Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Proč a o co se hraje na Letné? Průvodce k finálovému derby

03. květen 2023
Sdílejte:
O český pohár se dnes od sedmi večer utkají Slavia se Spartou. Hraje se na Letné a přímý přenos odvysílá ČT sport. Tady je finálový průvodce v otázkách a odpovědích.
Letná pod náporem velkých derby.Foto: Profimedia

O kolikátý triumf v českém poháru obě S hrají?

Ve finále MOL Cupu se utkají dva nejúspěšnější kluby soutěže, když Sparta český pohár od rozdělení Československa v roce 1993 vyhrála sedmkrát a Slavia šestkrát. Sešívaní vyhráli domácí pohár naposledy v roce 2021, tým z Letné o rok dřív. V samostatné historii na sebe Sparta a Slavia narazily ve finále jen v roce 2002. Díky dvěma gólům Tomáše Doška tehdy Slavia vyhrála 2:1. Slavia vyhrála všech šest finále, do kterých nastoupila a je také nejúspěšnějším týmem posledních let, když z posledních pěti ročníků vyhrála tři (Sparta a Slovácko jeden).

Ještě v době Československa Sparta vyhrála domácí pohárovou soutěž (československý pohár se hrál od sezony 1960/61) osmkrát a Slavia ani jednou.

Kdo je favoritem podle sázkových kanceláří?

Bookmakeři sázkových kanceláří mírně favorizují Spartu. Ta má u Betana, Fortuny, Tipsportu a Sazky průměrný kurz na to, že dnes zvedne pohár 1,87, sešívaní jsou na 1,99.

„Ani jeden ze soupeřů se bezprostředně nenachází v ideálním rozpoložení. Slavia o víkendu senzačně remizovala doma z Hradcem, přišla o vedení v tabulce a s ním související nespornou výhodu pro ligové finále. Sparta zase tři body v Liberci zachraňovala až penaltami v nastavení. Letenským se do sestavy po karetním trestu vrací Krejčí a Zelený, naopak Čvančara má definitivně po sezoně. Výhodu domácího prostředí má Sparta, vstupenky se nicméně tentokrát dělí 50 na 50 a vyrovnaný souboj naznačuje i poslední vzájemný souboj. Už proto, že v něm musel kouč Trpišovský citelně improvizovat se sestavou. Oba týmy půjdou do utkání naplno, není na co se šetřit, zisk trofeje může jeden či druhý klub do zbytku sezony uklidnit, sázka na remízu se tak vyloženě nabízí,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. Doplňme, že Slavia zase ohlásila ztráty Olayinky a Masopusta také do konce sezony.

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme více jak 160 stran unikátního fotbalového čtení.

   To chci!

   Do které evropské soutěže postoupí vítěz poháru?

   Vítěz poháru má místo ve třetím předkole Evropské ligy, kde nastoupí proti neúspěšnému týmu z nemistrovské části druhého předkola Ligy mistrů. Půjde o poražené ze soubojů vicemistrů Ukrajiny, Belgie, Švýcarska nebo Řecka, takže nic lehkého. Vypadnutí by ale znamenalo ještě reparát v posledním předkole konferenční ligy. Takže vítězi poháru bude stačit přejít přes jednoho soupeře ze dvou, aby hrál na podzim skupinu v Evropě.

   Může se stát, že vítězem poháru bude zároveň mistr ligy, který půjde do mistrovské části 2. předkola Ligy mistrů. Pak by „pohárové“ místo ve třetím předkole Evropské ligy získal vicemistr a do předkol konferenční ligy by šel třetí i čtvrtý tým z ligy. Když ligový mistr a vítěz poháru budou jiné týmy, pak půjdou druhý a třetí tým z ligy do předkol konferenční ligy.

   O jakou prémii, o kolik peněz se hraje?

   Vítěz poháru získá od FAČR 1,5 milionu korun, poražený finalista 0,5 milionu korun.

   Kdo bude pískat?

   Hlavním rozhodčím je Dalibor Černý, který pískal i poslední derby na Letné (3:3) a byl tehdy za výkon chválený ze všech stran.

   Proč se hraje na Letné?

   Od sezony 2019/20 se hraje na stadionu toho z finalistů, který má méně bodů v koeficientové tabulce, kterou pro účely českého poháru počítá pořádající Fotbalová asociace ČR (FAČR). V ní je první Slavia, druhá Sparta. Koeficient FAČR počítá na základě výsledků v českém poháru v předchozích pěti letech (koeficientovou tabulku najdete na konci tohoto dokumentu). O pořadí rozhoduje počet bodů s tím, že za vítezství v poháru je 5 bodů, za finále 4 body, za semifinále 3 body, za čtvrtfinále 2 body a za osmifinále 1 bod.

