Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! Více info zde

Trenéry máte? Bez rodičů to nejde a potřebujeme víc peněz, zní z klubů

21. únor 2024
Sdílejte:
Šli byste po práci vést trénink a obětovali část víkendu výpravě za zápasy? Lidí, co řeknou ano, je málo. Fotbal přitom takové srdcaře u mládeže potřebuje. Jak je kluby shánějí a co dělá FAČR, aby bylo líp? Zjišťovali jsme napříč republikou.
14 tisíc registrovaných trenérů na 3500 klubů nestačí. Co s tím? Ilustrační snímek.Foto: Profimedia

„Trénujeme třikrát týdně, k tomu jsou o víkendu zápasy. Abych to pokryl, musím s přípravkami na zápasy v sobotu i v neděli. Další trenéři by se nám hodili, abychom byli flexibilnější a nemuseli zápasy domlouvat tak, aby nebyly ve stejný čas,“ říká Vítězslav Janda, šéftrenér mládeže v divizní Hvězdě Cheb.

V těch třech větách je všechno. Ukazují, že kdo chce dělat trenéřinu, musí být srdcař ochotný obětovat spoustu volného času. Po práci jít na trénink, o víkendu na zápasy. Na druhou stranu máte jasný program a děláte na věci, která dává smysl. Jako mládežnický trenér vychováváte příští generace, staráte se o to, aby fotbal přežil.

Fotbal se stejně jako většina sportů potýká s nedostatkem koučů. Zvlášť to platí o menších klubech, kde na fotbal nemají desítky milionů korun a trenérům za práci platí pár tisícovek nebo jim dají slevu na členské příspěvky za vlastní děti, které v klubu hrají a které sami často trénují.

Související články

Musím využít šanci. Bývalý gólman Sparty o boji o Evropu v Premier League

Slovenský reprezentant a brankář Newcastlu se v rozhovoru rozpovídal o dobré formě Magpies v Premier League, o častých zraněních v týmu i o tom, jak zvládá nabitý zápasový kalendář v závěru sezony.

Rozhovor

Video: Guardiola v rauši! Takhle prožívá nejlepší trenér světa tréninky

Trenérský mág Pep Guardiola žije fotbalem. Jak moc prožívá sporné situace při utkáních svého týmu, zná většina fanoušků z televizních přenosů. Emotivní hlášky slavného Španěla přímo z tréninku Manchesteru City vám ale vykouzlí úsměv na rtech.

Zábava

Počítáme koeficient: Česko je desáté! Příští liga se bude hrát o poklad

Česko se posunulo na klíčové desáté místo v tabulce národních koeficientů UEFA a už je jisté, že tam do konce sezony zůstane. Český šampion z příští sezony si tak zahraje Ligu mistrů.

Koeficienty
Popup se zavře za 8s
Soutěž pro nové předplatitele!

Staňte se předplatiteli Football Clubu a vyhrajte třeba zájezd na Premier League! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.