Hráli jsme za Nedvěda. Grygera vzpomíná, jak se prodal do Itálie

29. prosinec 2022
Sdílejte:
Odehrál všechny tři zápasy v základní sestavě. Pro Česko byl ale světový šampionát v Německu v roce 2006 neúspěšný, i kvůli červeným kartám a zraněním elitních útočníků. Pravého obránce Zdeňka Grygeru přesto vystřelil z Ajaxu Amsterdam k angažmá v Juventusu Turín.
Zděnek GrygeraFoto: Profimedia

Co se vám vybaví při vzpomínce na mistrovství světa v roce 2006?

Na první dobrou mě napadá, že to byl celkem rozdíl oproti mistrovství Evropy v roce 2004 a 2008, kterých jsem se taky zúčastnil. Mistrovství světa je ve všem asi ještě o stupínek výš. Je to turnaj, který se týká opravdu celého světa. Hodně tomu samozřejmě nahrálo, že se šampionát konal v Německu. Bylo to blízko, na zápasy jezdila spousta fanoušků z Česka. To byla velká výhoda a něco speciálního. Pamatuju si, že přijeli i mí rodiče, manželka, kamarádi. Vím, že tam byl i majitel našeho klubu Zdeněk Červenka se syny. Tehdy jsme se ještě neznali, říkal mi o tom až později. Předtím jsme sice udělali s reprezentací úspěch v Portugalsku, ale to bylo přece jen dál. Navíc Němci si dají na organizaci vždycky záležet. Všechno perfektně fungovalo. Včetně marketingu. Vzpomínám si, jak jsme přijeli na stadion Schalke v Gelsenkirchenu. Hrával jsem v aréně Ajaxu, ale tohle bylo ještě něco víc. Nádhera.

Jako hráč si ale jistě řeknete, že jste promarnili šanci na další úspěch. I kvůli zraněním útočníků Jana Kollera a Milana Baroše.

Samozřejmě. Bralo se to tak, že pro hráče, jako je Pavel Nedvěd nebo Karel Poborský, je ten šampionát vrchol, na kterém chtějí dokázat něco velkého a po něm ukončit reprezentační kariéru. Já byl tehdy ve věku, kdy jsem o konci neuvažoval. Co se týká samotných zápasů v Německu, hodně je opravdu ovlivnila zranění. Pronásledovala nás už od tréninkového kempu. Vypadli nám klíčoví útočníci. Honza Koller měl problémy s kolenem, přidali se k němu Milan Baroš, pak i Vráťa Lokvenc. V tom jsme měli smůlu. Ta síla potom chyběla. Všem se nám taky vybaví červené karty. To byly rozhodující momenty.

Související články

Kritizuje europoslance Turka, pole by předělil podle dánského vzoru. „Jiný“ fotbalista Adam Gabriel

Adam Gabriel je originál. Není moc fotbalistů, kteří se zajímají o životní prostředí a nebojí se o tom mluvit. Stejně jako třeba o svých názorech na politického skokana poslední doby.

Zelená je tráva

Video: Vítězný gól Němců rozzlobil Maďary. Ptáme se: měl rozhodčí pískat faul?

Německo – Maďarsko 2:0. První gól dali Němci po situaci, proti které Maďaři protestovali u rozhodčího Makkelieho. Ten si však stál za svým a nerozporoval ho ani VAR, který vše zkoumal. Prohlédněte si Musialův gól a dejte vědět, jak vidíte spornou situaci.

Euro 2024

Glosář Luďka Mádla: Kéž by to byl jen špatný sen…

Tohle nebyla smolná prohra, ale krutá srážka s realitou, hodnotí úvodní vystoupení Česka na mistrovství Evropy reportér Luděk Mádl.

Glosář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.