   Bude mít Sparta na Letné domácí prostředí? Jak se prodávaly lístky?

   I když se hraje na Letné, Sparta mít úplně domácí prostředí nebude. Samozřejmě má výhodu vlastní kabiny, známého prostředí atd. Ale počty sparťanů a slávistů v ochozech by měly být vyrovnané. Oba kluby dostaly přiděleno necelých 6300 vstupenek, které prodávaly hlavně permanentkářům. Zbytek si pro své partnery a členy nechala pořádající FAČR. Ceny vstupenek jsou rozdělené do dvou cenových kategorií za 790 a 990 korun. Místa za oběma brankami, a tedy drtivá většina vstupenek pro fanoušky Sparty i Slavie, jsou zařazené do levnější kategorie 790 korun.

   Budou fanoušci obou klubů na stadionu promícháni, nebo budou sedět zvlášť?

   Finále MOL Cupu je trvale a opakovaně řazeno do kategorie rizikových utkání. Odpovídají tomu také veškerá bezpečností a preventivní opatření. Mezi ty patří i důsledné rozdělení stadionu pro obě fanouškové skupiny. Fanoušci Sparty obsadí celou tribunu na jižní straně stadionu a část protilehlé tribuny, fanoušci Slavie pak celou opačnou stranu tribuny (severní) a část protilehlé tribuny, kde vznikne také neutrální buffer (nárazníková) zóna bez obsazení fanoušky tak, aby bylo minimalizováno riziko promísení fanoušků obou klubů. Tím se zároveň trochu snižuje kapacita stadionu, která normálně dělá téměř 19 tisíc lidí.

   „Vzhledem k počtu přidělených vstupenek a - stavebně technickému - řešení stadionu nelze toto nárazníkové pásmo vytvořit jinde než právě uprostřed stadionu na protilehlé tribuně, kde buffer zónu vytvoří čtyři neobsazené sektory. Díky tomuto rozdělení je možné oddělit oba fanouškovské tábory již na vstupech do stadionu. Každý klub bude mít několik takových vstupů,“ vysvětlují zástupci FAČR.

   Kdy a kde bude další derby?

   V půlce dubna se na Letné hrálo ligové derby v rámci 27. kola základní části a byla z toho oslava fotbalu po všech stránkách (3:3). Dnes se hraje finále poháru znovu na Letné a už za deset dnů nás čeká třetí velké derby během jednoho měsíce a znovu na Letné. V sobotu 13. května od 18 hodin půjde o duel v rámci druhého kola nadstavby. Na Letné se tentokrát bude hrát, protože Sparta skončila v základní ligové části o dva body první před druhou Slavií a tím pádem si pro derby získala výhodu domácího prostředí.

   Naše číslo 24

   Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

   To chci!

   Související články

   Televizní expert být nechci, říká Provod. Ukončí ve Slavii kariéru?

   První ligu kopal sotva dva měsíce a už ho koupila Slavia. O pár týdnů později hrál Champions League. Měl namířeno do top zahraniční soutěže, na rok ho ale od fotbalu odstavilo zranění kolene. Jaké má ještě ambice a proč by nechtěl být televizním expertem? To Lukáš Provod, sedmadvacetiletý záložník Slavie, prozradil ve velkém rozhovoru pro FC.

   Rozhovor

   „Vždycky je tím usadíte.“ Vzpomínky z derby jsou na celý život

   V derby týdnu se pojďme podívat na tyhle největší zápasy i s odstupem. Nehýbou jen Českem. Pouto k oblíbenému klubu a emoce z derby zápasů fanoušky neopouští ani po letech strávených na druhém konci světa. Vyprávějí emigranti do USA z Libanonu, Íránu a Hondurasu.

   Derby

   Tykač promluvil: Slavii chce přiblížit Bayernu a chválí současnou Spartu

   Teprve včera se stal Pavel Tykač oficiálním vlastníkem pražské Slavie, teď s ním v novém čísle slávistického magazínu Halftime vyšel velký rozhovor. Vysvětluje, proč se pro koupi Slavie rozhodl i jaké s ní má plány. Vybrali jsme ty nejzásadnější myšlenky.

   Slavia
   Popup se zavře za 8s