Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Fousek se dostal do vedení UEFA. Česko tam je po víc jak 20 letech

05. duben 2023
Sdílejte:
Český fotbal slaví diplomatický úspěch, předseda FAČR byl zvolen do výkonného výboru UEFA. Tu dál povede Aleksander Čeferin.
Foto: Profimedia

Česko má znovu po víc jak dvaceti letech svého zástupce v nejužším vedení evropského fotbalu. Do devatenáctičlenného výkonného výboru UEFA byl dnes na kongresu v Lisabonu zvolen Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR. Získal 40 hlasů z 55 možných a může se radovat ze čtyřletého mandátu. Výsledky na kongresu oznámil znovuzvolený předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Fousek je zkušeným funkcionářem, jak ukazuje jeho medailonek na webu FAČR:

  • předseda futsalové komise ČMFS (1990-2001),
  • tiskový mluvčí a vedoucí mezinárodního oddělení ČMFS (1995-96),
  • generální sekretář ČMFS (2001-07),
  • člen futsalových komisí UEFA (od 1994, byl i místopředsedou a předsedou) a FIFA (1998-2016),
  • člen expertního týmu ČOV (2012-16),
  • poradce předsedy FAČR (2011-17),
  • šéf organizačního výboru mistrovství Evropy hráčů do 21 let na českém území (2015),
  • krizový manažer FIFA v Řecku (2018-2020).

„Český fotbal ve výkonném výboru UEFA nikoho neměl víc než 20 let a je to v každém případě otázka prestiže, kontaktů a přístupu k informacím. Ocenil bych, že až na výjimku to má v českém fotbalovém prostředí velkou podporu. Lidé vnímají, že český fotbal by tím mohl získat,“ řekl Fousek ještě před odletem na volební kongres UEFA.

„Pozorovatelé se shodnou, že pozice ve vedení UEFA výrazně upevní Fouskovu roli v rámci českého fotbalu. Už nyní se mu na mezinárodním poli celkem daří, získal například do Prahy letošní finále Konferenční ligy. A podobných akcí pod českou vlajkou by asi přibývalo. Nehledě na to, že pozice ve vedení evropského fotbalu znamená nepopiratelný vliv,“ píše novinář Luděk Mádl ve svém sloupku Je to kulatý a dodává, že Fousek měl dopředu dojednanou podporu od fotbalových funkcionářů ze střední Evropy.

Česko už v minulosti mělo své muže ve vedení UEFA Václav Jíra byl v letech 1978 až 1992 místopředsedou UEFA a v letech 1996 až 2002 byl členem exekutivy UEFA František Chvalovský. „Ten ale v souvislosti se svým trestním stíháním, kdy byl obžalován z úvěrového podvodu, přišel o pozici ve vedení Českomoravského fotbalového svazu a nenaplnil tak své tužby a vize, ve kterých svého času aspiroval dokonce na roli číslo 1 v evropském fotbale,“ připomíná Mádl. V roce 2011 neúspěšně kandidoval na pozici ve vedení UEFA Ivan Hašek.

Šéfem UEFA byl bez protikandidáta znovu zvolen Slovinec Aleksander Čeferin, který je ve funkci už od roku 2016, kdy musel z vedení UEFA odejít Michel Platini. Tehdy ve volbách Čeferin porazil Nizozemce Michaela van Praaga 42:13. UEFA pod Čeferinem například odráží pokusy o vznik Superligy a i v reakci na ni zreformovala podobu evropských pohárů, které se od sezony 2024/25 budou hrát v novém formátu

Naše číslo 24

Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.

To chci!

Související články

České fotbalistky porazily Bělorusko. Postup mají na dosah

Reprezentantky zvládly důležitý zápas v Lize národů. Na těžkém terénu v maďarském Györu vyhrály díky brance Kamily Dubcové 1:0 a před posledním utkáním proti Slovinsku mají blízko postupu do áčkové ligy.

Reprezentace

Video: Den blbec! Anglický tým potopily v FA Cupu obří hrubky obrany

Fanoušci týmu Notts County nevěřili vlastním očím. Obrana jejich týmu ve včerejším utkání prestižního FC Cupu totálně vyhořela a darovala postup hostujícímu Shrewsbury.

Video

Počítáme koeficient: Český šampion do Ligy mistrů už za rok? Šance je

České kluby v pohárové Evropě řádí. Koeficientové šílenství, nový formát Ligy mistrů a šance Slavie na přímý postup do ní už v příští sezoně. To vše shrnul Luděk Mádl v průvodci, který původně vyšel na stránkách jeho projektu Je to kulatý.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s