Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Předobjednávky zde

Tahle výhra je pro tátu. Start ligy očima trenérů

24. červenec 2023
Sdílejte:
Obě pražská S začala nový ročník výhrou před zaplněným stadionem a i Plzeň navázala na jaro, když prohrála v Teplicích. Nováček z Karviné sestřelil Zlín a jeho trenér věnoval svou první ligovou výhru zesnulému otci. Jak první kolo nové sezony viděli koučové všech šestnácti klubů? Máme jejich hlasy.
Jeden z mužů kola. Lukáš Haraslín sestřelil dvěma brankami Olomouc. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

FK Pardubice – Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

• branka: 5. Hůlka
  • červená karta: 68. Jakub Matoušek (Pardubice)
  • diváci: 3817

Radoslav Kováč (trenér Pardubic): „Zápas jsme nezvládli, takže jasné zklamání. Příležitosti na branku byly, ale selhali jsme ve finální fázi. Nerad se bavím o štěstí, ale trochu chybělo. Krobi (Krobot) to tam měl jasně dané, ale blbě to trefil. Hrozně mě mrzí gól ze standardní situace, můžeme se na to připravit. Na druhou stranu se mi určitě líbila reakce našeho týmu, že netrvalo dlouho a po gólu našel svůj rytmus. Do poločasu jsme hráli velmi dobře, bohužel tomu chyběl jen gól. Z těch šancí žádný nedat je špatně. Kluci, kteří hráli poprvé, to zvládli velmi dobře. Věřím, že to bude pokračovat. Potřebujeme v sobotu porazit Jablonec.“

Jaroslav Veselý (trenér Bohemians): „Určitě jsme spokojenější se třemi body než s předvedenou hrou. Do utkání jsme vstoupili dobře, vstřelili jsme branku a 20 minut jsme utkání kontrolovali. Domácí byli zaskočeni. Pak jsme udělali hloupý roh, z něhož zahrozili velkou šancí. Tím se děj prvního poločasu úplně překlopil. Domácí nabrali víru, že by s tím mohli něco udělat. Začali být nebezpeční a přežili jsme několik závarů. Po rohu to tam skákalo na brankové čáře, bylo to hodně se štěstím. Zbylých 25 minut prvního poločasu byly Pardubice lepším, nebezpečnějším týmem. Odolávali jsme s vypětím všech sil. V úvodu druhého poločasu jsme byli lepší, domácí jsme přitlačili. Je škoda, že jsme nevstřelili druhou branku, která by zápas zlomila. Takové šance je třeba proměňovat, protože si pak ušetříte nervózní konce. V závěru jsme přežili velkou šanci v malém vápně. Když soupeř hraje v deseti, tak bychom si to měli pohlídat, to mi vadí. Když se na to podívám objektivně, bylo to spíš remízové utkání. Chápu, že domácí jsou zklamaní. Víme, že náš výkon měl k dokonalosti daleko.“

MFK Karviná – FC Zlín 4:1 (3:0)

• branky: 6. Mikuš, 27. Budínský, 34. Svozil, 53. Bartl – 48. Tkáč
  • diváci: 2 967.

Tomáš Hejdušek (trenér Karviné): „Takový výsledek jsme nečekali, ale chtěli jsme uspět. Před klukama smekám. Pro nás je každý soupeř těžký a doufám, že to není jediný takový zápas. Nabádám hráče k pracovitosti a pokoře a tohle je pro ně odměna. Toto vítězství, moje první ligové, bych rád věnoval nahoru, před měsícem mi zemřel otec. Je to výhra pro něj.“

Pavel Vrba (trenér Zlína): „První poločas byl od nás hodně špatný, Karviná zaslouženě vedla 3:0 a ještě nastřelila břevno. Byla rychlejší, důraznější. My jsme nestíhali, dobíhali k hráčům pozdě. Výsledek tomu odpovídal. Ve druhém poločase jsme herně ožili, ale nestačilo to.“

FK Teplice – FC Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

• branka: 28. Trubač z penalty
  • diváci: 8141

Zdenko Frťala (trenér Teplic): „Vítězství je nesmírně cenné, Plzeň je nadstandardní tým, který se neporáží každý den. Soupeře jsme nepřehráli, ale týmovým výkonem a výbornou organizací hry jsme nepouštěli Plzeň do šancí. K výsledku nás dovedla zdravá agresivita a zodpovědnost. Soupeř byl pro nás částečně nečitelný, protože šlo o první kolo a trenér Koubek dokáže hrát různé herní systémy. Byli jsme se ale na ně podívat, na jejich způsob hry jsme byli připravení. Nakonec se dá říct, že Plzeň pro nás byla lepší soupeř na úvod než nějaký tým z druhé poloviny tabulky.“

