Od zákazů po solidární Ligu mistryň. Průvodce ženským fotbalem

04. červenec 2022
Sdílejte:
Pátý díl Football Club podcastu se věnuje především historii a popularitě ženského fotbalu v západní Evropě a USA. V čem se můžeme v Česku inspirovat? A jak ženský fotbal efektivně podporovat?
Hosté pátého dílu FC podcastu: Jan Kaliba a Filip BláhaFoto: Tomáš Cetkovský

Na začátku února se české reprezentantky v Kalifornii utkaly s výběrem USA a vydřely cennou remízu. Úřadujícím světovým šampionkám nepovolil tým Karla Rady ani gól a ze svátečního zápasu si odnesl řadu nejen fotbalových zkušeností. Nejoblíbenější sport planety totiž v zámoří v ženském podání funguje na úplně odlišné úrovni, než na jakou jsou Češky zvyklé.

Profesionální smlouvy, zájem médií a fanoušků a velká prestiž. Ve Spojených státech těží ženský fotbal i z pravidla Title IX, se kterým je od června 1972 v zákoně o vysokých školách antidiskriminační pasáž a díky ní se značně rozvinul sport žen na univerzitách.

I o tom hovoří v novém vydání podcastu Football Clubu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba, který se u mikrofonu sešel s moderátorem Janem Pěruškou a historikem Filipem Bláhou. Ten je zase autorem řady textů o počátcích ženského fotbalu v Evropě, potažmo v tuzemsku. Jeden z nich je i v aktuálním čísle tištěného Football Clubu.

Věděli jste, že první zápas fotbalistek v Anglii sledovalo 10 tisíc diváků? Jaký vliv mělo nařízení Anglické fotbalové asociace z roku 1921, že ženy nesmí kopat do míče v rámci jakékoliv soutěže? A které družstvo ovládlo turnaj Srdce Mladého světa, který byl první soutěží fotbalistek v Československu?

Tímto podcastem i aktuálním číslem našeho čtvrtletníku startujeme projekt Girl Power, v rámci kterého se ženskému fotbalu budeme věnovat důkladněji.

Hlavní témata podcastu:

3:16 – Počátky ženského fotbalu v Československu.

7:15 – Co stojí za popularitou ženského fotbalu v USA?

14:30 – Historie dámské kopané v Evropě.

20:00 – Předsudky a klišé v médiích i veřejném prostoru.

25:32 – Největší osobnosti dnešního světa ženského fotbalu.

30:02 – Boj o rovné finanční ohodnocení.

38:38 – Ženský fotbal v Česku a jeho možnosti profesionalizace.

45:34 – V čem se můžou mužští kolegové u fotbalistek inspirovat.

FC podcasty najdete na:

Podcast vznikl v rámci projektu Girl Power, kde se snažíme upozornit na ženský fotbal. Na hru samotnou, ale i na její společenský přesah. Partnery Girl Power jsou výrobce sportovního oblečení, vybavení a obuvi PumaHeroine, magazín o hrdinkách cílící na ženské publikum.

Nový Football Club

Obálka od Ilony Polanski prozrazuje, že řešíme ženský fotbal. Druhý tematický blok je o vlastnictví klubů.

To chci!

Související články

Každá skvrna je součástí hry. Fotbalistky se snaží prolomit menstruační tabu

Ve sportu se často mluví o zraněních spojených hlavně s pohybovým aparátem. V ženském sportu přitom hraje velkou roli i menstruace a s ní spojené obtíže. Téma se teď snaží odtabuizovat hráčky Arsenalu. Podporuje je i kapitánka Slavie.

Girl Power

Soupeře v Lize mistrů se Slavia dozví na konci srpna. Tady je její jízdní řád na léto

Na konci srpna budeme také vědět, jestli Česko nemá poprvé v historii dva týmy v Lize mistrů. Tady jsou nejdůležitější termíny.

Dobýváme Evropu

Ligoví hráči na ženění aneb přestupové cíle pro Slavii, Spartu a Plzeň

Šín, Rigo, Zadražil, Boula, Mikulenka, Planka, Hlavatý a řada dalších! Top třem týmům v lize za poslední rok výrazně narostly možnosti na tuzemském přestupovém trhu. Na koho by se mohly zaměřit Slavia, Sparta a Plzeň při letní nákupní horečce? Jaké jsou silné, ale slabší stránky nejzajímavějšího ligového „zboží“ a do kterého týmu by jednotliví hráči nejvíc pasovali?

Podcast
Popup se zavře za 8s