„Trénujeme třikrát týdně, k tomu jsou o víkendu zápasy. Abych to pokryl, musím s přípravkami na zápasy v sobotu i v neděli. Další trenéři by se nám hodili, abychom byli flexibilnější a nemuseli zápasy domlouvat tak, aby nebyly ve stejný čas,“ říká Vítězslav Janda, šéftrenér mládeže v divizní Hvězdě Cheb.
V těch třech větách je všechno. Ukazují, že kdo chce dělat trenéřinu, musí být srdcař ochotný obětovat spoustu volného času. Po práci jít na trénink, o víkendu na zápasy. Na druhou stranu máte jasný program a děláte na věci, která dává smysl. Jako mládežnický trenér vychováváte příští generace, staráte se o to, aby fotbal přežil.
Fotbal se stejně jako většina sportů potýká s nedostatkem koučů. Zvlášť to platí o menších klubech, kde na fotbal nemají desítky milionů korun a trenérům za práci platí pár tisícovek nebo jim dají slevu na členské příspěvky za vlastní děti, které v klubu hrají a které sami často trénují.
V roce 1982 fandil celý svět ve finále španělského šampionátu týmu, který hrál ošklivý fotbal. Proč? Protože proti Italům stáli Němci, za které se tehdy styděli i jejich fanoušci.
Jsme sice uprostřed fotbalového léta, okurkové sezony, ve středu ale můžete ladit zásadní bitvy. Na MS klubů si to o finále rozdají PSG s Realem a na ženském Euru hrají obhájkyně z Anglie o život. Kde tyhle zápasy naladíte?
Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!