Miroslav Koubek (trenér Plzně): „Je to zklamání, určitě jsme si to představovali jinak. Věděli jsme, jakým vývojem Teplice prochází, udělaly velký pokrok. Trenér Frťala přesně ví, co chce hrát. Teplice dávno nejsou žádný otloukánek, je to velice urputný tým, má kompaktní styl hry do defenzivy a velmi nepříjemný přechod do útoku. Z jedné takové akce byla i penalta. První poločas jsme příliš věřili, že soupeře přehrajeme kvalitou, ale chyběla nám větší nabídka a rychlejší rozehrávka, agresivita. Po prostřídání a změně rozestavení jsme se do tlaku dostali, z čehož bylo množství rohů a standardek. S nimi jsme ale naložili prachbídně. Vítězství domácích můžeme označit za zasloužené.“

SK Slavia Praha - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)

• branky: 4. Van Buren, 70. Chytil
  • diváci: 17 311

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Do zápasu jsme dobře vstoupili. Hned ve čtvrté minutě nám vyšla první akce, krásnou přihrávkou od Tomáše Vlčka jsme se dostali za obranu a dali gól. Otevřelo to zápas, což nám pomohlo a trochu nás uklidnilo. Potom byl výkon velice dobrý, bohužel se nám dlouho nedařilo přidat druhý gól. Pak měl Hradec velkou gólovku okolo 60. minuty, kdy mohl srovnat. Potom nám pomohli střídající hráči, kteří zvedli výkon a aktivitu. Druhý gól Mojmíra (Chytila) nás definitivně uklidnil a zápas jsme dohrávali, jak jsme si představovali. Z naší strany dobrý vstup do sezony. Přemýšlím, jestli tam bylo něco negativního kromě zahazování šancí.“

Jozef Weber (trenér Hradce): „Slavia zvítězila zaslouženě. Nezvládli jsme vstup do utkání, neaktivitou jsme posadili Slavii na koně a ta nás ztrestala. Nechtěli jsme brzy dostat gól, ale to se bohužel nepovedlo a trochu nám to zhatilo plány. V první půli jsme zkazili strašně moc balonů v přechodové fázi, na hráče to dnes asi trochu dolehlo. Ve druhé půli se to zlepšilo. Posunuli jsme presink a začali jsme být nebezpečnější. Poslali jsme na hřiště do presinku typologicky jiného hráče, než je Vašek Pilař. S výsledkem 1:0 se stále dalo něco dělat. Ale promarnili jsme svoji chvilku štěstí, kterou na Slavii potřebujete. Za stavu 1:0 jsme neproměnili velkou šanci. Přes aktivitu jsme si už další nevytvořili a druhý gól to zlomil. V takovém utkání se musí sejít víc faktorů. Nesmíte dostat gól hned na začátku a když už máte nějakou šanci, musíte ji proměnit.“

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:1 (1:0)

• branky: 8. Kušej, 47. Kostka, 57. Jawo - 75. Alégué
  • diváci: 3431

Marek Kulič (Mladá Boleslav): „Jablonec měl velmi dobrou přípravu a věděli jsme, že bude hrát ze zabezpečené obrany a chodit do protiútoků. Začátek byl nervózní z obou stran, ale naštěstí se nám podařilo brzy vstřelit branku. Ve druhé půli jsme dali nádherné góly, ten Kostkův byl něco fantastického. I Jawo to trefil skvěle, luxusně se do toho voleje položil. Měli jsme i další šance, kluci navíc pracovali výborně směrem dozadu a dovolím si tvrdit, že jsme Jablonec nepustili do žádné stoprocentní šance.“

Radoslav Látal (Jablonec): „Mladá Boleslav vyhrála zcela zaslouženě. Soupeř nás předčil agresivitou, přístupem, dynamikou, touhou po vítězství. Navíc dal dva krásné góly. Nevyšly nám vstupy do obou poločasů, srazila nás hlavně druhá branka. V závěru jsme se trochu nadechli, ale v útočné fázi to od nás bylo velice slabé. Nehrála nám křídla, chybělo nám víc zakončení.“

FC Slovan Liberec - FC Baník Ostrava 3:1 (2:0)

• branky: 19. vlastní Kpozo, 41. Červ, 64. Doumbia - 47. Tetour z penalty
  • diváci: 3338

Luboš Kozel (Liberec): „Můžu být spokojený. Jak výkonem, tak výsledkově jsme to zvládli tak, jak jsme si představovali. Myslím, že hlavně první poločas byl z naší strany kvalitní. Naše vedení bylo zasloužené, i když prvním gólem nám Baník pomohl. V úvodu druhé půle jsme udělali chybu, zbytečná penalta. Baník ucítil šanci, trochu jsme znejistěli. Ale cením si toho, že mužstvo postupně hru zase vyrovnalo. Začali jsme si znovu vytvářet šance a Doumbia to krásně trefil za šestnáctkou. Svůj výkon korunoval krásnou brankou. Gól nám strašně pomohl, uklidnili jsme se a taktickým výkonem to dovedli do vítězného konce. Náš projev byl podobný tomu, jak jsme hráli v závěru jara.“

