Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Patákova prasárna přehledně. Co víme o vymyšlené penaltě?

Aktualizováno
22. srpen 2023
Sdílejte:
Český fotbal se sbírá ze skandálu, který znovu sráží jeho pověst. V třetí lize si sudí s přezdívkou Řezník z Horní Břízy vymyslel penaltu v zápase, u kterého byla zaznamenaná podezřelá sázkařská aktivita. Už si nezapíská a míří na něj trestní oznámení. Celou kauzu shrnujeme v otázkách a odpovědích.
Michal Paták na fotce z roku 2015, kdy ještě pískal i první ligu.Foto: Ota Bartovský / Mafra / Profimedia

Co se stalo?

Kontroverzní rozhodčí Michal Paták v utkání ČFL mezi Admirou Praha a béčkem budějovického Dynama odpískal penaltu, která nebyla. Budějovickému hráči dal navíc za čisté odebrání míče žlutou kartu. Plus to Paták celé udělal v čase, kdy už se nemělo hrát. Jeho asistent avizoval tříminutové nastavení prvního poločasu, Paták penaltu nařídil podle deníku Sport v osmé minutě nastavení, do zápisu ale uvedl, že žlutou kartu za „penaltový“ zákrok udělil v čase 45+4 a gól z pokutového kopu podle Patákova zápisu měl padnout v čase 45+5.

K vymyšlené penaltě došlo za stavu 1:0 pro domácí. Po nařízeném kopu hosté nechápali a začali protestovat, domácí naopak na záznamu vypadají jakoby neprojevili jedinou emoci. Když Miroslav Horák vstřelil z penalty gól, ani se neradoval, stejně jako jeho spoluhráči.

Nařízená penalta není jediným zpochybňovaným rozhodnutím sudích z nedělního zápasu. Ti hostům ještě dřív také odmávali dva důležité ofsajdy: ten první zrušil českobudějovický gól, druhý velkou šanci. A podle snímků na webu idnes.cz to vypadá, že o ofsajdy nešlo.

Vše je zdokumentované na videozáběrech českobudějovického klubu. „V Praze ani nefungovala kamera, takže jediný záznam z utkání je z té naší, kterou jsme původně nechtěli brát,“ řekl pro idnes.cz Dušan Žmolík, trenér budějovického béčka. Pravidla ČFL přitom (v článku 12 Rozpisu soutěží od FAČR) říkají, že domácí oddíly jsou povinny pořídit na svoje náklady z každého domácího utkání nezkrácený a nepřerušovaný videozáznam a vysílat jej přímým přenosem na http://tvcom.cz/.

Proč Admira vymyšlenou penaltu nezahodila?

Diskutující na sociálních sítích často zmiňují jednu věc: proč se hráči domácí Admiry nezachovali v duchu fair-play a evidentně vymyšlenou penaltu nezakopli. Pokusil se na to odpovědět web sport.cz, podle jehož informací naznačil „faulovaný" domácí hráč sudímu, že sám penaltu zahraje a pošle míč mimo branku. Arbitr Paták ale údajně odvětil, že pokud to udělá, zápas nedohraje, protože uvidí červenou kartu. Míč si tedy vzal domácí obránce Horák a dal gól, píše sport.cz.

Proč se zmiňuje podezření na ovlivnění přes sázky?

Radary mezinárodní společnosti Sport Integrity, která se soustředí na podezřelé sázky, zaznamenaly před koncem první půle mohutný nárůst vkladů z evropského i asijského trhu. Mělo jít o sázky na vyšší počet gólů v prvním poločase, uvádí web idnes.cz. Například u Betfair Exchanges na to sázející vsadili osmnáct tisíc eur (přes 430 tisíc korun).

Nekalosti přímo ze střídačky cítil i budějovický trenér Dušan Žmolík, který pro idnes.cz řekl: „Třeba jsou to jen mé domněnky nebo nějaká šuškanda, ale myslíme si, že měl do poločasu padnout určitý počet branek. Že v tom byly sázky.“

„Možná, že kdyby k podobné situaci došlo na druhé straně, pískala by se penalta taky. Podle toho, co vím od hráčů, takové pokyny na hřišti byly,“ pokračoval. „Když jsem viděl, jak se nastavuje první poločas, tušil jsem, že se může stát něco divného, velice divného, nadpřirozeného...“

Zápasu si všimli třeba i v Tipsportu. „My jsme skutečně zaznamenali v live sázkách atypické opakované sázky související s tím, že padne 2. gól v 1. poločase diskutovaného utkání ČFL. V rámci standardních opatření řízení rizik jsme pak zastavili nabídku sázek na události související s 1. poločasem. Co se týče celkového objemu sázek na tento zápas v kontextu toho, kolik se obvykle sází na utkání ČFL, patřil tenhle duel k podprůměrným,“ říká Václav Sochor, mluvčí Tipsportu.

