Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Pocta legendárnímu Pláničkovi. Slavia a Praha 10 chystají akce pro děti i dospělé

20. březen 2024
Sdílejte:
Městská část Praha 10 a SK Slavia Praha společně věnují rok 2024 brankáři Františku Pláničkovi. Program pro děti i dospělé je navržen tak, aby připomněl mimořádný sportovní a společenský přínos legendy sešívaných a národního týmu, která byla považována za rytíře na hřišti i mimo něj.
František Plánička v akci.Foto: SK Slavia Praha

U příležitosti roku Františka Pláničky chystá „Desítka“ se Slavií řadu aktivit, které jsou s fotbalovou legendou přímo i nepřímo spojeny. Vše odstartuje v sobotu 6. dubna 2024, kdy bude vršovické derby mezi Slavií a Bohemians věnováno právě odkazu sešívaného brankáře a stane se tak první z mnoha akcí.

„František Plánička byl vzorem na hřišti i mimo něj. Jeho celý život se váže k vášni pro fotbal, Slavii a férovosti za každé situace. Za příkladný rytířský přístup ke sportu po celou dobu kariéry byl dokonce oceněn cenou fair-play světové organizace UNESCO. Se stejnou odpovědností navazujeme na jeho odkaz i my. Cítím hrdost, že u příležitosti stodvacátého výročí jeho narození můžeme této národní legendě věnovat celý rok. Navíc společně s Prahou 10 a i s aktivitami zaměřenými na mládež, které je třeba takové osobnosti připomínat,“ uvedl Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

Téměř tisíc zápasů v červenobílém dresu, stříbro z mistrovství světa z roku 1934 a vztah k Praze 10, který se završil posledními léty jeho života v současné lokalitě Zahradního města. Přestože aktivní hráčskou kariéru strávil Plánička ještě na slávistické Letné, na „Desítce“ zanechal velkou stopu. Poprvé v roce 1932, kdy byl zápasem Bohemians – Slavia zahájen provoz na dnešním stadionu u Botiče. Hned jak získala Slavia svůj nový domov v Edenu, zapojil se Plánička, už jako internacionál po kariéře, do přípravy místní mládeže. Do Vršovic se pak vracel skoro každý den a na Praze 10 svět také opustil.

„Společným cílem radnice a Slavie je připomenout odkaz legendárního brankáře skrz řadu sportovních, kulturních, volnočasových, ale také například i vzdělávacích aktivit se zaměřením na obyvatele „Desítky“. Samozřejmě však doufáme, že program zaujme také širokou veřejnost. Výstavy, promítání, první ročník Poháru Františka Pláničky pro žáky základních škol, speciální formát turnaje tzv. walking football pro seniory a spousta dalších akcí. Věřím, že na konci roku dojde také k udělení čestného občanství Prahy 10, které si dle mého Plánička jednoznačně zaslouží,“ uvedl Pavel Šutka, místostarosta Prahy 10 odpovědný za kulturu sport a volný čas.

„Legenda československého fotbalu František Plánička přebírá štafetu tematického roku po Josefu Čapkovi, velikánovi umění. Děkuji Slavii za to, že s námi spojí síly a pomůže nám připomenout jednoho z nejlepších brankářů všech dob. I když jeho kariéra vrcholila v jiné době, jeho příběh, odhodlání a férovost odolává zubu času a je platný a inspirativní dodnes,“ dodal starosta Prahy 10 Martin Valovič.

Logo tematického roku koresponduje s novou vizuální identitou Slavie a hlavní roli v něm hraje Pláničkův ikonický modrý brankářský svetr a červená hvězda v bílém poli. Na doprovodné marketingové aktivity pak využity také dobové fotografie z archivu Slavia Musea a rodinných příslušníků Františka Pláničky.

Logo roku s Františkem Pláničkou / Zdroj: SK Slavia Praha

Detailnější program první poloviny tematického roku Františka Pláničky bude zveřejněn v dubnu.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s