Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Přestup ze Slavie? Rád bych si zkusil zahraničí, říká Provod

05. březen 2024
Sdílejte:
Na druhou stranu vím, že už mám nějaký věk a ve Slavii jsem spokojený, dodává v rozhovoru s Football Clubem slávista Lukáš Provod.
Lukáš ProvodFoto: Radek Vebr / Mafra / Profimedia

V květnu 2021 byl jedním z nejlepších hráčů Fortuna ligy, mluvilo se o přestupu do top zahraniční soutěže. Na blížícím se Euru mohl být v základní sestavě české reprezentace. Přišel ale zápas v Olomouci, zranění kolene a najednou rok bez fotbalu.

I po zranění se Lukáš Provod vrátil do dobré formy, patří k důležitým hráčům Slavie. Má stále myšlenky na zahraniční angažmá? Přece jen, letos v říjnu mu bude osmadvacet a čím je hráč starší, tím je pro cizí kluby méně atraktivní…

„No, možná jsem pro ně už starý teď. (usmívá se) Trh zajímají mladí hráči, které pak můžou ještě přeprodat. Že by vás někdo koupil v devětadvaceti a měl s vámi velké plány… jelikož mám ekonomku, tak si to dokážu spočítat. (směje se) Dobrá liga v zahraničí by mě samozřejmě zajímala, chtěl bych si zkusit něco nového. Na druhou stranu, ve Slavii mi opravdu nic nechybí. Můžu se tu zlepšovat, jsou tu ambice. Můžu tu hrát na takové úrovni, jak jsem si vždycky přál,“ odpovídá ve velkém rozhovoru s Football Clubem.

Dovede si představit, že by ve Slavii ukončil kariéru? „To je velká otázka. (usmívá se) Rád bych si vyzkoušel i něco jiného, ale vlastně se to klidně může stát. A i tak by to byl obrovský úspěch. Slavia je velký klub, ambiciózní, fluktuace hráčů je tu obrovská. Pokud tu nějaký hráč vydrží šest, osm let, hraje tu i po třicítce, je to důkaz, že má velkou kvalitu. Protože kvalita týmu se posouvá, takže on se musí posouvat spolu s ním. Takže proč ne,“ říká Provod.

V rozhovoru mluví dál třeba o tom, co mu dala vysoká škola, proč se občas směje Micku van Burenovi nebo proč nechce být po kariéře televizním expertem. Řeč přišla i na hru Slavie pod Jindřichem Trpišovským, které někdo vyčítá, že je až moc zaležena na fyzičnosti a atletičnosti. „Když se podíváme na všechny evropské top ligy, tak nejúspěšnější týmy, které vyhrávají - to přece není jedenáct nejlepších, nejšikovnějších fotbalistů. Potřebujete intenzitu, ochotu pracovat bez míče, vše se posouvá k fyzičtějšímu fotbalu,“ říká k tomu Provod.

Důležitá je i verzatilita, schopnost zahrát na víc postech. Provod už v kariéře nastoupil na podhrotu, křídle, ve středu zálohy i na levém beku či wingbeku. Co je mu nejbližší? „Určitě hraní veprostřed,“ odpovídá. A víc v hloubi pole, nebo na podhrotu? „Spíš výš. Desítka, ofenzivnější osmička. Vždycky jsem byl spíš ofenzivnější hráč než defenzivnější. Samozřejmě dnes toho musejí střeďáci dělat víc, často se hraje na box-to-box záložníky. Já jsem schopný toho na hřišti hodně oběhat, vyhrávat souboje. Na středu se ale cítím nejlépe. Na kraji vás hodně ovlivňují výkony ostatních, můžete tam být místy odříznutí. Když si na prostředku chcete dojít pro balon, tak si dojdete kamkoliv, víc to řídíte. Máte větší možnost ovlivnit zápas než na kraji, aspoň podle mě,“ říká Lukáš Provod v rozhovoru s FC.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s