I konkurenční Fortuna hlásí podezřelé sázky a vzhledem k neobvyklému množství přijatých sázek na tento zápas bude ze zákona informovat ministerstvo financí a chystá trestní oznámení.

„Fortuna je významným partnerem českého fotbalu a s jejím generálním ředitelem Davidem Vaňkem jsem hovořil. Máme nejen stejné indicie ohledně zmiňovaného utkání, které FAČR monitoruje v rámci svého Integrity programu, ale zejména také stejný pohled na to, že je nepřijatelné takovým nechutným způsobem poškozovat fotbal. FAČR se nejenom připojí k podání trestního oznámení, ale osobně budu iniciovat podání podnětu také Etické komisi FAČR vzhledem k okolnostem a hrubému ovlivnění utkání. Také předpokládám, že případ posoudí Disciplinární komise ŘKČ včetně zápisů, zpráv, videí a dalších důkazů. Záležitost vzhledem k důležitosti případu každopádně také zařadíme na program nejbližšího jednání Výkonného výboru FAČR,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek. Udělal to ještě předtím než Paták ve středu vystoupil z FAČR, která ho už tak tedy víc trestat nemůže. Na druhou stranu to je definitivní Patákův konec ve fotbale.

FAČR dlouhodobě spolupracuje se společností Sportradar, globálním dodavatelem řešení pro integritu ve sportu, se kterou spolupracují například i FIFA, UEFA a další fotbalové asociace.

Ta monitoruje sázky na sportovní utkání. V nejbližších dnech tak bude mít k dispozici oficiální report týkající se zápasu a obsahující kompletní analýzu ve věci realizovaných sázek. Tento report vzápětí poskytne příslušným disciplinárním orgánům FAČR pro další šetření.

„V posledních dvou letech jsme usilovali o navrácení důvěry v český fotbal a mnohé se nám v této oblasti zdařilo. Tento případ na tomto našem cíli nic nemění, ale zároveň nám ukazuje, že ještě hodně práce v odstraňování těchto odporností z fotbalu zbývá vykonat, a proto přijmeme další opatření. Je nepřijatelné, aby jedno ovlivněné utkání ve třetí lize takto dehonestovalo celý český fotbal,“ dodal Petr Fousek.

Je to konec rozhodčího Patáka?

Sudí Michal Paták si už v soutěžích Fotbalové asociace ČR (FAČR) nezapíská. Komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy (ŘKČ) ho vyřadila z listiny pro amatérské soutěže a zároveň jeho případ předala disciplinární komisi ŘKČ. Jak už jsme uvedli výše - Paták ve středu navíc vystoupil z FAČR, což mu stanovy umožňují, a další trest od fotbalové asociace už mu tedy nehrozí. Vyšetřovat ho ale bude policie na základě výše zmíněného trestního oznámení.

„Dostal jsem video ještě hodinu předtím, než se objevilo na sociální síti. Když jsem video viděl, moje první myšlenka byla okamžitě (Patáka) vyhodit,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci předseda komise Rudolf Špoták. „Pevně věřím, že disciplinární komise to nesprávné uvedení informací do zápisu ohodnotí jako podvod,“ dodal Špoták, který je také hejtmanem Plzeňského kraje za Piráty.

Komise podrobně vyhodnotila videozáznam a zprávu delegáta, který Patákův výkon označil za neakceptovatelný a dodal, že sudí do zápisu napsal skutečnosti, které nekorespondovaly s tím, co se dělo na ploše.

Patákovu reakci komise ani vedení FAČR podle Špotáka nemá. „Pro nás i veřejnost byla situace tak evidentní, že vyjádření rozhodčího Patáka pro nás nebylo podstatné,“ řekl Špoták.

„Hovořil jsem na toho téma i s předsedou FAČR Fouskem. Zaregistroval jsem samozřejmě i informace médií, že v utkání mohlo jít o zapojení do sázek, počtu vstřelených branek a podobně. Tyhle věci nepřísluší naší komisi, ale samozřejmě to vnímáme a FAČR se tomu určitě bude věnovat,“ dodal Špoták.

