Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Lídr druhé ligy bez trenéra. Rada dostal dlouhý trest za rasistickou urážku

Aktualizováno
21. březen 2024
Sdílejte:
Disciplinární komise potrestala trenéra pražské Dukly Petra Radu za rasistické pokřiky směrem k brněnské lavičce zákazem výkonu všech funkcí na osm měsíců a peněžitou pokutou ve výši 80 tisíc korun. Rada se odvolá.
Petr RadaFoto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

„Disciplinární komise LFA tomuto případu věnovala značnou pozornost a snažila se zajistit veškeré potřebné důkazní materiály, aby byla schopna objektivně rozhodnout,“ uvedl Richard Baček, předseda disciplinární komise.

„Na základě zprávy technického delegáta LFA a také dle záznamu z kamer bylo prokázáno, že kouč Dukly Praha Petr Rada skutečně směřoval směrem k lavičce Zbrojovky Brno urážku s rasistickým podtextem, a DK LFA ho proto potrestala zákazem činnosti na osm měsíců a pokutou 80 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné a pan Rada má možnost se proti němu odvolat,“ dodal Baček.

Podle deníku Sport se Petr Rada se obořil na Tomáše Polácha, trenéra Zbrojovky. „Zoufalče cikánskej,“ řekl mu.

„DK LFA zároveň neprokázala informace, které byly veřejně prezentovány na sociální síti X na účtu člena dozorčí rady Zbrojovky Brno, o hned několika hrubých rasistických urážkách na adresu realizačního týmu Brna, což je i jeden z důvodů, proč finální verze trestu není ještě vyšší,“ řekl dále Baček.

Utkání Dukla – Brno se hrálo na začátku března a skončilo remízou 3:3. Večer po zápase si na Radovo chování na sociální síti X postěžoval člen dozorčí rady brněnské Zbrojovky Petr Boháček.

Na Dukle nejspíš zatím žádnou zásadní reakci ve smyslu, že by Radu už teď odvolali, nemají v plánu. „Rozhodnutí Disciplinární komise LFA není pravomocné a trenér Rada má možnost se proti němu odvolat,“ uvedl pro FC mluvčí klubu Martin Bartošek.

A k odvolání skutečně dojde. „S Duklou se odvoláme a uvidíme, jak to dopadne. Poradíme se, ale v nejhorším skončím, já s tím nemám problém. Pokud by odvolání nevyšlo, osm měsíců nesmět na lavičku je strašně dlouhá doba. To bych řekl majiteli, aby si našel trenéra, který může do zápasů,“ řekl Rada deníku Sport.

„V zápise jen stojí ‚ty zoufalej cikáne‘, nic víc. Řekl jsem komisi, že pro mě to není žádný rasismus. Já jsem stará škola, je mi jedno, ať je to ten, nebo ten. Po zápase jsem se mu omluvil, že jsem to přehnal, on se mi omluvil také. Dali jsme si kafe a uzavřeli to. Jestli je to komplot, nebo za tím někdo stojí, nevím. Za tohle osm měsíců? To nechápu,“ dodal Rada.

Když už je řeč o trenéru Radovi a jeho vnímání světa, tak za zmínku stojí třeba i jeho nedávné hodnocení vyškovského týmu. Když s ním loni na podzim Dukla v Drnovicích prohrála 0:2, dostal od redaktora deníku Sport Michala Koštuříka pozoruhodný dotaz: Vyškov je postavený na cizincích tmavé pleti. Pro kouče těžká práce, co? Rada se nad jeho vyzněním nikterak nepozastavil, a naopak pokračoval v nastoleném duchu.

„Já bych ho koučovat nechtěl…Beru to trošku ve srandě. Vlastně jsem hrál další mezistátní utkání. (úsměv) Hráli jsme jedenáct Čechů proti Africe. Prohrál jsem mezinárodní zápas, což mě mrzí. Proti těm chlapcům nic nemám. Nevím, jestli jich v zimě přivedou dalších pět, šest. Vyškov je nahoře, asi je to dobrý. Ale nevím, jestli zrovna v tomto kraji není český hráč. Morava byla vždycky baštou výborných fotbalistů.“

Dukla může přijít o trenéra, pokud trest nakonec bude pravomocný, v době, kdy se dostala po třech jarních druholigových kolech na první místo před Vyškov. Po úvodní remíze s Brnem dokázala vyhrát 1:0 ve Varnsdorfu a i následně doma nad Žižkovem.

Druhá liga má odehráno 19 ze 30 kol, první místo znamená přímý postup do první ligy, druhý a třetí v pořadí hraje baráž proti patnáctému, respektive čtrnáctému týmu z první ligy.

Dukla touží po pěti letech po návratu mezi elitu, jak nedávno v rozhovoru s Football Clubem řekl šéf klubu Bohumil Paukner. Na druhý Vyškov mají Pražané teď dvoubodový náskok, před třetím Táborskem jsou o šest bodů a před čtvrtou Příbramí o osm.

O něco mírnější trest dnes dostal pardubický trenér Radoslav Kováč. Za „pohoršující, urážlivé a ponižující chování vůči delegovaným osobám“ v ligovém duelu s Baníkem nesmí na střídačku ve dvou soutěžních zápasech a musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s