Football Club x Kudy běží zajíc: Velký speciál k EURU 2024! Objednávky zde

„Byl to úplně běžný zákrok.“ Ale ukončil život mladému hradeckému brankáři

13. květen 2024
Sdílejte:
Bylo 9. května 1972, když pětadvacetiletý Václav Oplt utrpěl přímo na hřišti v Martině zranění, jemuž o dva dny později podlehl. Vyhasl život gólmana, který mířil vysoko. Tady jsou vzpomínky od přímých aktérů…
Václav OpltFoto: FC Hradec Králové

Šetří čas, no samozřejmě. Vždyť remíza 0:0 na hřišti jednoho ze soků z popředí tabulky je v postupové matematice strašně cenná. Zvlášť na těžkém terénu promáčeném celodenním deštěm.

Spoluhráči Václava Oplta měli jasno. Pětadvacetiletý brankář Spartaku Hradec Králové si pár minut před koncem zápasu vyběhl pro míč, který jeden ze záložníků TJ Strojárne Martin poslal za obránce. Přihrávka byla příliš dlouhá, hradecký gólman ji lapil a po promáčeném trávníku se s míčem v náručí sklouzl k hranici vápna.

Prásk.

Po míči se vrhl i útočník František Hruška, na kterého pas mířil. Také on ztratil na mokrém hřišti rovnováhu a do ležícího Oplta prudce narazil. „Takových soubojů je strašně moc. Byla to náhoda, smůla. Oni chtěli postoupit, my taky,“ vybavuje si obránce Jan Rolko, který od střetu nebyl daleko.

Oplt byl chlap jako hora, ani prudká srážka s protihráčem pro něj nemusela nic znamenat. Ostatně, s míčem v ruce se ještě zvedl na kolena. „Ještě jsem ho poplácal po zádech a říkám: Vendo, za chvíli je konec, nepospíchej,“ líčí tehdejší pravý bek Votroků Jaroslav Fišer. Ten byl u spoluhráče jako první.

Brankář se však skácel bezvládně na zem a zůstal ležet. „Nikdo nespěchal, mysleli jsme, že Vašek šetří čas. Vždyť byly asi tři minuty do konce, nikoho nenapadlo, že to může být vážné. Já jsem k Vaškovi přiběhl asi po minutě, on jenom chroptěl,“ mračí se doktor Jiří Štětina, v té době lékař fotbalistů Spartaku.

Když viděl, že je zle, začal brankáři poskytovat první pomoc. „Jenže v té době jsme jako doktoři měli univerzální brašny, ve kterých nebylo skoro nic. Nenahmatal jsem puls, tak jsem mu dal atropin a pak jsem mu ještě podkožně píchl jeden miligram adrenalinu. Masírovali jsme mu srdce, ale ne tak, jak by se mělo,“ ohlíží se s pochmurným výrazem.

V té době nebyly u fotbalových hřišť defibrilátory, intubovat nikdo neuměl. Místo dnes obvyklé záchranky přijela obyčejná převozová dvanáctsettrojka, bezvládného gólmana zdravotníci naložili a odvezli do nedaleké nemocnice – a rovnou na sál. Tam mladému sportovci otevřeli hrudník, rozmasírovali srdce, zašili... „To už jsem ale věděl, že to nemůže dopadnout dobře,“ odtuší Štětina, který zákroku asistoval.

Poslední minuty zápasu se dohrály z povinnosti. Nikdo na hřišti neměl na fotbal ani pomyšlení. „Pak jsme do půlnoci seděli v autobuse před nemocnicí. Čekali jsme na Vaška,“ vybavuje si útočník Oldřich Rott.

Brankáře se však spoluhráči nedočkali. „Doneslo se k nám, že ho museli otevřít, že to je špatné. Když jsme jeli v noci zpátky, atmosféra byla šílená,“ doplňuje další forvard Ivo Lubas.

„Byla nálada jako v krematoriu,“ mávne rukou Rolko, Opltův nejlepší kamarád.

Ráno po návratu do Hradce se fotbalisté sešli k pozápasovému tréninku, na stadionu se ale dozvěděli, že je zrušený. „Tak jsme to šli zapít, aby to dobře dopadlo. I když jsme tomu moc nevěřili,“ usmívá se hořce Rott.

A netrénovalo se ani následující den. Ve čtvrtek 11. května 1972 vedení fotbalistům oznámilo, že jejich spoluhráč zemřel.

Parte k úmrtí Václava Oplta. / Zdroj: FC Hradec Králové

Proč Václav Oplt po běžně vypadající srážce zemřel? Jak se s osudovou situací vyrovnával František Hruška, který do Oplta narazil? Dávají mu bývalí hradečtí hráči střet za vinu? A jak se smrtí Václava Oplta vyrovnávala jeho manželka Petra Janková Opltová? Odpovědi najdete v kompletním textu, který je pro předplatitele webu FC.

Související články

Sázkařské tipy ke startu Eura. Němci ve formě i beton v české skupině

Pohodová úvodní jízda favoritů turnaje, ale i urputná obrana v naší skupině. Vybrali jsme pět zápasů ze začátku Eura, které by neměly nechat žádného sázkaře chladným.

Sázkařský koutek

Nejhorší mistři. Na postup ze skupiny stačí tři remízy, ukázal Ronaldo

Co stačí v současném systému na postup ze skupiny na Euru? Dobře to ukazuje příklad mistrů Evropy z roku 2016…

Přímák

Německo na startu Eura: optimismus i otazníky kolem chybujícího Neuera

Čtvrtý neúspěch na velkém turnaji v řadě by byl pro německý fotbal devastující. Poničil by nejen jeho sportovní reputaci, ale způsobil by i ekonomické problémy. Na startu EURO však nikdo v zemi pořadatelů takhle černé brýle nasazené nemá. I díky návratu Toniho Kroose a slibnému jaru panuje mírný optimismus.

Cesta na Euro
Popup se zavře za 8s