Sám o rezignaci neuvažoval. „Beru to jako selhání jednoho člověka. Z celého videozáznamu vidíte, že to byla sólo akce. Mrzí mě to, protože ohledně práce s rozhodčími se za poslední dva roky udělal ohromný kus práce. Moje rezignace nepřipadá v úvahu, protože bychom zahodili desítky věcí, které se povedly,“ uvedl Špoták.

Pro úplnost dodejme, že Špotákova komise nemá nic společného s Komisí rozhodčích, kterou vede Libor Kovařík a které má na starosti sudí v první a druhé lize.

Jak reaguje domácí Admira?

Klub vydal následující prohlášení: „Admira Praha vyjadřuje politování a současně se distancuje od sledu událostí v závěru prvního poločasu utkání 3. kola ČFL Admira Praha - Dynamo České Budějovice B. Kontroverzní rozhodnutí o nařízení pokutového kopu a především nastavení času nad rámec základní hrací doby prvního poločasu považujeme za velmi nešťastné. Tato mediálně velmi šířená událost neprávem znehodnocuje výkon našeho mužstva v utkání a především nezaslouženě vrhá velmi špatné světlo na klub.“

Ve středu pak předseda Admiry Josef Přitasil vydal nové prohlášení: „Vzhledem ke známým okolnostem a v zájmu regulérnosti soutěže navrhuje FK Admira Praha z.s. anulování výsledku a sehrání nového utkání. Navrhujeme termín ve středu 30. 8. 2023 v 17:00. Samozřejmě po dohodě s SK Dynamo České Budějovice a řídícím orgánem soutěže.“ Nyní záleží, jak se k tomuto návrhu postaví řídící orgány a budějovický klub.

„Chceme smáznout veškeré dohady a výhružky, které chodí hráčům. Kluci jsou z toho rozhození, proto jsme vymysleli tuto alternativu,“ dodal pro TN.cz Přitasil.

Kdo je Michal Paták?

Mnohé říká už jeho přezdívka Řezník z Horní Břízy a souhrn jeho nejznámějších prohřešků najdete třeba na webu irozhlas.cz. Mezi sudími pro první a druhou ligu skončil v roce 2016, kdy ho vyřadil tehdejší šéf sudích Michal Listkiewicz. Od té doby pískal pouze od ČFL níž, ovšem často, protože v tehdejší komisi rozhodčích pro Čechy měl i díky vztahům s Romanem Berbrem výborné postavení, uvádí deník Sport. Jen pár týdnů po vyhazovu z listiny profesionálních sudích dostal Paták angažmá v Příbrami, kde byl sportovním ředitelem a nahradil Romana Rogoze. Paták na listině rozhodčích pro nižší soutěže zůstal i po Berbrově pádu a teď se tedy znovu připomněl přesně ve stylu své přezdívky. Vypadá to ale, že to byla jeho poslední podobná akce.

Paták se k aktuální kauze nevyjadřuje. Novináře, kteří ho kontaktovali, odbývá dotazem, zda na zápase byli, když o něm chtějí psát a následně pokládá telefon, jako to udělal třeba redaktorům deníku Sport.

Související články

Piquého tah králem. Španělský mistr světa vymýšlí fotbal pro mladé

Zájem o fotbal u mladých výrazně upadá. O pozornost se dnes uchází mnohonásobně víc aktivit, než tomu bylo kdy dřív. Jak jich tedy k fotbalu přivést víc, aby se u něj nenudili a dostali, na co jsou zvyklí ve zrychlené době? Podobnou otázku si nejspíš položil i Gerard Piqué. A vypadá to, že na ni alespoň částečně našel odpověď.

Přímák

Zeď jsem si v tréninku dával na sedm metrů. Fotbalový génius Panenka odkryl trumfy

Legenda s knírkem slaví v sobotu 2. prosince 75 let. Dopředu gratulujeme a při té příležitosti znovu zveřejňujeme velký bilanční rozhovor, který vyšel na začátku roku 2018 v tištěném Football Clubu. Je třeba i o tom, jak chtěl mladý Antonín Panenka do Sparty a klub ho nepustil nebo jak mistrovský trenér Tomáš Pospíchal v kabině ukazoval, že je šéf.

Legendy

Vysoké pokuty pro Spartu i Baník. Za zpoždění zápasu i zraněného hasiče

Duel Baníku se Spartou (0:1) z půlky dohru má teď dohru v podobě vysokých pokut pro oba kluby za chování některých fanoušků. Letenští vyfasovali od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 300 tisíc korun, Baník zaplatí za porušení povinnosti pořadatele 150 tisíc korun, navíc má na jeden zápas podmínečně uzavřenou část stadionu.

Zprávy
Popup se zavře za 8s
zavřít reklamu