Koupit předplatné webu za akční cenu 99 Kč napořád

Hráli jsme za Nedvěda. Grygera vzpomíná, jak se prodal do Itálie

29. prosinec 2022
Sdílejte:
Odehrál všechny tři zápasy v základní sestavě. Pro Česko byl ale světový šampionát v Německu v roce 2006 neúspěšný, i kvůli červeným kartám a zraněním elitních útočníků. Pravého obránce Zdeňka Grygeru přesto vystřelil z Ajaxu Amsterdam k angažmá v Juventusu Turín.
Zděnek GrygeraFoto: Profimedia

Co se vám vybaví při vzpomínce na mistrovství světa v roce 2006?

Na první dobrou mě napadá, že to byl celkem rozdíl oproti mistrovství Evropy v roce 2004 a 2008, kterých jsem se taky zúčastnil. Mistrovství světa je ve všem asi ještě o stupínek výš. Je to turnaj, který se týká opravdu celého světa. Hodně tomu samozřejmě nahrálo, že se šampionát konal v Německu. Bylo to blízko, na zápasy jezdila spousta fanoušků z Česka. To byla velká výhoda a něco speciálního. Pamatuju si, že přijeli i mí rodiče, manželka, kamarádi. Vím, že tam byl i majitel našeho klubu Zdeněk Červenka se syny. Tehdy jsme se ještě neznali, říkal mi o tom až později. Předtím jsme sice udělali s reprezentací úspěch v Portugalsku, ale to bylo přece jen dál. Navíc Němci si dají na organizaci vždycky záležet. Všechno perfektně fungovalo. Včetně marketingu. Vzpomínám si, jak jsme přijeli na stadion Schalke v Gelsenkirchenu. Hrával jsem v aréně Ajaxu, ale tohle bylo ještě něco víc. Nádhera.

Jako hráč si ale jistě řeknete, že jste promarnili šanci na další úspěch. I kvůli zraněním útočníků Jana Kollera a Milana Baroše.

Samozřejmě. Bralo se to tak, že pro hráče, jako je Pavel Nedvěd nebo Karel Poborský, je ten šampionát vrchol, na kterém chtějí dokázat něco velkého a po něm ukončit reprezentační kariéru. Já byl tehdy ve věku, kdy jsem o konci neuvažoval. Co se týká samotných zápasů v Německu, hodně je opravdu ovlivnila zranění. Pronásledovala nás už od tréninkového kempu. Vypadli nám klíčoví útočníci. Honza Koller měl problémy s kolenem, přidali se k němu Milan Baroš, pak i Vráťa Lokvenc. V tom jsme měli smůlu. Ta síla potom chyběla. Všem se nám taky vybaví červené karty. To byly rozhodující momenty.

Související články

Happy end z Netflixu. Ještě nedávno utrápený klub sází na mládí, má Bellinghama

Sunderland má mladého majitele i nejmladší kádr v druhé lize. Věří, že ho to časem dovede zpátky do Premier League. Netflix už u toho ale asi nebude. Legendární dokumentární série Sunderland ’Til I Die servíruje tři nové díly, které zachycují obrat k lepšímu.

Přímák

AC Milán, Liverpool, ale i Rangers. Tady jsou možní soupeři pro českou top trojku

Tři české týmy v osmifinále evropských pohárů najednou je velká a příjemná novinka. V pátek po poledni se Sparta, Slavia a Plzeň dozvědí soupeře. Evropská liga se losuje v poledne, Konferenční liga o hodinu později. Projděte si, koho může česká top trojka dostat.

Zprávy

Ze Slavie do Sparty a zase zpět. Kdo měl Koška, byl nejlepší

Podle legendy právě při slavných volejích Jana Koška vzniklo zvolání „Piš!“ Fanoušci ho z tribun křičeli ještě dlouho po smrti nedostižného kanonýra.

Historie
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.

Získejte přístup ke všem článkům. Nyní za akční cenu 99 Kč měsíčně napořád.