Zajíc na EURO se super slevou jen za 149 Kč! Objednávejte zde

Tlak byl enormní, někdy jsem to nechápal. Šilhavý splnil úkol a skončil

21. listopad 2023
Sdílejte:
Česko jede na Euro, ale trenérský tým Jaroslava Šilhavého u toho už nebude. Projděte si, jak kouč svůj konec po pěti letech u reprezentace vysvětlil.
Je konec.Foto: Profimedia

Česko je i poosmé v řadě na mistrovství Evropy, když v Olomouci porazilo Moldavsko 3:0 a nakonec si dokázalo zajistit druhé postupové místo za Albánií a před Polskem a právě Moldavskem.

Hned po zápase oznámil konec svého působení u reprezentace trenér Jaroslav Šilhavý. Skončí i celý jeho realizační tým.

„I přesto, že máme radost, tak před zápasem jsme se rozhodli, že pokračovat u národního týmu nebudeme. Předsedovi FAČR Petru Fouskovi jsem to oznámil. Tlak už byl enormní, někdy jsem to ani nechápal. I to přispělo k našemu rozhodnutí,“ řekl Šilhavý.

„Není to jen o mně, ale mám za sebou celý realizační tým. Jsem přesvědčený, že práci jsme odvedli a výsledky za sebou zanecháváme dobré,“ dodal trenér.

V úterý zasedá Výkonný výbor FAČR, který má ve své gesci i jmenování Šilhavého nástupce. Dnes ale jeho jméno ještě neoznámí.

„Chci v první řadě vyslovit spokojenost s tím, že jsme se na evropský šampionát probojovali. Trenér Šilhavý se mnou hovořil a své rozhodnutí mi oznámil. Je potřeba mu poděkovat jak za tuto kvalifikaci, tak za uplynulých pět let, kdy vedl národní mužstvo a povedlo se mu Euro 2020. Česká delegace na losu mistrovství Evropy určitě bude a hlavní je, že tam budeme jako účastníci finálového turnaje. Spekulovat o jménu nového hlavního trenéra reprezentace je předčasné. Na zasedání výkonného výboru určitě o novém trenérovi nerozhodneme,“ řekl Petr Fousek, předseda fotbalové asociace.

V médiích se spekuluje o jménech jako Ivan Hašek, Vítězslav Lavička nebo Martin Svědík, současný kouč Slovácka nedávno řekl, že by o post trenéra národního týmu měl zájem. Vysněnou variantou mnohých je Jindřich Trpišovský, ten má ale se Slavií smlouvu až do léta 2026.

Teď se ještě vraťme do Olomouce. „Chtěl bych klukům poděkovat, jak zápas zvládli po všech těch událostech a splnili jsme cíl v podobě postupu na evropský šampionát,“ uvedl Šilhavý v rozhovoru pro ČT sport několik minut po závěrečném utkání s Moldavskem, ve kterém si reprezentace zajistila účast na osmém evropském šampionátu za sebou.

Šilhavý dostal na pozápasové tiskové konferenci dotaz i na to, jak velký vliv měla na jeho rozhodnutí skončit sobota, kdy trojice hráčů Kuchta, Brabec a Coufal popíjela v klubu Belmondo. „Ranilo mě to, hodně mě to ranilo. Nicméně, jak jsem říkal, už to v nás zrálo nějakou dobu, proto to rozhodnutí padlo. Tyhle události na něj měly vliv, ale nebyly úplně zásadní. Už to ve mě zrálo, tohle tomu nepomohlo,“ cituje Šilhavého deník Sport. Zradili ho hráči? „No, trošku jo. Byl to úlet těch tří kluků, ale nemyslím si, že to bylo kvůli Šilhavému,“ pokračoval trenér, který reprezentaci vedl od podzimu 2018.

Celkem Šilhavý odtrénoval 59 zápasů s bilancí 28-10-21, a je tak na třetím místě historické tabulky trenérů podle počtu otrénovaných utkání. Víc zápasů na lavičce národního týmu absolvovali jen Karel Brückner a Jozef Vengloš (oba 76).

Jak připomíná asociační web Fotbal.cz Šilhavý po svém příchodu do funkce, ve které nahradil Karla Jarolíma, nejdřív v rozehrané Lize národů zachránil účast v lize B a v dalším roce postoupil na Euro 2020, na kterém se Šilhavého tým dostal až do čtvrtfinále. Uspěl také v novém ročníku Ligy národů, ve které postoupil do elitní ligy A.

Na druhou stranu reprezentace nepostoupila na mistrovství světa 2022, když v kvalifikační skupině skončila třetí za Belgií a Walesem a padla v baráži ve Švédsku v prodloužení, a následně sestoupila v Lize národů zpět do ligy B.

Angažmá u reprezentace Jaroslav Šilhavý zakončil aktuálním postupem na Euro 2024 do Německa. S Albánií ve dvou zápasech uhrál národní tým jen bod, remizoval v Moldavsku, na druhou stranu si postup zajistil v zápasech s Polskem, největším favoritem skupiny, se kterým Česko uhrálo čtyři body. Na evropském šampionátu už povede národní tým jiný trenér. Soupeře se Česko dozví za dva týdny, skupiny se budou losovat 2. prosince.

Související články

Glosa od plotny: EURO je mrtvé, ať žije liga!

Že nás můžou Wallem, Vorlický, Birmančević nebo Panoš bavit víc než největší hvězdy Eura? Kateřina Bužková o tom nepochybuje. Liga za pár dnů startuje, pojďme si ji užít!

Komentář

Do třetice už to vyjde? Příští EURO bude hrát Anglie doma

EURO 2024 skončilo vítězstvím Španělska nad Anglií 2:1. Albion tak prohrál druhé finále v řadě. To příští se hraje v Londýně. Za čtyři roky se totiž mistrovství Evropy z Německa přesune na britské ostrovy.

Cesta na Euro
Aktualizováno

Český propadák, španělský rekord i saxofon. Dejte si německý šampionát ještě jednou, ve fotkách

Měsíc s fotbalovým Eurem je za námi. Shrnuli jsme ho ve fotogalerii s nejzásadnějšími okamžiky a krásnými snímky.

Euro 2024
Popup se zavře za 8s