Pavel Hapal (Ostrava): „Jsem hrozně naštvaný. Budu kritický do vlastních řad, první půle byla z naší strany katastrofální. Neměli jsme pohyb, prohrávali jsme souboje, velice naivně jsme bránili. Nakonec to vyústilo ve vlastní branku. Poté jsme neuskákali jednoduchý centr, dostali jsme druhý gól a tím jsme určili ráz utkání. Hráli jsme velice zdlouhavě, pomalu směrem dozadu. Takhle se liga nedá hrát, ať je tady 10 nebo 15 nových hráčů. V poločase jsme museli zvýšit hlas. Druhý poločas jsme se zlepšili, když jsme přešli do čtyřobráncového rozestavení. Dali jsme kontaktní branku, trochu jsme se nadechli. Druhá půle snesla nějaká kritéria. Měli jsme poměrně dost zakončení, ale kromě penalty jsme žádné nevyřešili. Jediného hráče, kterého bych pochválil, je Kubala. Za mě náš nejlepší hráč. Pak ještě někteří střídající hráči, třeba Šín, zbytek katastrofa. Jak jsme v celé přípravě dobře bránili a nedostávali góly, tak dnes jsme v defenzivní činnosti propadli jako tým.“

1. FC Slovácko - SK Dynamo České Budějovice 4:1 (2:0)

• branky: 36. Havlík, 39. Kim sung-pin, 76. Valenta, 80. Mihálik - 54. J. Hora z penalty
  • diváci: 4324

Jan Baránek (asistent trenéra Slovácka): „Pro nás je to velmi důležité vítězství na začátku soutěže. Věděli jsme, jaký styl hry Budějovice praktikují a připravili jsme se na něj. V první půli jsme toho dvakrát využili a dali dvě branky. Po přestávce nás mrzela nejen penalta, ale i faul, který jí předcházel. Pak jsme se dostali zbytečně pod tlak a měli jsme při standardních situacích Budějovic namále. Dali jsme ale třetí gól a čtvrtý to definitivně rozsekl. Čtyři branky jsou naším nadprůměrem, ale nepřekvapilo mě to, neboť nám to padalo i v přípravě.“

Marek Nikl (České Budějovice): „Moje hodnocení bude velmi stručné. Jsem velmi zklamán z výsledku, který jsme si podle předvedené hry nezasloužili. Mohli jsme tu uhrát nějaký ten bod. Tři góly jsme soupeři darovali, ale fotbal se skládá z chyb, kterých jsme udělali dost. Stane se, nedokázali jsme na to zareagovat, hlavně v části druhé půle za stavu 2:1, kdy jsme měli šance minimálně na vyrovnání. Slovácko je ale velmi kvalitní a zkušený tým, jakmile dalo třetí gól, bylo hotovo.“

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

• branky: 16. a 55. Haraslín
  • diváci: 17 153

Brian Priske (Sparta): „První zápasy sezony nikdy nejsou lehké. Úplně nevíte, co čekat od soupeře. Celkově jsem po dnešním zápase z výkonu šťastný a spokojený. I když se podívám na data z utkání, soupeři jsme nedovolovali nějaké průnikové přihrávky, útoky, nepustili jsme ho do mnoha šancí. Sami jsme dali dva pěkné góly a vytvořili jsme si další velké šance. Budeme se teď soustředit na to, abychom ještě vylepšili některé detaily, například jsme mohli vstřelit víc branek. Lukáš Haraslín nepochybně odehrál opravdu dobrý zápas. Byl velmi dobrý s míčem u nohy, jeho vysoká kvalita se projevila. Moc rád jsem i za nulu pro Vorlise (Vojtěcha Vorla). Byl velmi klidný s míčem, počínal si sebevědomě.“

Václav Jílek (Olomouc): „Zasloužené vítězství Sparty. I když myslím, že to nebylo tak, že by nás nějak zválcovala. Odehráli jsme slušnou první půli. Chtěli jsme hrát hodně vysoko, aktivně, bohužel jsme propadli v jedné situaci. Rozdíl mezi námi a Spartou byl v řešení finální fáze. Lukáš Haraslín byl faktor, který rozhodl utkání. Udělal to skvěle a Sparta šla do vedení. Za mě tam předtím byl diskutabilní zákrok na Vodháněla ve vápně, ještě jsem neviděl záznam. Potom jsme měli dvě gólové situace. Nejprve měl Navrátil nabrat balon a jít sám, poté Vodháněl netrefil míč z malého vápna. Kdybychom srovnali, vývoj by byl asi jiný. Nevyšel nám vstup do druhého poločasu. Chtěli jsme hrát hodně vysoko, trochu jsme otevřeli středový prostor a Sparta toho dokonale využila. Přidala uklidňující druhý gól, to byla pasáž, kdy se o utkání rozhodlo. Většinou tady hrají týmy z bloku, my jsme se takhle prezentovat nechtěli.“