E-shop Football Club: Předplatné webu, knihy a mnohem více!

Od zákazů po solidární Ligu mistryň. Průvodce ženským fotbalem

04. červenec 2022
Sdílejte:
Pátý díl Football Club podcastu se věnuje především historii a popularitě ženského fotbalu v západní Evropě a USA. V čem se můžeme v Česku inspirovat? A jak ženský fotbal efektivně podporovat?
Hosté pátého dílu FC podcastu: Jan Kaliba a Filip BláhaFoto: Tomáš Cetkovský

Na začátku února se české reprezentantky v Kalifornii utkaly s výběrem USA a vydřely cennou remízu. Úřadujícím světovým šampionkám nepovolil tým Karla Rady ani gól a ze svátečního zápasu si odnesl řadu nejen fotbalových zkušeností. Nejoblíbenější sport planety totiž v zámoří v ženském podání funguje na úplně odlišné úrovni, než na jakou jsou Češky zvyklé.

Profesionální smlouvy, zájem médií a fanoušků a velká prestiž. Ve Spojených státech těží ženský fotbal i z pravidla Title IX, se kterým je od června 1972 v zákoně o vysokých školách antidiskriminační pasáž a díky ní se značně rozvinul sport žen na univerzitách.

I o tom hovoří v novém vydání podcastu Football Clubu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba, který se u mikrofonu sešel s moderátorem Janem Pěruškou a historikem Filipem Bláhou. Ten je zase autorem řady textů o počátcích ženského fotbalu v Evropě, potažmo v tuzemsku. Jeden z nich je i v aktuálním čísle tištěného Football Clubu.

Věděli jste, že první zápas fotbalistek v Anglii sledovalo 10 tisíc diváků? Jaký vliv mělo nařízení Anglické fotbalové asociace z roku 1921, že ženy nesmí kopat do míče v rámci jakékoliv soutěže? A které družstvo ovládlo turnaj Srdce Mladého světa, který byl první soutěží fotbalistek v Československu?

Tímto podcastem i aktuálním číslem našeho čtvrtletníku startujeme projekt Girl Power, v rámci kterého se ženskému fotbalu budeme věnovat důkladněji.

Hlavní témata podcastu:

3:16 – Počátky ženského fotbalu v Československu.

7:15 – Co stojí za popularitou ženského fotbalu v USA?

14:30 – Historie dámské kopané v Evropě.

20:00 – Předsudky a klišé v médiích i veřejném prostoru.

25:32 – Největší osobnosti dnešního světa ženského fotbalu.

30:02 – Boj o rovné finanční ohodnocení.

38:38 – Ženský fotbal v Česku a jeho možnosti profesionalizace.

45:34 – V čem se můžou mužští kolegové u fotbalistek inspirovat.

FC podcasty najdete na:

Podcast vznikl v rámci projektu Girl Power, kde se snažíme upozornit na ženský fotbal. Na hru samotnou, ale i na její společenský přesah. Partnery Girl Power jsou výrobce sportovního oblečení, vybavení a obuvi PumaHeroine, magazín o hrdinkách cílící na ženské publikum.

Nový Football Club

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů.

To chci!

Související články

Glosář Luďka Mádla: Ligová inventura, ďábel snad nohu z plynu nestáhne

Nejen boj o titul. Sledujme i honičku o čtvrté místo, snahu klokanů vše ještě spravit nebo odmítání Černého Petra. A uhodnete skokana roku?

Glosář

Žádné míče, žádné sítě. Jak poslední nefotbalová země světa staví nároďák

Vyťukal jsem telefonní číslo. Měl jsem v Praze devět hodin ráno, Justin Walley v Tichomoří osm večer. „Ahoj. Jsem na Marshallových ostrovech. Nemají tu fotbalisty, nemají tu hřiště. Jsme jako evangelisti. Ještě letos chceme odehrát první zápas,“ řekl mi. Tohle je příběh dobrodruha, co pomáhá vybudovat národní tým v poslední zemi OSN, která svou reprezentaci ještě nemá.

Zelená je tráva

Německý souhrn: Češi drží Leverkusen a Nagelsmann si řekl o angažmá

Dost na nervy začal svým fanouškům hrát Bayer Leverkusen. Na branky v nastavení se příhodně před reprezentačním srazem stal expertem Patrik Schick. Svoji nominaci gólově opodstatnil také Adam Hložek. Na Euro se připravují i domácí Němci. O tom všem v evropsky laděné edici seriálu Die Liga.

Die Liga
Popup se zavře za 8s