kvalitní soupeře. Je potěšitelné, že náš výkon je hodnocen tak, že jsme favorité, ale já to tak úplně nevidím, celou tu skupinu. Teď v domácím prostředí uděláme vše proto, abychom to zvládli.

Myslíte si, že bude Ballkani podobným soupeřem jako Drita?

V loňském ročníku kosovské ligy skoro žádný rozdíl nebyl. Drita skončila jen tři body za mistrem Ballkani s obrovským náskokem před ostatními mužstvy. Toto mužstvo je fotbalovější, je útočně laděné, má silnější kombinaci a držení míče. Je střelecky produktivní a je rafinované a takticky dobře připravené.

Po nepovedeném startu jste naskočili na vítěznou vlnu. Čím to?

Je to proces stabilizace. Nám se nevydařil vstup, ty první tři zápasy, kdy jsme měli jednu porážku a dvě remízy a nebyli jsme produktivní. Hledali jsme cestu, jak to zproduktivnit. Myslím si, že jsme se trefili do toho, jak využít obě věže, co tu máme (Chorý a Durosinmi). Začalo se jim dařit a začali být i produktivnější s podporou zálohy, tudy šla ta cesta. Zproduktivnit to, změnili jsme rozestavení, to s tím souvisí, a to se v této fázi podařilo.

Máte v plánu dělat nějaké změny v sestavě?

Myslím, že když něco funguje, tak se to má ponechat do té doby, dokud to funguje. Vždy je to o jednom, dvou postech s ohledem na soupeře, ale abychom po zápase ve Zlíně něco měnili, ve smyslu personálním, to by byla hloupost.

Je pro vás účast ve skupinové fázi evropských pohárů vrcholem kariéry?

Jelikož jsem skupinu ještě nehrál, tak je to součástí vrcholu mé kariéry. Je to potěšitelné, že se dosáhla nějaká meta. Já se dostal do ligy v 57 letech, dnes tam jsou po třicítce, já si to musel odpracovat. Teď to ovoce přichází, ale aby mi to vytvářelo nějaké další sny, to ne.


Zdroj textů: weby Sparty, Slavie a Viktorie Plzeň

Související články

Spartu na Strahově chceme, říká starosta. Nový stadion vidí jako příležitost pro restart celé lokality

„Pan starosta Čižinský si oddechne, že se mu povede vytlačit Spartu z Prahy 7 na Prahu 6. A my zase budeme rádi,“ říká v rozhovoru starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Podle něj je navíc reálné, že nový stadion Sparty pro 35 tisíc lidí bude stát dřív než za doposud diskutovaných 11 let.

Rozhovor

Glosář Luďka Mádla: Blázni na stadionu a Baník v Evropě

Válce s fanoušky předejde dialog s nimi, Baník se sice dočkal Evropy, ale evropsky se zatím příliš nechová a Zlínu se nevyplatilo zaměnit poslední varování za úspěch.

Glosář

Video: VAR posvětil krále střelců. Ptáme se: byl Jurečka v ofsajdu?

Václav Jurečka dal v posledním kole dva góly Mladé Boleslavi a obhájil tak korunu pro krále ligových střelců. Obě branky přezkoumával delší dobu VAR a nezrušil je. Jak byste rozhodli vy?

Česká liga
Aktualizováno
Popup se zavře za 8s